Спеціальні потреби

США та Іран провели першу за 30 років зустріч на високому рівні


Перша за 30 років "висока" зустріч США-Іран
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Перша за 30 років "висока" зустріч США-Іран

Розпочнемо цей процес і будемо сподіватися, що зможемо досягти конкретних результатів
Джон Керрі
Однією з найважливіших подій під час сесії Генеральної Асамблеї ООН в Нью-Йорку стала зустріч між державним секретарем США Джоном Керрі та міністром закордонних справ Ірану Джавадом Заріфом, як у рамках шестисторонньої зустрічі, так і віч-на-віч. Чи стане це початком відлиги у відносинах США та Ірану, які були практично заморожені протягом понад 30 років?

Пізно ввечері у четвер відбулася зустріч між міністрами закордонних справ п’яти країн-членів Ради Безпеки ООН та Німеччиною і їхнім іранським колегою Джавадом Заріфом. Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон висловила задоволення результатами зустрічі:

Іран і США - від погроз до дипломатії?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
«Я рада, що ми погодилися зустрітися у Женеві 15 та 16 жовтня, аби продовжувати над цим працювати, і, я сподіваюся, сьогоднішня зустріч стане початком плідного руху вперед».

У центрі переговорів – ядерна програма Ірану. Тегеран наполягає, що розробляє ядерну енергію виключно в мирних цілях. Але міжнародна громада занепокоєна, що Іран намагається створити ядерну бомбу. Державний секретар США Джон Керрі обережно висловився щодо результатів першої зустрічі на найвищому рівні за понад 30 років:

«Зрозуміло, що одна зустріч і зміна тональності, що ми, звичайно, вітаємо, ще не дає відповіді на усі питання і ще чимало потрібно зробити. Так що розпочнемо цей процес і будемо сподіватися, що зможемо досягти конкретних результатів, які дадуть відповіді щодо ядерної програми».

У свою чергу міністр закордонних справ Ірану охарактеризував дискусію, як змістовну та ділову:

«Ми сподіваємося, що порівняно швидко досягнемо прогресу у вирішенні цього питання, базуючись на повазі до права іранського народу мати ядерну технологію в мирних цілях. І це включає збагачення урану. Сподіваюсь, ми зможемо переконати наших міжнародних партнерів у тому, що ядерна програма Ірану має виключно мирні цілі».
Зрозуміло, що одна зустріч і зміна тональності, що ми, звичайно, вітаємо, ще не дає відповіді на усі питання і ще чимало потрібно зробити
Джон Керрі, держсекретар США


Міністр Заріф висловив сподівання, що з його країни будуть зняті економічні санкції.

Оглядачі оцінюють ситуацію з оптимізмом.

За словами професор Університету Лондона Розмарі Голліс:

«Ми досягли потенційного прориву під час цієї дискусії. Рогані зовсім інший персонаж. І принаймні зараз він має підтримку духовного лідера, що дає шанс на те, що ця дипломатія спрацює».

Експерти говорять, що зміна позиції Ірану продиктована кількома факторами: шкодою, яку наносять економічні санкції, ймовірністю військової атаки проти Ірану, якщо він наблизиться до побудови ядерної зброї та обранням більш поміркованого від свого попередника президента Гасана Роугані. Є і ще одна причина, каже колишній посол Великобританії в Ірані Ричард Дельтон:

Росія та Іран тримають Ассада на плаву
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:20 0:00
Direct link
«І Іран, і Сполучені Штати починають розуміти, що тактика, якої вони дотримувалися для досягнення своїх зовнішньополітичних цілей, не працює».

Ембарго та заморожені політичні стосунки між двома країнами не принесли, ані безпеки Сполученим Штатами, ані процвітання Ірану. Тож обидві сторони сподіваються, що новий підхід зможе принести хоча б частковий успіх.

XS
SM
MD
LG