Спеціальні потреби

Іран і США - від погроз до дипломатії?


Іран і США - від погроз до дипломатії?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Іран і США - від погроз до дипломатії?

Вашингтон переконаний, що Тегеран таємно продовжує збагачувати уран, щоб перетворити його на зброю
За лаштунками Генеральної Асамблеї ООН готується зустріч високопоставлених дипломатів США та Ірану. Після обрання в Ірані нового президента, відносини між двома країнами демонструють ознаки покращення.

Але чи насправді готовий Іран відмовитися від ядерних амбіцій та позбутися ярлика країни-ізгоя?

Іранці з ентузіазмом зустріли результати червневих президентських виборів, у яких переміг поміркований клірик Гасан Роугані, який замінив на посаді ексцентричного Махмуда Ахмадінеджада. Новий президент одразу заявив, що має намір повернути Іран у світову спільноту.

Перед відбуттям на Генеральну Асамблею ООН, Роугані пообіцяв показати світу «справжнє обличчя Ірану».

Зволікання США сприймають як слабкість?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00
Президент США Барак Обама також сподівається на відлигу у відносинах між двома державами.
У ці дні, під час Генасамблеї ООН, стане відомо чи готові сторони зробити крок на зустріч.

Джордж Перковіч з Центру Карнеґі за міжнародний мир каже:

«За плечима кожної сторони багато негативного багажу, який треба скинути, щоб почати відносини з чистого аркуша».

Чи не найбільшим тягарем у відносинах між країнами є ядерна програма Ірану. Вашингтон переконаний, що Тегеран таємно продовжує збагачувати уран, щоб перетворити його на зброю. Іран наполягає - що його наміри мирні, а уран необхідний для потреб енергетики.

Лідери за стратами- Ірак, Іран та Саудівська Аравія
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
Одразу після обрання, президент Роугані пообіцяв, що його країна не намагається отримати ядерну зброю, а він сам, як лідер держави, хоче якнайшвидшого врегулювання цієї проблеми у рамках міжнародних стандартів.

Втім деякі експерти рекомендують Заходу поки що не надягати рожеві окуляри. Адже справжня влада в Ірані не у президента, каже колишній посол США Адам Ерелі:

«Фундаментальні засади режиму в Ірані не змінилися. І наміри режиму ті ж, що і були. Незалежно чи це ядерна програма чи підтримка терористів».
Фундаментальні засади режиму в Ірані не змінилися. І наміри режиму ті ж, що і були. Незалежно чи це ядерна програма чи підтримка терористів
Адам Ерелі

Джордж Перковіч, який очолює програму ядерної політики у Центрі Карнеґі вважає, що США та Ірану буде не просто почати домовлятися. Обидві сторони патологічно не довіряють одна одній:

«Американці у більшості не довіряють Ірану. І я не втомлююсь повторювати чиновникам у Вашингтоні, що іранський уряд не довіряє США у 1000 разів більше».

Втім, навіть попри те, що світ сумнівається у щирості намірів Ірану, чимало оглядачів вважають, що ситуація сприятлива для початку змін.

Економіка Ірану потерпає від санкцій, інфляція та безробіття неконтрольовано ростуть.

Росія хоче мирити сирійців разом з Іраном
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00
До того ж влада Ірану всерйоз занепокоєна тим, що світ може вдатися до силових методів, у разі якщо ядерна загроза з боку Ірану стане реальністю - вважає Майкл Огенлон з Інституту Брукінґса:

«Я вважаю, якщо у цьому питанні існує справжній компроміс - обидві країни за нього вхопляться».

Основні події між США та Іраном у ці дні розгортатимуться за лаштунками Генеральної Асамблеї. Але незалежно від результатів переговорів, експерти вважають величезним прогресом сам факт, що Іран та США перейшли від погроз до дипломатії.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG