Спеціальні потреби

У Тегерані стався напад на британське посольство


Британський уряд відкликає дипломатів з Ірану після нападу на британське посольство в Тегерані. Нападники таким чином протестували проти рішення британських законодавців послабити дипломатичні відносини з Іраном та введення нових фінансових санкцій через ядерну програму Тегерану.

Сотні студентів зібрались під будинком британського посольства у Тегерані у знак протесту проти санкцій, накладених Великобританією на іранський дипломатів, вигукуючи: «смерть Британії». Кілька демонстрантів перелізли через паркан у намаганнях потрапити до будинку посольства. Один з учасників протестів тримав портрет королеви Великобританії. Працівники посольства були вимушені втікати через запасний вихід.

Офіційний Тегеран вибачився за інцидент. Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Гейґ каже, цього недостатньо.

«Ми покладаємо відповідальність на уряд Ірану за те, що він не зміг зробити адекватні кроки, щоб захистити наше посольство відповідно до своїх зобов’язань. Очевидно, те, що сталося, матиме подальші серйозні наслідки», – заявив на прес-конференції Вільям Гейґ.

Великобританія закликає своїх громадян в Ірані не виходити на вулицю та поводитися якомога тихіше. Напад на посольство стався через два дні після того, як Парламент Великобританії проголосував за звуження дипломатичних стосунків з Іраном. Минулого тижня Лондон посилив санкції проти Ірану, заборонивши банківські транзакції з цією країною. Сполучені Штати та Канада вдалися до подібний кроків. Напередодні МАГАТЕ випустила звіт, в якому припускається, що Тегеран досі розробляє ядерну зброю. Аналітик Андреа Берґер каже, що звіт МАГАТЕ став останньою краплею для західних країн.

«Дипломатичні інструменти, направлені на переконання Ірану припинити свої ядерні програми, будуть використовуватися у майбутньому менше. Натомість, ми переходимо до вживання більш жорстких методів – санкцій», – каже аналітик.

Попри неочікувану ескалацію напруження, Берґер каже, що МАГАТЕ ніяким чином не стверджує, що Іран переростає у ядерну загрозу.

«Непереконливий характер звіту щодо можливих процесів у військовій галузі лише говорить про те, що конкретних причин хвилюватися нема. Однак, це не означає, що країни не можуть вдаватися до таких кроків, як санкції», – вважає Андреа Берґер.

Британські ЗМІ порівнюють події в Тегерані з нападом на американське посольство у 1979 році, коли іранські нападники тримали у заручниках 52 американців протягом року. Президент Обама у свою чергу висловив свою стурбованість відносно нападу на посольство. Рада Безпеки ООН осудила дії нападників. Аналітики кажуть, лише за кілька останніх днів дипломатичні відносили між Заходом та Іраном зробили велетенський крок назад.

XS
SM
MD
LG