Спеціальні потреби

Актуально

Без міжнародної допомоги ми б мали голод і величезну кризу - міністерка соцполітики України Жолнович. Інтерв'ю

"Пенсіонери, що опинилися за кордоном впродовж останнього року, ми їм продовжуємо виплачувати пенсії. Такий самий принцип на окупованих територіях", - зазначила очільниця Міністерства соціальної політики України Оксана Жолнович 

Евакуйованих з України дітей-сиріт повертатимуть у прийомні сім'ї й Україна має намір позбутися інтернатів, - про це в інтерв'ю українській службі Голосу Америки розповіла міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. За її словами, зараз за кордоном перебуває близько 7 мільйонів українців, які змушені були лишити країну через війну.

В інтерв'ю Жолнович, яка очолила Мінсоцполітики півроку тому, розповіла, які сфери соціальної політики України найбільше страждають під час війни та як українському уряду в умовах спорожнілого бюджету вдається виплачувати пенсії та соціальні виплати.

Візит міністерки до Вашингтона відбувся після низки корупційних скандалів в Україні. У США вона провела зустрічі із країнами-донорами і виступила в ООН на тему соціальних потреб і викликів України. Інтерв'ю відредаговане для плинності й ясності.

Ярина Матвійчук, Голос Америки: Ви зараз у Вашингтоні, розкажіть які важливі зустрічі у вас тут відбувалися, які "добрі новини" сподіваєтесь привезти в Київ?

Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики України: Основна мета нашого візиту - виступ у соціальному комітеті ООН, де ми говорили про ті сьогоднішні проблеми і виклики, які в Україні є, що кількість бідних зростає надзвичайно, постійні артобстріли, бомбові обстріли, вони не дозволяють людям працювати. Уявіть собі, коли ти виходиш на роботу, але 4 години з робочого дня ти мусиш просидіти в бомбосховищі. І ти якби й працював, але нічого не зробив. Або ти не можеш працювати, тому що в тебе немає світла, тому що в нас через обстріли кожні дві години вимикають світло, не вистачає енергії.

В ООН були і міністри соціальної політики інших країн, і також представники соціальних міністерств різних країн. Крім того, в мене було кілька персональних зустрічей, зокрема з міністеркою Португалії, чудова зустріч в амбасаді Швеції, Фінляндії, обговорили, серед іншого, дитячу політику.

Я.М.: Світовий банк має велику програму для допомоги Україні: програма PEACE, за якою найбільші донори (країни та інституції) вливають свої фінанси, і потім ці кошти цільовою допомогою йдуть на покриття соціальних видатків в Україні. Ви проводили зустрічі і в Світовому банку. Які соціальні витрати ця програма покриває, хто є найбільшим донором, і як довго вона існуватиме?

О.Ж.: В нас є декілька програм Світового банку, є локальна програма, підтримка розвитку реформ Міністерства соціальної політики, і є ця загальна програма Світового банку PEACE, яка надає кошти саме в бюджет держави Україна на соціальні потреби.

З цього бюджету ми фінансуємо соціальні програми - виплати людям з найнижчим рівнем доходів, виплати багатодітним, виплати людям з інвалідністю.

По суті, ці кошти дозволяють нашим людям вижити, якби їх не було, то в нас цей сегмент, що потребує постійної підтримки, лишився б за межею бідності, і це були б люди, які реально голодують.

Також з цих коштів ми здійснюємо виплати внутрішньо переміщеним особам, їх є багато. Більше 5 мільйонів перемістилося в різний період, 8 мільйонів виїхали за кордон.

Станом на зараз це 1 мільйон 800 людей, кому ми надаємо грошову цільову підтримку, щоб люди мали можливість орендувати собі житло, тому що в них нічого немає. Тому що вони виїжджали і в кращому випадку взяли сумку з особистими речима.

Я.М.: Чиї платники податків дають ці гроші Україні?

О.Ж.: Це великі країни. В тому числі, американський народ - величезний донор для тих коштів, які входять в наш бюджет через Світовий банк. Ми надзвичайно вдячні за таку допомогу, бо вона є дуже суттєвою.

Якби цієї допомоги не було, соціальна політика б не встояла, ми б мали голод, ми б мали соціальну напругу, ми б мали величезну кризу.

Я.М.: Коли відбувається це фінансове вливання донорами - фінансовими інституціями, іншими країнами, чи вони висувають якісь вимоги до вас - до України, до вашого міністерства?

О.Ж.: Ми надзвичайно цільово ці гроші використовуємо. Більше того, вони підлягають аудиту, зараз компанія Deloitte за кожною програмою, за якою ми виплачуємо ці кошти, проводить дуже чіткий аудит, ми навіть не можемо перекидати ці кошти між програмами. Вони є дуже чітко спрямовані. Якщо це допомога, яка надається внутрішньо переміщеним особам, то це тільки для цієї категорії.

Я.М.: Деякі законодавці у США вимагають пильного контролю за грошима, які надсилають в Україну. Ви приїхали у Вашингтон після низки корупційних скандалів в Україні і урядових відставок. Після зустрічей тут яке у вас відчуття, чи ставлення донорів змінюється до України?

О.Ж.: Ми зразу відкриті були до контролю. Що цікаво, коли ми дуже відверто розмовляли з донорами, з представниками, коли я щиро їм розказувала про інструменти контролю, які ми вже впроваджуємо, з якими ми відкриті, щоб можна було подивитись, як витрачаються кошти на соціальну сферу, то це знімало той рівень можливої напруги чи непорозуміння. Тому я задоволена тим, як ми поговорили, в тому числі, про контроль.

Я.М.: Але відповідаючи на попереднє питання, ви ж довго вже працюєте в соціальній політиці, зокрема, ви працювали в офісі президента в цій сфері, чи ви відчуваєте зміну у підходах до України після цих скандалів?

О.Ж.: По моїй сфері - ні, не відчуваю. Це донори, з якими ми дуже добре працюємо: з ЮНІСЕФ, зі Світовим банком, з USAID - від них у нас бюджетні кошти йдуть, окремої програми немає, вони розуміють нашу відкритість, ми їм продемонстрували нашу стратегію, і ті маркери, які б вони хотіли, в цій стратегії є.

Щодо загалом корупційних скандалів, я б дуже хотіла акцент зробити, щоб американський народ це розумів - наша демократія триває всього 30 років, ми тільки почали після розпаду Радянського союзу вставати на ноги, ні в кого не було розуміння, як здійснювати самоврядування, дуже мало було розуміння, як правильно вибудовувати демократичні інституції. І паралельно всі ці роки ми не виходили з зони впливу Росії.

Тому на різних рівнях є ще багато людей, які є ворогами України. Бо люди, які займаються корупцією - це вороги України.

І в нас є не тільки зовнішній ворог, але й внутрішній ворог, якого той зовнішній ворог підсилює та провокує для таких речей. Тож ми розуміємо, що треба з цим боротися, і зараз напевне більше, ніж в якийсь інший проміжок часу. Саме ці швидкі відставки, швидкі дії й показують, що ми налаштовані зупинити це, це не є масовим явищем.

Я.М.: Коли ви прийшли на посаду, у вас була одна із заступниць скандальних, чи вона ще працює?

О.Ж.: Ні, відразу її звільнили. (За даними українських ЗМІ, влітку 2022 року заступницею міністра соціальної політики України з питань євроінтеграції було призначено 25-річну Анну Сергеєву, яка не мала досвіду роботи у цій сфері діяльності. За даними "Українських новин", її посадовий оклад становив 65 тисяч гривень. Сергеєва пропрацювала на посаді близько шести тижнів. - ред.)

Інтерв'ю з Оксаною Жолнович, міністеркою соціальної політики України
Інтерв'ю з Оксаною Жолнович, міністеркою соціальної політики України

Я.М.: З початку повномасштабного вторгнення Україна змушена була збільшити витрати на війська, відтак ваше міністерство, інші міністерства страждають. Для того, щоб покрити найбільш нагальні потреби, чи ви плануєте скорочення соціальних виплат? Які соціальні пільги потенційно можуть бути скасовані?

О.Ж.: Ми не скорочували пільг. Бюджет на цей рік вже ухвалений, і ми будемо по ньому жити. Найбільшим таким викликом було те, що ми не збільшували соціальні виплати через інфляцію, це вже і є скорочення. Ми допомагаємо у тому розмірі, який був зафіксований станом на грудень минулого року. Інфляція є дещо більша. В середньому, збільшення допомоги відбулось на 7%, а інфляція 26%. Втім ми не маємо можливості збільшувати цю допомогу. Ми просто розуміємо, що хай вона буде не дуже великою, але буде системною, вчасною, і хоч якоюсь підтримкою.

Паралельно тому ми працюємо з міжнародними організаціями, донорами, ми завели цифровий документ "Є допомога", збираємо заявки від людей з вразливих категорій, тих же багатодітних людей, з інвалідністю, пенсіонерів з низьким рівнем пенсії, і водночас запитуємо міжнародні організації: а кому б ви хотіли конкретно допомогти?

Такі організації як ЮНІСЕФ, УВКБ ООН, UNDP, які дають кошти через "Є допомогу", вони кажуть, наприклад, от ми хочемо дати багатодітним родинам. Добре. Ми робимо вибірку багатодітних родин, перевіряємо їх за статусом, за іншими критеріями, які виставив донор, і видаємо міжнародним донорам відомості на оплату - перелік ІБАНів людей з їхніми телефонами. І вони самі проводять цю оплату. А потім вони нам подомляють: "От цим людям ми вже оплату провели", і ми їх відставляємо, щоб не було подвійної оплати від інших донорів.

Цей інструмент вже 5 нагород міжнародних отримав як інноваційне рішення і до нього долучилось 34 країни - вже допомагають через цей інструмент.

Також там є ще цільовий аспект допомоги. Людина описує свою ситуацію, мовляв, я зі своєю проблемою, мені потрібне те і те, чи можете допомогти. І їй можуть або сертифікат з магазинів купити, наприклад, на їжу в мережі продуктових магазинів, чи одяг, чи ліки, чи просто на картку гроші скинути. На вибір донора. Ми намагаємося таким чином підтримувати додатково наших громадян.

Я.М.: В якій соціальній сфері з усього, чим ви займаєтесь, сьогодні найважча ситуація з фінансуванням?

О.Ж.: У соціальних послугах. Поясню чому.

Соціальні послуги, відповідно до нашого законодавства, фінансуються з місцевого бюджету. Місцевим бюджетам найскладніше, у них немає достатнього ресурсу. І в нас сама мережа соцпослуг не надто розвинена, бо закон був ухвалений лише у 2020 році, і воно тільки почало десь розвиватись, кустарним способом.

А от потреба в соціальних послугах в рази зросла. Соціальний супровід. Наприклад, виїхали молоді люди, які жили з батьками, залишились люди похилого віку, і їм нема продуктів кому купити. І це вже треба як послугу робити. Або вони залишаються, маломобільні, і їм треба догляд, а в громади такої послуги немає.

Або у своїй громаді людина послугу отримувала, але вона переїхала в іншу громаду, і в новій громаді для неї ця послуга не забюджетована. І це величезна біда для нас сьогодні. Бо без послуг неможливо забезпечувати підтримку.

Це не фінансовий платіж, а власне натуральна послуга у вигляді супроводу, допомоги, психологічної підтримки, денного догляду, таких послуг. Ми зараз працюємо над тим, щоб вирішити цю проблему.

Я.М.: Раніше ви заявляли, що в березні в Україні можливе підвищення пенсій, зважаючи на інфляцію. Чи є нова інформація?

О.Ж.: Ми будемо підвищувати пенсії, зважаючи на інфляцію в березні. Пенсійний фонд за цей проміжок часу фактично продемонстрував свою стійкість, і це відбулось, як би там дивно не було, але завдяки нашим воїнам, тому що близько мільйона людей пішли служити в армію, там у них досить високі заробітні плати. З цих зарплат у нас є єдиний соціальний внесок, який йде в Пенсійний фонд. Це дозволило стабілізувати Пенсійний фонд, не провалити його. Тобто це наші внутрішні гроші, які ми платимо військовим, вони працюють як інструмент підтримки пенсіонерів.

Дві категорії людей - військові і пенсіонери - сьогодні взаємозв'язані з точки зору фінансової підтримки.

То ж ми виконуємо дохідну частину Пенсійного фонду і розуміємо, що можемо проіндексувати пенсії категоріям, які мають найнижчі рівні прибутків, що ми і плануємо робити.

Зараз тривають розрахунки, тому що кінцевий показник інфляції буде в лютому опублікований, зараз ми його з відповідних статистичних органів беремо і за формулою розраховуємо. Думаю, до кінця лютого буде вже постанова про індексацію.

Я.М.: Ну хоч якусь добру новину подаруйте людям.

О.Ж.: Так, вони отримають підвищення пенсії, відсоток сказати ще не можу, тому що він складно розраховується, не дуже дорівнює інфляції, а є більш гнучким. Але я думаю, від 18 до 20 відсотків збільшення буде.

Я.М.: Пенсіонери, які живуть за кордоном, - це переважно старші люди. Багато з них не мають доступу до онлайн-бангкінгу. Чи мають вони доступ до української пенсії?

О.Ж.: Ті, що опинилися за кордоном впродовж останнього року, ми їм продовжуємо виплачувати. Якщо вони отримували пенсію через "Укрпошту" і їм фізично приносили пенсію, зараз вони такої змоги не мають, бо вони за кордоном, то пенсія їм нараховується на передрахунку в Ощадному банку.

Коли вони звернуться в будь-яке відділення "Ощадбанку", щоб відкрити картку, вони отримають свою пенсію.

Я.М.: Чи продовжується нарахування пенсій українцям на окупованих територіях?

О.Ж.: Так, абсолютно той самий принцип. Ми навпаки цей принцип придумали для окупованих територій, щоб хоч якось доставити їм пенсію, тому що в принципі ті, що живуть за кордоном, вони отримують, вони вже повиробляли собі картки. У нас є онлайн пенсійний інструмент, і через онлайн інструмент ти можеш вписати свій номер картки, яку ти отримав, і тобі зразу туди буде приходити пенсія.

Я.М.: Перша леді України Олена Зеленська ініціює ідею відмовитись від інтернатів в Україні. Україна вже починає про це говорити. Який підхід ви вважаєте оптимальним в облаштуванні дітей з особливими потребами, інтелектуальними порушеннями, сиріт?

О.Ж.: Дякую за запитання. Я б хотіла цифрами показати проблему, яка існує.

В нас 67 тисяч дітей в Україні, які або сироти або їхні батьки позбавлені батьківських прав, не опікуються цими дітьми. При чому переважна більшість цих дітей влаштовані або в родину під опіку, до інших членів родини, або в прийомні сім'ї (великі чи малі) під опіку.

Тільки 5,5 тисяч дітей, які мають оцей статус дитини-сироти, проживають в інтернатах. Це не дуже велика кількість. Тому проблеми з сиротами як такої немає.

Але в нас є друга проблема - так зване соціальне сирітство. У нас до війни 48 тисяч дітей навчались та проживали в інтернатах, маючи рідних батьків, які не були позбавлені жодних батьківських прав.

І ми профіксували, що стабільно втрачений звязок лише у 3,5 тисяч дітей, інші діти відвідують батьків - на вихідні, раз в місяць, на канікули, тобто епізодичний зв'язок з родиною все ж тримається.

І тут дуже важливо, чому це відбувається, чому це соціальне сирітство в такому великому форматі. Бо зараз вже, коли почалось вторгнення, частина дітей повернулись в родини, а на кінець року ми знову побачили, що 19,5 тисяч таких дітей повернулись назад в інтернати.

Відсутність інклюзивної освіти, відсутність соціального супроводу для родин, що є в бідності або в кризі, відсутність соціальних послуг для родин, в яких є діти з інвалідністю. Це змушує їх в багатьох випадках віддавати цих дітей в інтернати.

То ж ми робимо фокус на підтримку родин.

Притулок тимчасового перебування для українських біженців у місті Перемишль, Польща. Березень 2022 року. Фото: Louisa GOULIAMAKI/AFP
Притулок тимчасового перебування для українських біженців у місті Перемишль, Польща. Березень 2022 року. Фото: Louisa GOULIAMAKI/AFP

Ми вже пробували робити деінститутизацію, і коли ти просто береш дітей і віддаєш в прийомні родини, але не підтримуєш ті родини, які потенційно можуть стати донорами дітей в інтернат, то це по колу повторюється. Тому зараз ми будемо робити превентивні заходи, діяти на випередження, нам потрібно підтримати родину, щоб дітей в інтернати не віддавали знову.

І першими нашими кроками є житло для тих, хто вже в інтернатах, щоб збудувати такі невеликі будиночки для фостер-фемілі, прийомних сімей, щоб вони мали можливість тих дітей виховувати.

Друге - медично-соціальний супровід, дуже важливо, щоб не відмовлялись від дітей, послуга раннього втручання, щоб пояснити батькам, як вони можуть рухатись, взаємодіяти з дитиною, які в них є соціальні сервіси, пренатальний скринінг, коли мати дуже вчасно виявить патологію і вирішить, як їй діяти далі.

Я.М.: Ну ви ж розумієте, що багато батьків таких дітей - це люди з залежністю, яких дуже важко "поремонтувати".

О.Ж.: Тоді таких дітей треба вилучати з цих родин і влаштовувати в прийомні. І це також робота соціальних служб, які сьогодні не дуже добре працюють, тому що немає вчасного вилучення.

От ми бачимо, що 3,5 тисяч дітей взагалі не спілкуються з батьками. Питання - чому вони без статусу? Чому вони не пішли в систему усиновлення чи передачі в опіку? Ми зараз над цим будемо працювати.

Ми зараз в Україні стартуємо із великою реформою перетворення сиротинців в гнучкі сімейні форми виховання.

Я.М.: Діти-сироти або діти з інтернатів, які були евакуйовані з України або з окупованих територій. В яких вони є країнах? Хто їх фінансує?

О.Ж.: Діти, які виїхали закордон, Польща звісно, Німеччина багато, в Туреччині є, майже в усіх країнах у нас є діти, якщо ми говоримо про інтернати, то вони в тих ближчих країнах, їхнім утриманням займаються країни, які їх прийняли, їхні уряди.

Я.М.: Якщо, наприклад, діти, які були в інтернаті, евакуйовані за кордон. Якщо інтернат розбомблений, цим дітям реально немає куди їхати.

О.Ж.: Ми не будемо їх повертати в інтернати ні за яких обставин.

Тому ми розпочали будівництво житла для прийомних сімей і вже навчили 300 претендентів, які готові стати прийомними сімями.

І є 1200, які хочуть усиновити дитину. Так, у нас є такий спалах, є потреба, ми розширили курси через "Дію", ввели цифровий інструмент подачі заявок на усиновлення і щоб стати прийомною сім'єю.

Там же, через "Дію", допомагаємо збирати документи і зараз розмовляємо з донорами, щоб масштабувати навчання, бо без навчань неможливо, ми повинні розуміти, яка це родина, чи може вона брати дитину, чи готова вона психологічно підготувати їх, з чим вони стикнуться. Дітей ми будемо в родини виводити, паралельно для них готуємо житло. Не будемо повертати в інтернати.

Всі новини дня

На ЗАЕС збільшився ризик радіаційної аварії. МАГАТЕ наполегливо рекомендує перевести блоки в "холодний зупин"

Російський військовий на території Запорізької атомної електростанції, 1 травня 2022 р. (AP Photo, File)

Росіяни перевели четвертий енергоблок на окупованій Запорізькій атомній електростанції із "холодного зупину" у стан "гарячого зупину", це збільшує загрозу виникнення радіаційної аварії на ЗАЕС. Про це в середу, 4 жовтня, заявили в українській державній атомній компанії "Енергоатом".

Про зміну роботи четвертого енергоблоку ЗАЕС повідомили також у Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ).

"Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) тепер знову використовує четвертий енергоблок для виробництва пари для різних безпекових функцій на об’єкті після усунення витоку води, виявленого в середині серпня", - йдеться в заяві генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Ґроссі.

В МАГАТЕ наголосили на необхідності дотримання на ЗАЕС правил, які встановила Державна інспекція ядерного регулювання України, і які вимагають переведення всіх енергоблоків у "холодний зупин".

"Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження щодо обмеження роботи всіх шести блоків ЗАЕС до режиму "холодного зупину". Додатково МАГАТЕ наполегливо рекомендує ЗАЕС знайти альтернативне джерело вироблення пари для потреб станції, зокрема, для перероблення рідких радіоактивних відходів, і дозволити підтримувати всі реактори у стані "холодного зупину", - мовиться у заяві МАГАТЕ.

В "Енергоатомі" заявили, що відповідно до вимог Держатомрегулювання України щодо експлуатації енергоблоків ЗАЕС, всі енергоблоки станції мають перебувати винятково у стані "холодного зупину", а їхнє переведення у "гарячий зупин" заборонено.

"Такі вимоги до експлуатації енергоблоків ЗАЕС були висунуті через відсутність своєчасного та якісного технічного обслуговування і необхідних поточних ремонтів обладнання протягом всього часу окупації станції", – зазначив президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.

Він додав, що перебування російських військових, зброї та важкої техніки на майданчику Запорізької АЕС, а також не дотримання вимог Держатомрегулювання "веде до неминучої деградації обладнання та систем станції, важливих для безпеки".

"Це може призвести не лише до зростання кількості відмов обладнання, а й спровокувати виникнення радіаційної аварії", – заявив Котін.

В "Енергоатомі" також нагадали, що дії росіян уже призводили до низки аварійних ситуацій. Зокрема, спроба росіян "розігріти" енергоблок №6 спричинила значне збільшення кількості рідких радіоактивних відходів на майданчику, що "несе потенційну шкоду для персоналу, населення та навколишнього середовища".

Як заявила експертка Одеського центру з питань ядерного нерозповсюдження Валерія Хессе під час онлайн-брифінгу в Stimson Center (аналітична організація Центр Стімсона), ситуація на Запорізькій АЕС ще раз доводить, наскільки важливо створити правовий механізм, який би не дозволяв присутності на таких обʼєктах людей, що можуть втручатися в роботу станції.

"Коли приходять нові люди, які намагаються експлуатувати атомну електростанцію, люди, які не мають права бути там і не знають процедур, звичайно, вони всі порушуються, і належна готовність до надзвичайних ситуацій і реагування на них зазнає негативного впливу", - прокоментувала ситуацію на ЗАЕС Валерія Хессе.

Вона додала, що такі порушення відбуваються через суперечки щодо оперативного управління станцією, "і їх можна легко вирішити з деокупацією АЕС та відновленням належного контролю".

"Тому що атомну станцію ніхто не знає краще, ніж персонал, ніж оператор... які експлуатують її протягом останніх 30 із гаком років", - наголосила Хессе.

У вівторок, 3 жовтня, в МАГАТЕ заявили про успішне проведення ротації своєї місії на окупованій ЗАЕС.

"Ми продовжуємо важливу роботу для забезпечення безпеки та захисту станції. Зараз ми виконуємо наші місії самостійно та з повною потужністю. Я дякую всім країнам, чий внесок робить це можливим", - написав у мережі Х Рафаель Маріано Ґроссі.

Місію МАГАТЕ було засновано рік тому під час візиту Ґроссі на ЗАЕС у надії, що постійна присутність експертів МАГАТЕ на ЗАЕС зможе зменшити ймовірність ядерної аварії.

На початку вересня в МАГАТЕ повідомляли про значне скорочення штату технічного обслуговування на Запорізькій атомній електростанції, яка перебуває під контролем російських окупаційних сил. Згідно з повідомленням пресслужби МАГАТЕ, наразі на станції працює приблизно третина персоналу, порівняно з тою кількістю, що була до початку війни.

Як розповідав в інтерв'ю Голосу Америки у травні 2023 р. президент "Енергоатому" Петро Котін, персонал і керівництво Запорізької атомної електростанції очікували, що її деокупація може відбутися "до місяця", але вона триває більше року: "Персонал просто в постійній надії, що це (деокупація - ред.) нарешті станеться, і просто чекає та просить допомоги". Також, за його словами, українські ядерники очікували "значно більшого" від МАГАТЕ.

Дивіться також:

Ситуація на ЗАЕС: аналіз дослідниці Гарварду. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Провідний хірург-ортопед з Брукліну вже кілька років ставить на ноги поранених військових з України. Відео

Голос Америки продовжує розповідати про американські лікарні та лікарів, які повертають до нормального життя поранених українських військових. Цього разу Ірина Соломко та Павло Терехов поспілкувалися з доктором Джефрі Пассіком, очільником відділу ортопедичної хірургії однієї з лікарень Нью-Йорка. Через його руки вже пройшло четверо українських захисників. Чому американські лікарі не лишаються байдужими та допомагають ставити на ноги бійців, дивіться далі у сюжеті.

Позиція Білого дому та думки експертів про звільнення Маккарті. Відео

Позиція Білого дому та думки експертів про звільнення Маккарті. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

“Це викликає занепокоєння”, — як у Білому домі відреагували на звільнення Маккарті? Розповідає кореспондентка Білого дому Юлія Ярмоленко.

"Слово, яке зараз домінує, - втома. З цього стану треба вийти на інший рівень: вигризати й вигрібати вперед". Інтерв'ю з Тарасом Тополею

Лідер гурту "Антитіла" Тарас Тополя переконаний, що нинішня війна – народна. За його словами, захищати Україну пішли всі ті, хто відчував та розумів, що це – обов'язок. Так зробив і гурт "Антитіла"

"Аптечки, турнікети, бандажі це розхідники. Вони як насіння – губляться, використовуються, горять", - каже в інтерв’ю "Голосу Америки" Тарас Тополя, лідер гурту "Антитіла" та боєць 130 батальйону тероборони. Саме тому музиканти вирішили зібрати півмільйона доларів, які дозволять закупити 100 тис персональних аптечок для бійців сил оборони України в рамках туру свого Північною Америкою.

Музиканти ще до початку повномасштабного вторгнення пішли добровольцями та приєдналися до сил територіальної оборони. З лютого по серпень минулого року хлопці служили стрільцями-парамедиками евакуаційних екіпажів 130-го батальйону територіальної оборони. Воювали на півночі Харківщини.

У серпні своїм розпорядженням Валерій Залужний відкомандирував музикантів до Києва, після чого вони повернулися до активної музичної та волонтерської діяльності. У лютому гурт випустив пісню, присвячену обороні Бахмута. У вересні «Антитіла» вперше за п’ять років приїхали з туром до Сполучених Штатів.

Проте те, чому ця війна – народна, свій досвід на передовій, допомогу дітям загиблих побратимів, втому від війни, незважаючи на усе, віру у перемогу – Тарас Тополя розказав Ірині Соломко.

Гурт "Антитіла" на своїх американських концертах збирають півмільйона доларів, аби закупити сто тисяч аптечок
Гурт "Антитіла" на своїх американських концертах збирають півмільйона доларів, аби закупити сто тисяч аптечок

Ірина Соломко, кореспондентка "Голосу Америки": Тарас, ви - один з перших українських артистів, які пішли на фронт. Як цей досвід передової змінив вас?

Тарас Тополя, лідер гурту "Антитіла": "Антитіла" ще до початку широкомасштабного вторгнення підписали контракт з Силами територіальної оборони. Ми навіть робили з Міністерством оборони інформаційну кампанію, в якій розповідали про те, як стати бійцем Сил територіальної оборони. І от ми вже знімали чергове відео, і почалася широкомасштабна війна.

Відповідно, ми в перший день відправили своїх дружин та дітей на автомобілях на захід України у більш безпечне місце, а самі прийшли в місце комплектації нашого 130-го батальйону тероборони і почали нести службу.

І.С.: Тобто ви вірили у повномасштабне вторгнення заздалегідь?

Т.Т.: Я не хочу грати у оракула, але з 2014-го, коли "Антитіла" почали активно волонтерську діяльність та почали доставляти на схід нашим побратимам необхідні речі, нам було зрозуміло, що це лише питання часу, коли розпочнеться нова фаза гарячого протистояння.

І.С.: Але все ж таки, цей період з лютого по серпень, коли Валерій Залужнй наказом відкликав вас з фронту, ці місяці на передовій, як вони вас змінили?

Якщо ми ще досі живі, значить у нас є ще щось сказати цьому світу, щось заспівати

Т.Т.: Ми виконували функцію. Наш батальйон першим передислокували з Києва на Харківщину, бо ми були справді боєздатними. На передовій наша функція була надавати першу медичну допомогу, витягувати з місця поранення та доставляти на стабілізаційний пункт бійців. І от з якогось моменту першого шоку, а це дійсно страшно – той перший постріл, вибух, перший бій, ампутація або перше мінно-вибухове поранення… Все це завжди стрес, великий стрес, – і якщо ти його здолав, то, в принципі, маєш шанси виконати бойове завдання та вижити. Десь з середини червня для мене це вже була здебільшого бойова рутинна робота. І якщо з цієї величезною кількістю разів, коли "Антитіла" могли загинути, ми ще досі живі, значить у нас є ще щось сказати цьому світу, щось заспівати.

І.С.: Але чи могли би ви поділитися конкретною історією?

Т.Т.: Бувало різне… Бувало, що зустрічали своїх колег музикантів і бинтували їх. Пам'ятаю, як одного разу ми евакуювали колегу-звукорежисера з нуля. І він потрапив нам у руки за величезним шматком від артилерійського снаряду в спині. І ми його так не чіпали, просто обмотали от і довезли до стабілізаційного пункту. І у нас був такий діалог, що, мовляв, де б ще зустрілись музиканти з музикантами.

До чого це я? До того, що це війна – народна. І всі пішли. Всі, хто відчував та розумів, що це – його обов'язок. Так зробив і гурт "Антитіла". І ми не шкодуємо, ми були там, де були потрібні, на тому місці в той момент. І виконали свою функцію добре.

З лютого до серпень минулого року музиканти служили стрільцями-парамедиками евакуаційних екіпажів 130-го батальйону територіальної оборони. Воювали на півночі Харківщини
З лютого до серпень минулого року музиканти служили стрільцями-парамедиками евакуаційних екіпажів 130-го батальйону територіальної оборони. Воювали на півночі Харківщини

«Я завжди закликаю з великою повагою ставитися до військових. Бо вони – ті, хто тримають цивільне життя»

І.С.: Артем Чех, український письменник, який теж пішов на фронт, дуже активно писав про свій досвід на передовій у соцмережах. Він зокрема написав пост про те, що "він вже помер", і пояснив це тим, що людина, коли йде на війну, вона має бути готова вмерти. Ви з цим погоджуєтеся?

Війна – це про перемогу, ціна якої – життя людей українських людей

Т.Т.: Так, ти починаєш спокійно, врівноважено та ефективно робити свою роботу, коли вже психологічно підготував себе до того, що можеш загинути. Фактично, кожна людина, яка підписує контракт зі Збройними силами, вона підписує контракт з державою і віддає їй найцінніше – своє життя. Бо війна – це ж не про спа процедури. Війна - про смерть, кров, бруд, багно, крики, біль розпач, паніку. І, зрештою, війна – це про перемогу, ціна якої – життя людей українських людей. Саме тому я завжди закликаю з великою повагою та шаною ставитися до військових. Бо вони – ті, хто тримають цивільне життя.

І.С.: Людина, яка не була на війні, уявляє її через документальні та художні фільми, або новини. Що вас там найбільше вразило?

Т.Т.: Мабуть, найпотужніші емоції я отримав у перші дні війни, коли бачив величезні черги українських хлопців, мужчин, дідусів, які стояли біля військкоматів з бажанням вступити до Сил територіальної оборони. І це настільки надихало, настільки давало впевненості в тому, що ми вистоїмо і, зрештою, переможемо, що оце відчуття завжди приходило в якійсь момент відчаю, і було розуміння, що ми не маємо права програти.

І.С.: Дуже важлива річ, про яку ви сказали, що була величезна хвиля патріотизму. Ви це досі бачите?

Мабуть, найпотужніші емоції я отримав у перші дні війни, коли бачив величезні черги українських хлопців, мужчин, дідусів, які стояли біля військкоматів з бажанням вступити до Сил територіальної оборони. І це настільки надихало, настільки давало впевненості

Т.Т.: Слово, яке домінує над всім зараз, це слово – втома. Втома у всьому: на фронті, у цивільному житті, в самому процесі отакого життя – важкого та драматичного. Бо, де б українець не був: чи за кордоном, чи в Україні, чи на передовій, чи в тилу, оця війна накладає величезний тягар. І це не спринт, це – марафон. І тут є втома. Я впевнений: віра в перемогу нікуди не ділась.

І більшість з нас роблять максимум, щоб ця перемога наступила якомога швидше, але ми всі втомилися і нам потрібно якось навчитися з цим бути. І з оцього стану втоми вийти на якісь інший рівень. Десь шукати це друге, третє, четверте, п'яте дихання, і вигризати, і вигрібати вперед.

І.С.: Поговорімо про творчість. Ваші колеги кажуть, що писати пісні та творити дуже складно. Проте, вам вдалося написати пісню "Фортеця Бахмут". Як вам вдається творити?

Т.Т.: Я згоден з тим, писати важко, до того ж треба розуміти, що правильно писати про війну дано не кожному. Нам так само не писалося і не співалося. І все, що ми робили під час війни, це було вимушено. Вимушена співпраця з Едом Шираном, його команда запропонувала це. І ми розуміли, що треба. І я, виконуючи бойові завдання, писав слова пісні, в якій історія мільйонів українців.

Моя мрія – написати світлий, мажорний альбом перемоги. А ще я мрію випити кави з американськими військовими на мисі Фіолент

Так само із "Фортецею Бахмут". Її потрібно було написати. Вона була потрібна в той момент і зіграла свою роль. Я вірю, що Бахмут рано чи пізно буде знову під українським контролем, і там, на площі, ми заспіваємо її разом з українськими військовими.

І.С.: І після цього не пишеться?

Т.Т.: Ми плануємо представити нову композицію цієї осені. Але є труднощі. Війна міняє мозок, розставляє зовсім інші акценти, змінює світогляд. І це буде відчуватися в майбутніх піснях. Хоча, моя мрія – написати світлий, мажорний альбом перемоги. А ще я мрію випити кави з американськими військовими на мисі Фіолент. І я хочу спостерігати парад Перемоги в Києві. Хочу подивитися, як буде крокувати наш батальйон. І, можливо, ми будемо там крокувати поміж наших побратимів. Я мрію побачити цей парад Перемоги. Україна вже заплатила величезну ціну, і ще попереду багато, але я впевнений, що ця перемога буде.

У лютому, під час активних та жорстоких боїв за Бахмут, гурт випустив пісню та кліп "Фортеця Бахмут". За словами музикантів, мета пісні - посилити бойовий дух військових, які захищають Україну
У лютому, під час активних та жорстоких боїв за Бахмут, гурт випустив пісню та кліп "Фортеця Бахмут". За словами музикантів, мета пісні - посилити бойовий дух військових, які захищають Україну

І.С.: Якщо говорити про вашу цю співпрацю з Едом Шираном та Боно. Це була їхня ініціатива. Чому вони підтримують Україну?

Т.Т.: Через цінності. Незважаючи на те, що у нас різна історія, у нас спільний ціннісний каркас, спільні принципи та спільне майбутнє, за яке ми мусимо боротися. Боно взагалі, у першу чергу, носій, а у другу – артист та світова легенда. І він у принципі не міг би бути не з Україною. Тобто, якби Боно не підтримав Україну, для мене би, як для хлопчика, який зростав на його музиці та інтерв'ю, світ би перевернувся. Я би тоді задумався, якщо Боно не з нами, чи справді ми – на правильному боці війни.

Щодо Ширана – це артист номер один по переглядах на YouTube та монетизації. Ми маємо розуміти, що величезна частина його доходу до широкомасштабної війни йшла з Росії та пострадянського простору. Тому його підтримка не просто символізує його цінності, він ще просто бере та відрізає сотні мільйонів доларів прибутку недоотриманого з Росії та Білорусі, куди він не приїде з концертами.

Фронт – у нас один, це той фронт на краю окопу з багнюкою, кров'ю та потом, де гинуть найкращі представники української нації сьогодні. І от їм потрібна ротація, зброя та психологічна підтримка від всіх, хто зараз не там. Поки що не там, бо повоюємо всі

І.С.: Скільки з серпня, коли ви повернулися з передової та почали активно виступати та волонтерити, вам вдалося зібрати коштів?

Т.Т.: Десятки мільйонів гривень. У нас є кілька напрямків роботи – ми купуємо антидронові рушниці та пеленгатори. Ремонтуємо військову техніку, закриваємо інші потреби нашого та дружніх підрозділів.

І багато працюємо над підтримкою дітей наших загиблих побратимів. Це 40 дітей, яких ми забезпечуємо усім необхідним – медицина, освіта, відпочинок. Ми намагаємося дати їм все те, що давали б їхні татусі, якби були живими.

Зараз ми почали новий проєкт: збираємо на аптечки для військових тут у Сполучених Штатах. Кошти збиратимуться за аукціонах, а також з квитків.

І.С.: Це ваш перший тур у США за п’ять років. Які очікування. Ви вже сказали, що маєте амбітну ціль – зібрати півмільйона доларів на сто тисяч аптечок.

Т.Т.: Так, мета – це аптечки для Сил оборони України. Я впевнений, що ми зберемо. У нас більше десяти концертів у цьому заїзді, думаю, все буде добре. А як не зберемо, то "Антитіла" докладе своїх, як ми завжди робимо, коли не вистачає.

З початку повномасштабного вторгнення "Антитіла" вже зібрали десятки мільйонів гривень на допомогу силам оборони. На них музиканти купують антидронові рушниці та пеленгатори, ремонтують військову техніку та підтримають дітей загиблих побратимів
З початку повномасштабного вторгнення "Антитіла" вже зібрали десятки мільйонів гривень на допомогу силам оборони. На них музиканти купують антидронові рушниці та пеленгатори, ремонтують військову техніку та підтримають дітей загиблих побратимів

І.С. Аптечками хлопців забезпечують і волонтери, і Міноборони. І досі в них є така велика необхідність?

Т.Т.: Я зараз не буду казати щодо діяльності Міністерства оборони, очевидно, там є проблеми, які потрібно вирішувати. Але треба розуміти що аптечки, турнікети, бандажі це розхідники. Вони як насіння – губляться, використовуються, горять.

І.С.: Але чи є якійсь цифри щодо того, якою є потреба?

Т.Т.: На жаль, десять тисяч аптечок, на які ми збираємо, це крапля в морі. Треба сотні тисяч, бо відбувається ротація.

І.С.: Ми вже з вами говорили, що війна – марафон. Ви спілкуєтеся з хлопцями на передовій, що ви чуєте від них?

На фронті кожному знайдеться застосування. Неможливо знайти застосування лише тій людині, яка не ототожнює себе з Україною, для якої Україна – це ніщо

Т.Т.: Хлопцям потрібна ротація, їм потрібна зброя, багато зброї, хоча би стара радянська. Але у великій кількості хлопцям на передовій потрібно відчуття і розуміння плеча всіх інших у тилу. Фронт – у нас один, це той фронт на краю окопу з багнюкою, кров'ю та потом, де гинуть найкращі представники української нації сьогодні. І от їм потрібна ротація, зброя та психологічна підтримка від всіх, хто зараз не там. Поки що не там, бо повоюємо всі.

І.С.: Є така думка, що якщо людина не готова воювати, бо буде лише заважати…

Т.Т.: Величезна кількість людей, перший раз стикнувшись з вибухом поруч або почувши як куля свистить, відчувають, що не народжені для війни. І після того, як вже боєць обстріляний, витримав першу атаку градами, мінами, витримав перший штурм, він стає бійцем, який справді приносити багато користі на передовій. А до того, всі плюс-мінус однакові. На фронті кожному знайдеться застосування. Неможливо знайти застосування лише тій людині, яка не ототожнює себе з Україною, для якої Україна – це ніщо.

І.С.: Ваша історія схожа на історію сотні тисяч українських чоловіків не лише через те, що ви пішли воювати, а тому, що війна розділила вашу родину. Як вам вдалося витримати цю розлуку з найріднішими?

Т.Т.: Мабуть, у нашій родині рецепт такий, що треба підніматися над усіма розбіжностями, вимикати бойовий режим, а вмикати режим злагоди та примирення, іноді закривати на щось очі, іноді просити вибачення, іноді вибачати. Якось так ми витримали.

І.С.: Що вам особисто дає сили не зупинятися та іти далі?

Т.Т.: Сили мені дають мої плани на Україну. У мене дуже багато планів на Україну. Багато різних ідей, які хочеться реалізувати в своїй країні, і в громадському секторі, і в творчому. У мене купа планів на моїх дітей в Україні, але спочатку треба відбити мою рідну державу, мою неньку від орди. І оце надихає.

Плюс я вірю в українській народ з усіма його приколами. У нас прекрасний народ, який має споконвічну тяглу мудрість в собі. Я впевнений, що ця мудрість виведе нас на нові щаблі та приведе до перемоги. Наша затятість у боротьбі зробить, так що ми доведемо цю справу до кінця. Оце все дає надію та надихає.

Дивіться також:

“Якщо зламав, то плати” — Блінкен про використання заморожених російських активів для відновлення України

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час дискусії в університеті Техасу в Остіні в середу, 4 жовтня. На фото: Ентоні Блінкен, AP, фото зроблено 4 жовтня 2023 року

США та європейські партнери вивчають, які юридичні засади є для використання заморожених російських активів для відновлення України. Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен під час дискусії в університеті Техасу в Остіні в середу, 4 жовтня. Він зауважив, що йдеться про $300 мільярдів, але більша частина цих заморожених активів зосереджена саме в Європі, а не у США.

“На мою думку, якщо ти щось зламав, то плати. І якщо росіяни зламали, вони мусять за це заплатити. І один зі способів це зробити – якраз через ці активи. Ми маємо переконатись, що для цього є юридична база. Як я і зауважив, оскільки більшість цих активів - в Європі, європейці також мають бути переконані, що для цього існує юридичне підґрунтя”, – заявив Ентоні Блінкен.

На мою думку, якщо ти щось зламав, то плати. І якщо росіяни зламали, вони мусять за це заплатити.
Ентоні Блінкен

Відповідаючи на питання, чому США мають продовжувати підтримувати Україну, Блінкен наголосив на тому, що США бачать неймовірну людську трагедію, яку Росія коїть з українським народом.

“Думаю, що більшість американців бачить це, і це їх турбує, і вони хочуть це якомога швидше зупинити”, – сказав держсекретар США. Також він додав, що у разі, якщо дозволити Росії робити те, що вона робить з Україною без покарання, це надішле сигнал у всьому світі країнам, які збираються розпочати агресію, що їм це зійде з рук.

“Це відкриття скриньки Пандори із конфліктами. Нікому не буде добре у цьому світі, світі конфлікту та агресії”, – наголошує Блінкен. За словами Блінкена, у цьому світі США незмінно були б втягнуті у конфлікт, і це обійшлось би значно дорожче, ніж підтримка України.

Держсекретар США також наголосив, що 50 країн залучено в активній підтримці України. “Раніше ми чули одну зі скарг стосовно того, чого в НАТО саме ми тягнемо найважчу вагу. Чому інші не роблять їх внесок. Так ось. Якщо подивитись на те, що надається Україні прямо зараз, включно із військовою, економічною і гуманітарною допомогою, решта світу робить насправді трохи більше, ніж ми. Тож ми чудово поділяємо це навантаження”, – говорить Блінкен.

Раніше, 28 вересня, Блінкен заявляв, що у Конгресі США зберігається рішуча підтримка України серед більшості законодавців з обох партій. Він також наголошував на тому, що така підтримка України зберігається і серед американської громадськості.

Дивіться також: Промова Байдена про Україну: У Білому домі розповіли деталі майбутнього звернення президента США

Більше

XS
SM
MD
LG