Спеціальні потреби

Україна: часу все менше


«Міжнародна кризова група» – незалежна аналітична організація, що базується у Брюсселі, опублікувала доповідь про ситуацію в Україні.

Україні необхідно сформувати уряд національної єдності, здатний враховувати інтереси свого народу і запровадити довго очікувані реформи. І Росія, і західні держави повинні підтримати втілення цієї ідеї в країні, яка має стати мостом між Сходом і Заходом, а не полем геополітичної битви.

Такі висновки містяться в доповіді «Міжнародної кризової групи» - незалежної аналітичної організації, що базується в Брюсселі. Доповідь має назву: Ukraine: Running Out of Time («Україна: часу все менше»). У ній аналізується нестабільна ситуація в Україні напередодні призначених на 25 травня президентських виборів і пропонуються рекомендації з відновлення та реформування країни і врегулювання викликаної цією нестабільністю геополітичної кризи. Київський уряд поки що не зміг консолідувати країну і послідовно сформулювати свій політичний курс.

За ознакам, влада втратила контроль над цілими областями країни, що перебувають під контролем сепаратистів, підбурюваних і, ймовірно, підтримуваних Росією. Для того, щоб запобігти подальшій ескалації конфлікту, Україні необхідна потужна міжнародна допомога і рішучість усіх сторін врегулювати ситуацію шляхом діалогу, а не силовими методами.

Доповідь містить наступні висновки та рекомендації:

Незважаючи на те, що умови для проведення виборів далекі від ідеальних, вони мають відбутися, згідно з планом, і на всій території країни. Голосування необхідно для того, щоб обрати нового лідера, який користується підтримкою всього населення і здатний очолити країну і повести її шляхом національного примирення та економічних реформ. Усі кандидати в президенти повинні ще до початку голосування взяти на себе зобов'язання докласти зусиль для створення уряду національної єдності, в якому мають бути представлені широкі прошарки населення.

Формування такого уряду має стати головним пріоритетом нового президента.

Керівництво України має негайно налагодити діалог з південно-східними областями країни і з’ясувати населенню плани щодо місцевого самоврядування та захисту прав меншин. Вони повинні офіційно оголосити, що не прагнуть до членства в НАТО.

Україна постраждала від набагато серйозніших проблем, ніж сепаратизм. Нинішня ситуація - результат кількох десятиліть безгосподарності, неефективного управління та корупції в усіх силових структурах і в більшості інших частинах системи державного управління. Необхідні широкомасштабні реформи силових структур і заходи щодо зміцнення верховенства права.

Росія повинна заявити про свою рішучу і безумовну підтримку територіальної цілісності України, відвести війська від кордонів з Україною і вивести з території країни воєнізовані угуповання, які проникли туди з Криму чи іншим шляхом. Російське керівництво має переконати російськомовне населення південно-східних областей України припинити захоплювати адміністративні будівлі, атакувати місцевих силовиків і розформувати загони самооборони.

Сполученим Штатам і Євросоюзу необхідно зайняти послідовну і збалансовану позицію, прислухавшись до думки Москви щодо причин кризи, навіть якщо вони з нею не згодні. Ця позиція повинна полягати в наданні Києву політичної підтримки в проведенні виборів, політичної, фінансової та експертної допомоги у формуванні уряду національної єдності та вжиття заходів, спрямованих на стабілізацію ситуації, заходів, які зробили б Україну привабливою для інвесторів. Позиція також повинна передбачати прийняття нових жорсткіших санкцій щодо російської економіки, якщо Росія не змінить свого курсу, а також нерозголошувані переговори з Москвою на високому рівні з метою врегулювання кризи.

І Росія, і західні держави повинні чітко наголосити, що нинішня ситуація може бути врегульована тільки дипломатичним шляхом, заявити про свою підтримку уряду національної єдності, який буде сформований після виборів, зробити все можливе, щоб уникнути геополітичного протистояння.

«Ситуація в Україні сьогодні така, що Росії вигідна ескалація», - констатує Пол Квін-Джадж, директор програми щодо Європи та Центральної Азії «Міжнародної кризової групи».

«З часом, Захід, ймовірно, матиме економічну перевагу та перевагу «м’якої сили». Успішна, демократична Україна, економічно інтегрована з Заходом, але не учасником військових альянсів, яка залишається близьким культурним, лінгвістичним і торговельним партнером Росії - в цьому зацікавлені всі».
XS
SM
MD
LG