Спеціальні потреби

У нас є проблеми бідності, страху, корупції, а люди все одно підтримують незалежність, – Леонід Кравчук


На референдумі 1991 року 34 мільйони 700 тисяч українців підтримали незалежність своєї країни. Хоча зараз менше людей проголосували б позитивно, але, якби референдум проходив сьогодні – результат, загалом, не відрізнявся б.

«За різними дослідженнями, сьогодні за незалежність проголосувало б більше 50% відсотків населення. Але, уявіть собі, що народ прожив більше 20 років у страху, бідності, корупції, є факти обмеження прав та свобод, можна перерахувати багато фактів, які свідчать, що у нас проблеми верховенства права, а люди все одно голосують за незалежність», – сказав перший президент України Леонід Кравчук.

У той же час Кравчук наголосив на важливості законів, які б дозволяли не тільки обирати, а й ефективно відкликати людей при владі. Адже на мітингах та революціях питання керування та благополуччя країни неефективно вирішувати, натомість, тиснути на владу через розумні закони – більш результативно.

Хоча Україна у 1991 році отримала незалежність саме завдяки референдуму, у 2013 цей самий метод може бути використаний з «сумнівними наслідками» для благополуччя країни, вважає Кравчук, на приклад, переобрання нового парламенту. Мова іде про закон про всенародний референдум, який днями підписав Віктор Янукович, і за яким результати голосування по будь-якому питанню, винесеному на референдум будуть обов’язкові до виконання.

«Так, як сформульований закон, його можна використати з будь-якими неблагополучними, сумнівними чи небезпечними наслідками для України», – сказав Кравчук. «Не маючи високої політичної культури і волі, і так, як цей закон сформульований – його можна використати».

У той же час референдум є правом громадян висловлювати свою думку з важливих для держави питань. Для того, щоб відповісти на критику закону, перший президент говорить, що його потрібно оскаржити у Конституційному суді.

У порівнянні з 1991 роком сьогоднішня Україна відчуває більше тиску зі сторони східного сусіда. Кравчук навів приклад, коли 22 роки тому постало питання про проведення референдуму, він не відчував тиску зі сторони тодішнього президента СРСР Михайла Горбачова, на відміно від сьогоднішньої російської влади, яка відкрито заявляє про своє бачення України.
У той же час Кравчук наголосив на важливості законів, які б дозволяли не тільки обирати, а й ефективно відкликати людей при владі. Адже на мітингах та революціях питання керування та благополуччя країни неефективно вирішувати, натомість, тиснути на владу через розумні закони – більш результативно.
«Не буде в Україні президента, який би підтримувався Росією, на рівні російської влади … але коли президент офіційно каже, що Україна – це неприродна держава, то про що можна далі говорити», – сказав Кравчук. «На зорі гласності, у перші два роки демократії Горбачов був набагато демократичнішим від нинішніх вождів Росії».

Перший президент вказав на ще одну відмінність сьогоднішньої України – відсутність єдності ідей серед парламентарів, а тому актуальним стає питання – наскільки нова Верховна рада буде ефективною.

«Сподіватися, як вони будуть працювати, мені складно, думаю, що буде, як було… але чи це буде довго, чи недовго? Може для цього й приймається закон про референдум», – сказав Кравчук.

Тим більше, що депутати не можуть прийняти якогось рішення навіть у питанні особистого голосування, хоча його обов’язковість фактично записана у Конституції.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG