Спеціальні потреби

IFES: Україні буде не просто провести прозорі та чесні вибори


IFES: Україні буде не просто провести прозорі вибори
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00
Direct link
Міжнародна фундація виборчих Систем (IFES) у середу у столиці США представила результати дослідження ситуації в Україні напередодні виборів. Автори доповіді зазначили, що волевиявлення українців прходитиме в атмосфері недовіри політичних сил одна до одної та виборчої адміністрації, та зневіри українців у можливості реально вплинути на ситуацію в країні. На фоні численних повідомлень про порушення під час виборчої кампанії та нарікань на Закон про вибори, важливе значення матиме те, як виборча система спрацює 28-го жовтня та наскільки ефективно виборчі комісії та судова система зможуть реагувати на скарги.

Україні буде не просто провести прозорі та чесні вибори. Про це середу у Вашингтоні заявили представники Міжнародної фундації виборчих систем, експерти якої дослідили готовність України до виборів.

"Зважаючи на те, що в останні роки економіка України переживає спад, та існують проблеми з правосуддям – українці кажуть, що в країні немає демократії".
Ракеш Шарма
За словами заступника директора Департаменту Європи та Азії IFES, Ґевіна Вайса, процес формування складу виборчих комісій примушує спостерігачів з подвійною увагою стежити за їх роботою у день виборів:

«До складу виборчих комісій увійшли представники непопулярних партій. Тепер вони склали з себе повноваження і поступились місцем представникам інших партій. Виникає питання: а навіщо певні партії, прагнули отримати більшість у складі комісій? Тож, якщо у день виборів будуть задокументовані свідчення порушень з боку виборчих комісій, їх втручання у волевиявлення виборців – це дасть підстави міжнародній спільноті для недовіри для результатів виборів».

Водночас експерт зауважив, що оснащення дільниць відеокамерами не спростить виявлення порушень в ході виборів:

«Не до кінця зрозуміло, як можна буде використовувати відеозаписи, зроблені встановленими на виборчих дільницях камерами, для оскарження у суді. Якщо я не помиляюсь, на оскарження результатів виборів відводиться два дні. Цього часу недостатньо навіть для того, щоб отримати копію відеозапису з однієї із понад сотні дільниць в окрузі».

У своїй доповіді IFES зазначає, що українці ідуть на вибори з песимістичним настроєм, не вірячи у можливість вплинути на ситуацію в країні.

Директор департаменту прикладних досліджень IFES, Ракеш Шарма говорить, що переважна більшість українців вважають, що демократія є синонімом високих соціальних стандартів. Владу ж вважають недемократичною, бо не змогла забезпечити народу достаток.

«На питання, якою має бути демократія, українці згадують верховенство права, захист прав людини і зазначають цілий перелік економічних переваг. Тож, зважаючи на те, що в останні роки економіка України переживає спад, та існують проблеми з правосуддям – українці кажуть, що в країні немає демократії», – зазначив Ракеш Шарма.

Експерти IFES зауважують, чинний Закон про вибори, незважаючи на зауваження до нього та наявність можливостей для зловживань, все ж дозволяє провести чесні вибори. Питання в тому, чи використають влада та політичні сили цей шанс.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG