Спеціальні потреби

«Золота лихоманка» в Нігерії: діти гинуть від свинцю


Примітивні умови та методи добування золота шкодять мешканцям навколишніх сіл у штаті Замфара в Нігерії.
Примітивні умови та методи добування золота шкодять мешканцям навколишніх сіл у штаті Замфара в Нігерії.

За даними міжнародної гуманітарної організації «Лікарі без кордонів», видобуток золота кустарними методами у штаті Замфара в Нігерії призвів до отруєння свинцем не менше чотирьох тисяч дітей. Для їх лікування потрібна термінова допомога з федерального бюджету Нігерії, яка була схвалена, але, за інформацією активістів, до жителів Замфари ще не дійшла.

Штат Замфара в буквальному сенсі розташований на золотій жилі. Глава нігерійського відділення «Лікарів без кордонів» Іван Гайтона каже, що через зростання цін на золото в останні роки, невеликі артілі золотошукачів можуть продавати його за 70-80% від ціни міжнародних ринкіах.

Це означає, що сільські жителі, які раніше жили на кілька доларів в день, сьогодні можуть дозволити собі щодня витрачати 10-15 доларів. Проте небезпечні примітивні технології золотодобування призводять до викиду такої кількості свинцю, яка вбиває місцевих дітей. За останні два роки у штаті Замфара загинули близько 400 дітей, тисячі – чекають термінового лікування, і ніхто не знає, скільком ще потрібна термінова допомога.

За відсутністю лікування отруєння свинцем може стати причиною цілого ряду хвороб і відставання у розвитку. У місцевих дітей вміст свинцю в крові в 20-70 разів перевищує допустимі норми, що часто призводить до судомних нападів, коми та смерті.

За словами Гайтона, якщо ввести в практику безпечні методи золотодобування, провести очистку заражених поселень, надати медичну допомогу дітям, то кризу можна стримати.

«Безпечні методи видобутку існують. Місцеві жителі можуть продовжувати займатися розробкою природних ресурсів, без загибелі людей і забруднень», – каже він.

Як допомогти жителям Замфари? Це питання обговорювалося на конференції в Абуджі, що зібрала громадських діячів і вчених. За словами Гайтона, основним завданням конференції було переконати владу країни вжити необхідних заходів. На ліквідацію свинцевого забруднення та введення безпечних методів видобутку золота необхідно 5 мільйонів доларів, які були обіцяні, але так і не надійшли.

Конференція, за його словами, не переконала владу виділити кошти:

«Міністри добувної промисловості, навколишнього середовища та охорони здоров'я не приїхали. Вони навіть не надіслали своїх заступників або секретарів, на конференції не було людей, які приймають рішення».

Уповноважений у справах навколишнього середовища Замфари Муктар Лугга каже, що роботи з очищення вже були проведені в семи селах. Якщо надійде допомога від федеральної влади, то через кілька років Замфара може бути відома успішною розробкою ресурсів, а не стражданнями жителів.

«Діти хворіють і уряд штату намагається робити все можливе, щоб знайти вирішення цієї проблеми. Але дуже багато залежить від нас самих», – сказав Лугга.

«Лікарі без кордонів» говорять, що діти старшого віку і дорослі, можливо, також хворі, але в цих вікових групах досліджень не проводилося, тому що найбільш серйозну небезпеку свинець становить для маленьких дітей. За словами Гайтона, повністю заборонити видобуток золота не можна, оскільки поки ціни на нього залишаються високими, «золота лихоманка» буде продовжуватися.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG