Спеціальні потреби

Збільшується розчарування в час, коли українці готуються до виборів


Сепаратисти в Слов’янську
Сепаратисти в Слов’янську
Київ – Коли українці готуюся до президентських виборів у неділю, збільшується розчарування в суспільстві.

Від четверга, в результаті в ескалації насильства в Східній Україні, загинула щонайменше 21 особа.

Висловлюються побоювання, що вибори можуть не означати кінця кількамісячної кризи в Україні, але початок просто ще одного етапу конфлікту.

Народжена в Одесі активістка Ліза Сміт – вона зберігає родинне прізвище свого колишнього чоловіка-американця – каже, що вона боїться.

«Я дуже стурбована тим, що почнеться війна», сказала вона, виступаючи всього в декількох метрах від того, де вона була 20 лютого, коли більше 50 протестувальників проти старого уряду були застрелені снайперами.

23-річний продуцент документальних фільмів сказала, що вона досі не оговтався від потрясінь і кровопролиття, свідком яких вона була в Майдані Незалежності в Києві, під час тижневих спроб усунути від влади президента Віктора Януковича.

І вона турбується, що після виборів, можливо, ніщо не зміниться.

«Моє інше велике побоювання, що людина, яка буде обрана, буде таким же, як наш останній президент – особа, яка все краде з країни», сказала вона. «Я думаю, нам потрібні реформи в кожному міністерстві».

Виборці готові

Українці, як здається, готові голосувати і замінити тимчасовий уряд, який дуже непопулярний і, на думку багатьох на сході і півдні – нелегітимний.

Соціологи очікують, принаймні, 70 відсотків виборців на дільницях.

Останнє опитування громадської думки, проведене на цьому тижні, вказує, що вибори – фаворитом яких є Петро Порошенко, прозахідний мільярдер на прізвисько «шоколадний король» від його кондитерської імперії, збільшує свій відрив від другого кандидата Юлії Тимошенко, колишнього прем’єр-міністра.

Опитування показує, що Порошенко може отримати 44 відсотки підтримки серед тих, хто планує голосувати, а Тимошенко всього 8 відсотків.

Опитування спонукає коментаторів ЗМІ робити здогади, чи, якщо бізнесмен і колишній міністр забезпечить собі 50 відсотків голосів у неділю, то це зробить другий раунд наступного місяця непотрібним.

Тимошенко розглядається як повернення до корупційного минулого, яке активісти Майдану хочуть залишити позаду.

«Режим Януковича був союзом корумпованих політиків і олігархів», сказав Вадим Баранський, рекламний керівник, який взяв відпустку з роботи, щоб боати участь у протестах протягом зими на Майдані.

Купуючи каву в кав’ярні в Пушкінській вулиці в центрі Києва, 32-річний дивиться з оптимізмом на тепле весняне сонце і сумно посміхається у відповідь на холод, який він пережив у середині зими на барикадах у Майдані. Він сказав, що не хоче, щоб боротьба була втрачена і з підозрою ставиться до «шоколадного короля».

«Порошенко, можливо, не є дуже поганий, але Київ звернувся до олігархів, щоб допомогли проти східних сепаратистів», сказав він, маючи зокрема на увазі одного з найбагатших олігархів України Ріната Ахметова, магната вугільної та сталеливарної промисловості. Минулого тижня Ахметов підтримав справу єдності країни і закликав своїх робітників у Східній Україні відмовитись від сепаратистів.

Найбільшим побоюванням виборців залишається корупція.

В опитуванні громадської думки, яке проведено у травні для некомерційної американської організації Міжнародний фонд виборчих систем, результати були вельми песимістичні щодо того, що закріплена корупція, яка пов’язує політику і бізнес, може бути подолана.

П’ятдесят шість відсотків опитуваних сказали, що більшість українців дивиться на корупцію як факт життя в країні і понад 90 відсотків заявили, що були змушені платити хабарі в міліціі і судах.

Туга за змінами

У молодих людей у Києві, які готуються до виборів, видно рішучість, щоб не дозволити, щоб жертви Mайдану стали марними. Вони хочуть нових облич. Якщо кондитерський магнат не хоче зіткнутися з реакцію Майдану, у разі обрання, йому доведеться рухатися швидко з реформами, починаючи з міліції і суддів.

«Міліціонери, які стріляли нас і били на Майдані все ще працюють», сказала активістка Сміт. «Вони розуміють, що коли прийдуть реформи, вони кінець кінцем опиняться у в’язниці, і вони разом із старими політиками намагатимуться зупинити зміни».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG