Спеціальні потреби

Вибори президента України: Змирилася Москва з неминучим?


Дніпропетровськ

Російські експерти - про заяви Путіна в Китаї

МОСКВА - Перебуваючи в Китаї з офіційним візитом, президент Росії Володимир Путін торкнувся теми президентських виборів в Україні, які відбудуться 25 травня, і у властивій йому спосіб висловив сумнів у легітимності майбутньої влади в Києві.

«Нам дуже складно буде будувати відносини з людьми, які приходять до влади на тлі триваючої каральної операції на південному сході України», - сказав він на зустрічі з журналістами, маючи на увазі антитерористичну операцію, що проводиться Києвом проти сепаратистів.

Путін також підкреслив, що, на його погляд, для України було б більш логічним провести вибори після референдуму про нову Конституцію.

Раніше російські офіційні особи неодноразово ставили під сумнів легітимність виборів президента України, посилаючись на збройні зіткнення на Донбасі, закликали до проведення референдуму щодо Конституції. Чи означають останні заяви російського президента зміну позиції Кремля?

Нагадаємо, віце -президент США Джозеф Байден у ході візиту до Румунії, що проходив одночасно з путінським турне Китаєм, заявив, що у разі зриву президентських виборів в Україні Росію чекає посилення санкцій, які, вже і без того, сильно вдарили по її економіці.

І все-таки, який сигнал подавав Путін з Китаю, що він хотів донести до свідомості світової спільноти і, які у нього цілі?

Член наукової ради Московського центру Карнеґі Марія Ліпман вважає, що ця заява Путіна, «як і фактично будь-яка його заява», залишає після себе відчуття невизначеності.

«Він же не сказав категорично - ми не визнаємо результатів виборів, - пояснила вона в інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки». - Він сказав, що нам буде це важко визнати».

Таким чином, на її думку, Путін навмисно зберігає відчуття деякої невизначеності у зв'язку з можливими подальшими кроками Москви і викликає тривогу, що Росія може не визнати результатів виборів.

«Сукупність цих двох факторів - невизначеність і тривожність - дуже важливий компонент в політиці Росії щодо України, який вона використовує протягом уже декількох місяців», - підкреслила Марія Ліпман.

На її погляд, російським інтересам на сьогодні не відповідає така перспектива, відповідно до якої Україна починає рухатися в бік хоча б відносної нормалізації стану справ, з більш легітимним урядом, що має при цьому прозахідну спрямованість.

«Це явно Росію не влаштовує і це дуже важливий фактор, який визначатиме ставлення Москви до нової української влади, - зазначила Марія Ліпман. - З точки зору Кремля, Україна ні в якому разі не повинна потрапляти в західну сферуу впливу, не повинна мати навіть у якійсь віддаленій перспективі можливості рухатися по шляху до НАТО або по шляху якоїсь форми інтеграції чи ближчих відносин з Європою».

Політичний аналітик і публіцист Андрій Піонтковський вважає сигнали, надіслані Путіним, суперечливими і досить двозначними.

«Це свідчить про намір Путіна тримати відкриті різні варіанти», - констатував він у коментарі «Голосу Америки».

Піонтковський нагадав, що до цього президент Росії вже «видавив з себе» і щось позитивне щодо виборів.

«У своїй прес-конференції з президентом ОБСЄ він все ж сказав, що вибори - крок у правильному напрямку, - додав політолог. - Словом, Путін сам не знає, що творить і, як відреагувати на вибори, тому залишає собі простір для маневрування».

Як видається Піонтковському, зрив виборів в Україні був дуже важливим елементом у політиціі Москви.

«Але сьогодні все реально розуміють, що практично в будь-якому випадку ці вибори відбудуться, і вони будуть визнані світовою спільнотою, сказав він. - Це, безсумнівно, посилить Україну як усередині країни, так і з точки зору легітимності на міжнародній арені обраного президента і його влади».

На думку російського політолога, Москва це розуміє, і, так чи інакше, поки що змирилася з поразкою. Однак завдавати шкоди - дрібної чи великої - Кремль буде при будь-якій можливості, - підсумував Андрій Піонтковський.

Відео - найголовніше

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00
XS
SM
MD
LG