Спеціальні потреби

ЄС посилює санкції проти Росії


Париж – Європейський Союз розширює санкції проти Росії на тлі повідомлень про нові зіткнення в Україні, що загрожують тендітній угоді про припинення вогню. Нові заходи набудуть чинності в найближчі дні.

Представники ЄС кажуть, що нова серія санкцій буде оборотною, і їх скасування буде залежати від подальших кроків Москви в Україні, зокрема, з пошуку вирішення конфлікту. Деталі нових санкцій будуть опубліковані вже найближчим часом.

Експерт Центру європейської політики Пол Айван каже, що найсерйозніші заходи, ймовірно, торкнуться кількох провідних російських виробників нафти і операторів трубопроводів. Їм буде закритий доступ до капіталу і запозичень на європейських ринках.

«Деякі з них вже потрапили під санкції США, – говорить Айван. – З цієї точки зору, Європа як би наганяє Сполучені Штати. Це просто призведе до збільшення витрат. Їм буде неможливо розширювати деякі проекти».

Нові заходи ЄС також включають розширення «чорного списку» російських компаній і громадян, а також деяких проросійських сепаратистів в Україні, яким буде відмовлено у видачі віз, і чиї активи будуть заморожені.

Нові санкції стануть доповненням до заходів, уже вжитих Європою і США щодо Москви, яку звинувачують у відправці військ і зброї для підтримки сепаратистського руху в Україні.

Росія відкидає ці звинувачення. Прем’єр-міністр Дмитро Медведєв попередив, що Москва відповість обмеженнями польотів європейських компаній над територією Росії. Аналітики відзначають, що від цього заходу можуть постраждати як Європа, так і Росія, яка отримує доходи від цих польотів.

Хоча заходи ЄС можуть завдати нового удару по хисткій російській економіці, аналітик Айван сумнівається, що вони нададуть загальний вплив на дії Росії та її президента Володимира Путіна.

«Російська економіка може увійти в рецесію, – відзначає Айван. – Вона може скоротитися. Але у росіян дуже високий больовий поріг. Популярність Путіна може трохи скоротитися, але не думаю, що настільки, щоб привести до змін у політиці».

А поки санкції негативно відбиваються і на Європі, і на Росії. Минулого тижня президент Франції Франсуа Олланд призупинив спірну операцію з продажу військових кораблів Росії, що може привести до серйозних недоліків для Франції – як у грошовому виразі, так і з точки зору репутації експортера зброї. Фермери та експортери продовольства Євросоюзу ще не оговталися від російського ембарго на цілий спектр європейських продовольчих товарів.

XS
SM
MD
LG