Спеціальні потреби

Кандидати на пост очільника ЄС обіцяють розібратись з Путіним


Кандидати на пост очільника ЄС обіцяють розібратись з Путіним
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Кандидати на пост очільника ЄС обіцяють розібратись з Путіним

22 травня у Євросоюзі починаються вибори до Європарламенту. 28 європейських країн упродовж чотирьох днів обиратимуть своїх депутатів, які представлятимуть їхні інтереси в ЄС. Новий Європарламент повинен затвердити кандидата на найвищу посаду у Європейському Союзі – президента Єврокомісії. Напередодні в Брюсселі відбулись перші в європейській історії дебати кадидатів на цю посаду. Під час цього змагання, оратори не оминули тему українського конфлікту.

Це мало бути демонстрацією демократії – в прямому ефірі дебати кандидатів на найвищу посаду у Євросоюзі. Втім, остаточне рішення, хто стане президентом Європейської комісії, буде визначене не голосами виборців, а лідерами ЄС і затверджено у Європарламенті. Голова партії європейських соціалістів Мартін Шульц, що претендує на посаду президента Єврокомісії і є діючим президентом Європейського парламенту, обіцяє змінити це в разі свого обрання.

«Голови держав чи урядів вільні робити, що вони хочуть за закритими дверима. Але практика, що обрання президента Єврокомісії є результатом кулуарних домовленостей, повинна закінчитись», – сказав Мартін Шульц.

Соціалістична партія Шульца є другою найбільшою політичною силою в ЄС, після Альянсу лібералів і демократів за Європу, який очолює Ґі Вергофстадт. Колишній прем’єр-міністр Бельгії, який також претендує на посаду очільника Єврокомісії, говорив про українського-російського конфлікт, оскільки питання закордонної політики стало ключовим на дебатах.

«Ми надто слабкі для Росії, а особливо для Путіна. – впевнено дебатував Ґі Вергофстадт. – Ми повинні запровадити одночасно дуже серйозні, ціленаправлені, персональні санкції щодо людей наближених до Путіна. Це єдина мова, яку він розуміє».

Співбесіду на роботу в ЄС проходять 5 кандидатів. Серед них – представник лівого радикального крила Греції Алексіс Ціпрас, його політична сила виступає проти жорстих заходів економії. «Ми маємо почати із соціальної співпраці, створення робочих місць, ми маємо зупинити рецесію та жорстку економію. Ми маємо зупинити цю параною боргів», – заявив Ціпрас.

Цілком протилежних поглядів дотримується опонент Алексіса – колишній прем’єр-міністр Люксембургу Жан-Клод Юнкер, лідер Християнсько-соціальної народної партії. Пан Юнкер вважає, що найкращим рецептом для зростання європейської економіки стане нова торговельна угода зі Сполученими Штатами та жорсткий бюджетний контроль.

«Якщо ми підпишемо нову торговельну угоду зі США, кожна європейська родина заробить додаткові 545 євро прибутку. – каже Жан-Клод Юнкер. – Я підтримую мінімальну соціальну зарплату скрізь у Греції та усій Європі. Я вважаю, люди повинні жити, користуючись плодами своєї праці».

З цією позицією не всі погоджуються. Намір укласти угоду зі Сполученими Штатами викликав протесні сутички та арешти у Брюсселі напередодні дебатів. Як вважають активісти, торговельна угода задовольняє інтереси лише великого бізнесу.

Погляди протестуваьників презентувала на дебатах кандидат від Партії зелених Ска Келлер: «Єврокомісія обговорює таємну угоду за закритими дверима. Наші громадяни сьогодні на вулицях Брюсселя мирно протестують проти цієї торговельної угоди. І що ми бачимо? Їх заарештували. Це не той Європейський Союз, в якому ми хочемо жити».

Виступ Келлер на дебатах викликав найгучніші овації. Утім без народного голосування, вони значать небагато.
XS
SM
MD
LG