Спеціальні потреби

Ресурс вирішує майже все, або хто має більше грошей – у того більше шансів перемогти


Подарунки місту, безкоштовні послуги жителям та грошова винагорода – учасники політичних перегонів будуть намагатися «знайти» свого виборця наполегливо, як ніколи раніше – попереджають експерти.

На відміну від попередніх передвиборчих кампаній, коли кожний кандидат прагнув мати свій медійний ресурс, через який заручався підтримкою виборців, головним трендом цьогорічних перегонів стає благодійна діяльність.

В Україні немає обмежень на те, скільки кандидат може використати грошей на свою кампанію – цим і будуть користуватися учасники передвиборчих перегонів, говорять представники громадської організації ОПОРА, посилаючись на результати свого дослідження.

Тактика багатьох мажоритарних кандидатів уже зараз базується на тому, щоб заміть розповідей про свою програму та методів роботи, відкрити соціальний магазин чи встановити кілька дитячих майданчиків у своєму окрузі й переконатися, що виборці знають, хто стоїть за цим доброчинством.

«У виборах завжди було так, що гроші визначають хід кампанії», – сказала Голосу Америки координатор виборчих програм Громадянської організації ОПОРА Ольга Айвазовська. «Є соціологічні дані дослідження Фонду «Демократичні ініціативи», які свідчать, що 10% виборців готові продати голос за гроші. Ми також повинні розуміти, що не всі прийдуть голосувати, тому ці 10% – це сильний ресурс».

Хоча передвиборча кампанія офіційно стартувала 30 липня, кандидати у депутати ще раніше розпочали роботу зі своїми потенційними виборцями. Представники громадської організації відмітили активність використання адмінресурсу представниками влади. Особливо небезпечно на конкурентність середовища впливатимуть використання бюджетного та силового адмінресурсу.

«Використання адмінресурсу – це коли заходи організовані з міського бюджету прив’язуються до виборчої кампанії конкретного кандидата чи сили. Але навіть більш небезпечним є силовий адмінресурс, коли правоохоронні органи або міліція починає проявляти підвищений інтерес у вигляді переслідування чи перевірки певного кандидата», – сказала Айвазовська.

В залежності від того, скільки грошей має кандидат, будуть варіюватися його методи залучитися підтримкою виборців. Цього року вже стали популярними два шляхи – через допомогу місту та конкретно виборцю.
Експерти відмічають, що близько 17,6% виборців вважають подарунки та послуги від кандидатів законними та виправданими, тому навіть не розглядають такі дії, як правопорушення.

Кандидати проявляють свою доброчинність у різний спосіб. В одних містах будуються автобусні зупинки з логотипом одного з кандидатів, в інших – робітники ремонтують дорогу в жилетках, які рекламують іншого політика. Згідно з дослідженням ОПОРИ, популярним серед кандидатів стало будувати дитячі майданчики та робити подарунки від свого імені школам.

Набирають популярності й оплачені кандидатом безкоштовні послуги для громадян, наприклад, медичний огляд . Як завжди, популярними будуть соціальні пайки з продуктами харчування та різного роду подарунки особисто для кожного, як то аптечка чи телевізійний тюнер.

Експерти відмічають, що близько 17,6% виборців вважають подарунки та послуги від кандидатів законними та виправданими, тому навіть не розглядають такі дії, як правопорушення. Проте, на пряму брати гроші, виборці таки визнають, як порушення закону.

«Люди відчувають, що це є порушенням», – сказав експерт кампанії спостереження Михайло Шелеп. «Кандидати це розуміють, тому акцент ставлять на тому, що займаються соціально-господарськими кампаніями, навіть набагато більше, ніж якимись адміністративними ініціативами, всі думають про те, що зробити, щоб мене обрали зараз».

Представники громадської організації говорять, що напряму гроші виборцям кандидати, скоріш за все, почнуть пропонувати за тиждень до голосування, коли почнеться «виборча істерія». Саме тоді політичні сили замовляють останні опитування для себе, і якщо показники недостатньо високі, тоді починається політична паніка. Про цьогорічні розцінки за голос експерти поки не беруться говорити, проте припускають, що це може бути від 50 до 500 гривень за голос.
XS
SM
MD
LG