Спеціальні потреби

Громадськість провела тест депутатам на доброчесність


Чи прогулював депутат роботу в парламенті, чи голосував самостійно, чи причетний до корупційних дій та порушень прав і свобод, чи має непрозорі доходи та як часто змінював політичні преференції – за такими критеріями представники громадського руху «Чесно» оцінювали українських депутатів.

Спочатку громадські активісти назвали трьох депутатів, які відповідали обраним критеріям доброчесності, але вже наступного дня виправилися і повідомили Голос Америки, що таких депутатів насправді двоє, бо у день презентації їм вказали на правопорушення Олександра Гудими, які не були враховані. Тому Микола Томенко та Володимир Лановий залишилися тими політиками, що пройшли тест «Чесно».

Такі результати вже викликали критику зі сторони політиків та скептичні зауваження політичних експертів. Так, народний депутат НУНС Олесь Доній в ефірі телеканалу ТВі сказав, що вбачає маніпуляції у тому як відбувалося дослідження.

«Очевидно, коли я читаю, що 30 депутатів, які згідно з критеріями буцім голосували самостійно, то я чітко знаю, що за оці чотири з половиною роки окрім мене більше таких депутатів не було. Якщо скажуть, що хтось, окрім мене, жодного разу не віддав свою картку – це брехня! А якщо підбирається критерій, що от вони лише за тиждень перед виборами стали чесними, то це маніпуляція», - сказав Доній.
Результати дослідження свідчать про глибоку кризу влади, свідчать про те, що ця еліта в парламенті – це люди, які сидять там по 2-4 скликання. Це приклад того, як відбувається консервація влади, яка не зважає вже багато на що, наприклад, для них не ходити на роботу, не голосувати самостійно – це вже саме собою розуміється.»
Віктор Таран, представник координаційної ради «Чесно»

Інші політики називають кампанію «Чесно» проявом громадянського суспільства в Україні, яке намагається зробити роботу політиків прозорою, і напередодні виборів забезпечити громадян більш повною інформацією про те чим займалися і як працювали їх обранці у парламенті. Так, у коментарі Голосу Америки лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко сказав, що переконаний в тому, що більшість депутатів не залишаться байдужими до тих матеріалів, які оприлюднили про них, а очільники партій візьмуть цю інформацію собі до уваги.

«Я думаю, що подібні кампанії загалом позитивно впливають на суспільство. Жодному з депутатів не буде приємно почути про себе, що він причетний до обмеження свобод чи корупційних схем, але для того власне і є прозорість і вплив громадськості, яка має нагадувати політикам, що суспільство тримає їх за горло», - сказав Гриценко.

У «Чесно» говорять про те, що критика в їх сторону лунала й раніше, але якщо представники влади звинувачують у прихильності до опозиції, то останні говорили про маніпуляції в інтересах представників пропрезидентської партії. У коментарі Голосу Америки директор Центру політичних студій та аналітики і представник координаційної ради «Чесно» Віктор Таран сказав, що головною аудиторію дослідження є виборці, які завдяки моніторингу громадського руху мають можливість дізнатися більше про кандидатів у депутати і зробити більш виважений вибір.

«Результати дослідження свідчать про глибоку кризу влади, свідчать про те, що ця еліта в парламенті – це люди, які сидять там по 2-4 скликання. Це приклад того, як відбувається консервація влади, яка не зважає вже багато на що, наприклад, для них не ходити на роботу, не голосувати самостійно – це вже саме собою розуміється. У цьому й криза влади», - сказав Таран.

В той же час Таран додав, що результати дослідження вказують на те, що приналежність до опозиційного блоку не робить нікого автоматично доброчесним депутатом. Експерти говорять, що поки в Україні громадянське суспільство не має сильного впливу на політику. Тому результатами роботи громадських організацій будуть користуватися переважно представники опозиції, оскільки вони найбільше хотітимуть показати, що враховують точку зору громадян.

Однією з головних причин того що громадські організації в Україні не настільки впливові, як на заході, експерти називають те, що у більшості випадків вони фінансуються з-за кордону і часто налаштовані на підтримку опозиції, що робить їх заполітизованими.
«Поки я не бачу збалансованого громадянського впливу на політичний вибір українських громадян, проте подібні кампанії громадських організацій важливі для побудови громадянського суспільства, яке активно робить свої спроби впливати на політичну ситуацію в країні», - сказав Голосу Америки директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський.
XS
SM
MD
LG