Спеціальні потреби

Чи зміниться зовнішня політика Єгипту з обранням нового президента?


Експерти кажуть, що хто б з двох кандидатів не переміг - Мохамед Морсі чи Ахмед Шафік - зовнішньополітичний курс Єгипту не зміниться.

На цих вихідних пройде другий тур президентських виборів в Єгипті. Виборці обиратимуть між ісламістським кандидатом Мохамедом Морсі та колишнім прем’єр-міністром уряду Госні Мубарака Ахмедом Шафіком.

Можлива перемога ісламіста Морсі викликає занепокоєння в багатьох зовнішніх оглядачів. Речник кандидата Валід ель-Хаддад стверджує, що Єгипет, у разі перемоги Морсі, зберігатиме міцні відносини зі США та шукатиме нових союзників у світі:

«У нас дуже добрі стосунки з Америкою, яка є одним зі світових лідерів. Також нам потрібно мати добрі відносини з азійськими країнами, європейськими та африканськими».

Їхньою основною стратегією, каже він, буде досягнення балансу. Хаддад запевняє, що вони дотримуватимуться мирних угод, підписаних з Ізраїлем:

«Ми шануємо всі договори. Це один з ісламських принципів – поважати домовленості. Але ми вимагаємо від іншої сторони такого ж ставлення».

Єгипет може виявитися втягнутим у три ймовірних конфлікти – навколо Ізраїлю, Південного Судану та Ірану.
Хішам Кассем (політичний оглядач)

Опонент Морсі - Ахмед Шафік, колишній прем’єр-міністр уряду Мубарка, також обіцяє зберігати попередній зовнішньополітичний курс. Політичний оглядач Саїд Садек каже, що обидві сторони намагаються зберегти друзів у міжнародному середовищі. Це бажання проявилося, коли Саудівська Аравія відкликала свого Посла після того, як їхнє посольство в Каїрі атакував натовп.

«Що єгипетська влада зробила? Парламент, який контролюється ісламістами, послав велику делегацію в Саудівську Аравію, яка сказала: «Будь ласка, поверніться. Ми не хочемо неприємностей». І я їм тут вірю. Я не думаю, що хто-небудь хоче якихось заворушень у зовнішній політиці», - переконаний Садек.

Незалежно від того хто переможе, важливу роль у визначені зовнішньої політики Єгипту і далі відіграватимуть військові. Вони, кажуть політологи, не поспішатимуть розв‘язувати війни зі своїми сусідами через чиїсь політичні амбіції.

«Чи брати участь у військових конфліктах сьогодні в Єгипті вирішують військові. Реально Єгипет може виявитися втягнутим у три ймовірних конфлікти – навколо Ізраїлю, Південного Судану та Ірану. Але, ще принаймні 10 років єгипетські політики не зможуть будувати зовнішню політику без участі військових», - говорить політичний оглядач Хішам Кассем.

Експерти додають, що хто б не переміг на виборах, основна увага нового президента буде спрямована на внутрішні питання:

«У нас дуже багато внутрішніх проблем. Економічні труднощі, проблеми з безпекою. Цe буде нашим головним пріоритетом», - запевняє ель-Хаддад.

Зміна ж зовнішньополітичного курсу, каже речник Мохаммеда Морсі, таким пріоритетом не є, принаймні у найближчій перспективі.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG