Спеціальні потреби

Християни у Єгипті побоюються, що владу в країні захоплять мусульманські фанатики


Меншини у Єгипті досить песимістично дивляться на своє майбутнє у переддень другого туру президентських виборів, які повинні відбутися в країні менше, ніж за два тижні. Найбільш занепокоєні своєю долею коптські християни, які у минулому ставали жертвами атак ісламістів.

«Ми боїмося, щоби до влади не прийшов кандидат від старої команди, який йтиме шляхом Мубарака. Але ми також боїмося ісламістів, які будуть переслідувати християн».
Амал Бешара
Бути християнином у Єгипті досить непросто. А інколи це навіть велика проблема. Амал Бешара добре відчула це у 2011-му, коли з чоловіком прийшла на новорічну літургію у церкву. Він вийшов з церкви двома хвилинами раніше від неї.

«Ми почули, що надворі прогримів сильний вибух. Я спитала що сталося, а мені відповіли, що там повсюди тіла мертвих людей», – пригадує Амал.

Її чоловік отримав важкі поранення і згодом помер, у тому теракті загинуло 23 людей. Уряд звинуватив ісламських бойовиків у теракті, який був лише одним із серії атак проти християн. Копти звинуватили уряд у нездатності їх захистити. А деякі навіть звинувачували міністра МВС у причетності до діяльності ісламістів.

Через кілька тижнів після вибуху, під час революції тодішній уряд був повалений. І сьогодні, через півтора року після тих подій, Амал повинна йти на дільницю і обрати президента. Втім, ним стане або ісламіст, або ж представник старої влади.

«Ми боїмося, щоби до влади не прийшов кандидат від старої команди, який йтиме шляхом Мубарака. Але ми також боїмося ісламістів, які будуть переслідувати християн», – занепокоєна Амал.

Організація «Брати-мусульмани» Могамеда Морсі обіцяла Єгипет для усіх. Останній прем’єр-міністр зі старої команди, Ахмед Шафік, обіцяв підвищити безпеку. І син Амали – Антван Маґді, який тримав батька на руках, коли той вмирав, сподівався, що буде ще один варіант вибору:

«Ми хотіли, щоби серед кандидатів був символ революції. Якась нова особа, яка б не мала зв’язків з минулою владою. Але тепер я повинен вибрати лише з двох кандидатів».

Це важкий вибір, але Антван, Амал і більшість коптів голосуватимуть за Ахмеда Шафіка. Він, хоча, може й не зуміє належним чином захистити християн, але принаймні не виступатиме проти них і не вчинятиме атак. І коптів у цьому страху можна зрозуміти, говорить професор Американського університету в Каїрі Саїд Садек:

«Якщо ви маєте при владі фанатиків, які нападають на християн, як ви збираєтеся їх захистити? А в Єгипті у нас багато прикладів, коли меншини виїжджали з країни через політичну ситуацію. Подивіться, що сталося з єгипетськими євреями».

Садек каже, що його коптські друзі також роздумують над тим, чи залишати країну. Але не Амал. Єгипет вже став її країною, адже тут похований її чоловік. Попри всі негаразди, вона сподівається на краще:

«Ми сподіваємося побачити мир в Єгипті, незалежно від того, хто переможе на виборах: представник старого режиму чи ісламіст».
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG