Спеціальні потреби

Єгипет готується до проведення перших президентських виборів після революції


Революція в Єгипті була спротивом молоді, яка не хотіла більше миритись зі старою системою управління. Саме тому молодим єгиптянам так складно прийняти те, що головні кандидати на президентську посаду - Амр Мусса та Ахмед Шафік – є представниками старого режиму.
Так, молодь, яка брала участь в історичних протестах остерігається повернення до старих часів.
«Це означає смерть революції. Це не чесно: тисячі молодих людей заплатили кров’ю за свободу, соціальну справедливість, гідність. І тепер той, хто боровся проти нас, може стати президентам», - говорить письменних і член опозиційного молодіжного руху «6 Квітня» Мустафа Абдель Рахман Кайо.
Інші два вірогідні кандидати також не викликають у молоді особливої довіри. Обидва - Абдель Монейм Абул Фотух і Мухамед Морсі – ісламісти. Та Рахман каже, що це хоча і не ідеальний, але крок у правильному напрямку.
«Вони не повинні представляти наш молодий рух, чи лівих лібералів. Ми можемо погодитись на те, щоб Єгиптом управляли ісламісти, але при умові, що вони поважатимуть свободу та залучатимуть громадян до управління», - каже Мустафа Абдель Рахман Кайо.
І хоча захисники Шаріату та молоді борці за свободу мають різне бачення майбутнього, спільна історія репресій в Єгипті їх об’єднує .
Дослідник правозахисної організації Вахта Прав людини Хеба Мораеф каже, що це яскраво проявилося під час останніх дебатів:
«Абул Фотух захищав право на демонстрації, кажучи, що хоча демонстранти і не мають права використовувати силу, але влада має зобов’язання захищати протестуючих. У відповідь Мусса більше концентрувався на питаннях гарантування стабільності та безпеки держави. Він не бачить в обличчі активістів своїх виборців, інтереси яких він має захищати».
Деякі ж молоді люди вважають, що жоден з кандидатів не представляє їх інтересів. Активіст Мустафа Акл висловлює своє розчарування:
«Я ночував та площі Тахрір. Проблема у тому, що революція відбулася, не маючі одного лідера на чолі».
І така ситуація вже зараз, ще до цих виборів, спонукає багатьох думати про наступні. Активісти шукають шляхи посилення опозиції у наступні п’ять років. Та багато хто вважає, що вже сам факт проведення вільних виборів є поступом для Єгипту. Серед них - активіст та єгиптолог Делія Хусейн.
«Ми провели революцію заради свободи. І у кожного є право бути номінованим і обиратись», - говорить Хусейн.
А у виборців, каже Делія Хусейн, є право не обирати тих, хто боровся проти них і не представляє їх інтересів.

XS
SM
MD
LG