Спеціальні потреби

Голландці показали світу, як Росія впливає на вибори в Європі - експерт


Перед посольством Нідерландів у Києві
Перед посольством Нідерландів у Києві

До референдуму в Нідерландах не було ясного прикладу російського впливу на виборчий процес у Західній Європі – історик Енн Епплбаум.

Багато людей знають, що уряд Росії забезпечує матеріальною і моральною підтримкою екстремістські політичні групи в Європі. Канцлер Німеччини Анґела Меркель попросила служби безпеки з'ясувати вплив Росії на німецькі ЗМІ. Лідер французьких «правих» Марін Ле Пен взяла позику у російського банку, щоб профінансувати свою партію і просить більше грошей у Москви.

Але до референдуму в Нідерландах 6 квітня не було явного прикладу російського впливу на виборчий процес у Західній Європі. Про це пише американський історик Енн Епплбаум у газеті The Washington Post.

Вона нагадує, що голосування проводилося згідно з новим законом про консультативні референдуми після того, як на сайті популістів зібрали 300 тисяч підписів. Редактори сайту шукали будь-яке відповідне питання. Минулої середи вони попросили голландців висловити свою думку щодо Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, за яку українці боролися і віддали своє життя у лютому 2014 року.

У ретроспективі, дуже дивно, що цей документ, який охоплює понад тисячу сторінок умов про двосторонні торговельні відносини, взагалі міг викликати будь-яку контроверзу. Це дуже великий технічний договір, наповнений особливою термінологією. І він вже діє з першого січня. В ньому також немає нічого унікального, оскільки ЄС вже уклав такі угоди з Чилі, Йорданією та іншими країнами. Серед тих, хто проголосував на референдумі, навряд чи були такі, хто цю угоду взагалі читав, - пише Епплбаум.

Нідерландські праві і ліві радикали ставили перед собою зовсім інші цілі, - зазначає вона. Вони використали голосування для того, щоб підірвати правоцентристський та економічно ліберальний уряд і також, щоб мобілізувати своїх антиєвропейських прихильників. Це їм вдалося.

Важко сказати на скількох голландців вплинула російська дезінформація, оскільки останніми роками вона постійно лунала в Нідерландах і посилилася протягом останніх місяців. Пропаганда Росії створила страхи у голландців перед неіснуючими загрозами з боку України. Багато прихильників відповіді «ні» в своїй передвиборчій кампанії використовували цитати і фото з пропагандистських ЗМІ Росії. Згідно з даними опитувань, 59% голландців, які проголосували проти Угоди про асоціацію, переконані, що Україна - корумпована, 19% - що вона винна у знищенні малайзійського «Боїнга» з голландцями на борту, хоча насправді це проросійські терористи його збили, 34% вірять, що угода означає надання Україні членства в ЄС. Із цих трьох аргументів принаймні два зовсім фальшиві. Щодо першого, то дійсно Україна має проблеми з корупцією. Однак Угода з ЄС розроблена так, щоб долати її.

Епплбаум зазначає, що крайньоліві противники Угоди між Україною і ЄС приносили на свої мітинги прапори Палестини. Вони говорили не про Україну, а про проблему напливу іммігрантів з Близького Сходу.

У своїй статті, Енн Епплбаум пише, що уряд Нідерландів також зробив низку помилок. Маючи зобов'язання фінансувати групи, які беруть участь в виборчому процесі, Амстердам роздавав гроші організаціям, які друкували прапор України на туалетному папері. Можливо це певного роду іронія, але нідерландські «праві» використовували корупційні методи проти «корумпованої України» і отримували від уряду значно багато грошей шляхом обману.

Нідерландський уряд в агітаційній кампанії участі не брав.

Що далі - не відомо. Референдум мав бути «консультативним», а не зобов’язуючим. Угоду з Україною вже затвердили 27 країн Євросоюзу і вона не підлягає повторній дискусії. Очевидно, розв’язок буде знайдений. Не дивлячись на те, яким він буде, Європа переконалася в одному: невеликі групи обурених людей, які добре організовані, можуть перекричати розділену, налякану і апатичну центристську більшість у Західній Європі…а - Росія готова їм в цьому допомогти, - пише історик Енн Епплбаум у газеті The Washington Post.

Дивіться також: Прем'єр Голландії: Не хочу України у ЄС, але рефередум взагалі не про це

Прем'єр Голландії: Не хочу України у ЄС, але рефередум взагалі не про це. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG