Спеціальні потреби

Питання допомоги Україні виявило світоглядні розбіжності серед республіканців у Сенаті


Лідер меншості в Сенаті США республіканець Мітч Макконнелл розмовляє з лідером сенатської більшості демократом Чаком Шумером у Капітолії США у Вашингтоні, 27 лютого, 2024. (Фото: REUTERS/Натан Говард)
Лідер меншості в Сенаті США республіканець Мітч Макконнелл розмовляє з лідером сенатської більшості демократом Чаком Шумером у Капітолії США у Вашингтоні, 27 лютого, 2024. (Фото: REUTERS/Натан Говард)

Сенат США у вівторок, 23 квітня, як очікується, голосуватиме за пакет іноземної допомоги, ухвалений Палатою представників Конгресу загальною сумою 95 мільярдів доларів, серед яких майже 61 мільярд доларів допомоги для України.

Як зазначає видання The Hill, загалом очікується, що Сенат затвердить цей пакет, однак, динаміка відносин серед республіканської меншості в Сенаті та боротьба між групами республіканців, які сповідують відмінні погляди на роль США у війні в Україні, ймовірно визначатиме майбутнє Республіканської партії в Сенаті. Автори видання не виключають, що такі розбіжності можуть призвести до того, що теперішній пакет допомоги стане останнім пакетом такого обсягу для України.

Голосування за допомогу Україні поставить на світоглядний “курс до зіткнення” лідера республіканської більшості Мітча Макконнелла та сенатора Джей Ді Венса, який, за даними The Hill, став “найефективнішим речником республіканців на Капітолійському пагорбі, що виступають проти фінансування війни в Україні”.

Сенатора Венса вважають одним з ймовірних кандидатів у напарники для колишнього президента Дональда Трампа у президентських перегонах цього року. Також багато хто вбачає у ньому “авангард” майбутньої Республіканської партії, в якій домінуватимуть прихильники філософії Трампа “Америка понад усе”. Видання додає, що Венс оперує “витонченими інтелектуальними аргументами” й має довіру в американських ЗМІ, якої бракує багатьом іншим консервативним прихильникам Трампа.

У нещодавній статті для видання The New York Times, Венс виступив проти допомоги України й зазначив, що понад 60 мільярдів доларів допомоги в теперішньому пакеті – це лише маленька частина того, чого потребує Україна, щоб переломити хід війни, й Сполучені Штати не мають індустріальної спроможності виробити достатньо зброї, необхідної Україні для перемоги.

Венс пояснив, що не закликає до капітуляції України, а радше хоче, щоб президент Джо Байден виступив посередником в укладенні мирної угоди, адже наразі адміністрація “не має життєздатного плану перемоги українців у цій війні”.

“Європа повинна активізуватися, а Сполучені Штати повинні зосередитися на Азії. Не дивлячись на деяких постійних холодних воїнів, ми виграємо дебати, тому що реальність на нашому боці”, — сказав Венс у коментарі The Hill.

Своєю чергою, лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл вважає, що війна в Україні є вкрай важливою для американської національної безпеки та інтересів США в Європі. За його словами, в Республіканській партії завжди був присутній потяг до ізоляціонізму, а партія має тенденцію підлаштовуватися й доповнювати погляди свого найзначнішого лідера, яким, як визнає Макконнелл, сьогодні є Трамп.

Відтак, як мовиться у статті The Hill, якщо більшість сенаторів-республіканців проголосують за допомогу Україні у вівторок, на тлі пом’якшення Трампом своєї опозиції до фінансування України та іранського удару по Ізраїлю, це стало б значною перемогою для Макконнелла та допомогло б вгамувати критику тих однопартійців, які вважають, що лідер меншості “не йде в ногу зі своєю партією”.

“Лідерство Сполучених Штатів залишається важливою силою миру та процвітання, якими користуються покоління американців. І цей величезний актив вимагає нашої уваги та інвестицій”, – заявив Макконнелл після ухвалення пакета допомоги у Палаті представників.

“Завдання, яке стоїть перед нами, є терміновим. Знову настала черга Сенату творити історію”, - цитує Макконнела The Hill. Значна частина сенаторів-республіканців продовжують дотримуватися такої думки й висловлюють незгоду з позицією сенатора Венса, вважаючи, що той не володіє всіма фактами.

Також деякі сенатори-прихильники Макконнелла, такі як то Майк Раундс, вважають, що важливі для США питання мають переважати над питаннями партійної приналежності.

“Припиніть говорити про те, про що ви нічого не знаєте, поки не з'їздите [в Україну]”, - зазначив його колега, сенатор-республіканець Ліндсі Грем щодо тверджень Венса про потреби України, цитує The Hill, запросивши Венса відвідати разом Україну.

Грем підтримує допомогу Україні й виступає за надання Києву сучасної далекобійної зброї, такої як ATACMS, а також висловив переконання, що можливий успіх Росії в Україні може призвести до того, що Китай захопить Тайвань.

“Якщо хочете допомогти, щоб американські військові тримались осторонь від бойових дій з Росією, допоможіть Україні. Якщо вони [росіяни] зайдуть до країни НАТО, ми будемо в бою”, - сказав Грем, якого цитував Голос Америки.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG