Спеціальні потреби

Люстрація може стати технікою зміни одних корупціонерів на інших – експерт


Переслідування корупціонерів треба доручити громадянам - американський експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:13 0:00

Переслідування корупціонерів треба доручити громадянам - американський експерт

Українці заплутались – то чи буде влада боротись із корупцією, очищуватись від хабарників та злочинців доби Януковича?

З одного боку - президент України Петро Порошенко заявляє, що боротьба із корупцією є державним пріоритетом і чекає, що Рада на позачерговій сесії 7-го жовтня підтримає пакет антикорупційних законів, який передбачає створення антикорупційного бюро.

З іншого - заява генерального прокурора Яреми, що закони про люстрацію, за яку виступали на Майдані, за яку нещодавно ледь не штурмували Раду - не конституційні. Кому вірити. Чи суперечать представники влади один одному? - розбираються українці.

Між тим Кіт Дарден - доцент школи дипломатії в Американському університеті у Вашингтоні - переконаний: якщо влада не візьметься за боротьбу із корупцією, Україну може чекати хаос та спроба зміни влади.

Кіт Дарден досліджує економіки пост-радянських країн та державне будівництво. Він радить українцям розібратись із суттю люстрації. На його думку, для України це - не панацея:

«Ідея люстрації у тому, щоб викинути з влади поганих людей і привести хороших. Але найчастіше після вигнання представників минулої влади їх місце займають однопартійці нових лідерів, а якість роботи держави не змінюється».

Запорукою якісних змін має стати боротьба із корупцією. А її носіями є не лише родина Януковича та минула влада - нагадує експерт:

«На мою думку, люстрація не є втіленням вимог Майдану. Так люди хочуть помсти та очистки від представників минулого режиму. Але якщо українці дійсно прагнуть озахіднити Україну та створити умови для некорумпованого уряду - тут треба дещо інше».

Кіт Дарден вважає, що боротись із корупцією в Україні можна інструментами, які вже довели свою ефективність у США:

«У США із корупцією борються за допомогою законів, які дозволяють громадянам звертатись до судів з позовами щодо корупції, свідками якої вони стали. Наприклад, компанія підписує із армією угоду про постачання амуніції і надає старі промоклі боєприпаси, які не відповідають стандартам - все це потрапляє до солдат на передовій і вони розуміють, що отримали непотріб.

«Так ось ці солдати, за американським законодавством, можуть винайняти юриста та звернутись до суду із позовом проти держави та військової компанії - та за рішенням суду отримати частину стягнень, які буде накладено на винних, якщо позов буде успішним.

«У США це відбувається за так званим Законом про неправомірні претензії (False Claims Act). До цієї практики звертаються також у країнах, де державний апарат є слабким, або не викликає довіри. Тут йдеться про винагороду громадянам за успішну боротьбу із корупцією, якою держава в принципі має займатись самостійно, але не може, бо сама є корумпованою».

Дарден вважає, якщо влада не боротиметься з корупцією сама не дозволить боротись із нею народу - напруга у суспільстві досягне точки кипіння. Експерт бачить у країні передумови для перевороту:

«Чимало добровольчих батальйонів, вже заявили, що уряд у Києві їм не подобається, як і те, як велась війна. Вони вважають, що їх зрадили, і готові обернути зброю, проти уряду, якщо їх вимоги не виконають... Ризик перевороту є досить високим...

«Події можуть розвиватись у такій послідовності. Якщо легітимний уряд скинуто, то далі вже все залежить від того, хто захопить владу силою. Якщо це будуть націоналісти, то може вони її утримають, але сумніваюсь. А може це будуть збройні сили, чи Міністерство внутрішніх справ. Точно не скажу. В Україні дуже нестабільний час».

Тож, якщо одразу після виборів Порошенко не розгорне масштабну боротьбу із корупцією, найгірші сценарії цілком можуть стати реальністю – вважає доцент школи дипломатії в Американському університеті у Вашингтоні Кіт Дарден.


XS
SM
MD
LG