Спеціальні потреби

Holtec International закінчує будівництво нового сховища в Чорнобилі


Американці збудували сховище для ядерного палива у Чорнобилі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

В американські "матрьошки" сховають небезпечне ядерне пальне з ЧАЕС. Відео

Нове безпечне сховище для відпрацьованого ядерного пального будує на Чорнобильській АЕС американська компанія Holtec International. Сховище будують за кошти міжнародних донорів і планують здати в експлуатацію в 2017 році, разом із новою аркою над зруйнованим 4-м реактором. Оксана Лігостова вирушила в Чорнобиль, щоб довідатись, у якому стані будівництво сховища, яке вирішить проблему відходів ЧАЕС на наступне сторіччя.

«Ось у цю комірку пенал буде встановлений і зберігатиметься тут 100 років».

Голка в яйці, яйце у качурі, качур у зайці, заєць у скрині. Сучасна технологія зберігання ядерних відходів наче списана з казки про Кощія. Смертоносні «голки» – металеві стрижні з урановими твелами – занурюють у паливні патрони, патрони – в сталеві контейнери, контейнери – у бетонні модулі. Нехай лежать собі 100 років, може, нащадки придумають, що з тією Кощієвою смертю далі робити.

Нове сховище будує на Чорнобильській АЕС американська компанія Holtec International. Об’єкт складається з двох частин – власне сховище і завод, на якому прийматимуть відпрацьоване ядерне пальне й готуватимуть його до столітнього зберігання.

Ще донедавна це був атомний довгобуд. Розпочате 15 років тому, будівництво зупинялося, міняло підрядників. І ось тепер об’єкт доводять до пуття американці. Технологія Holtec знана у світі, її використовують майже на всіх атомних станціях у Сполучених Штатах, а також у Швеції, Іспанії, Британії… В Японії контейнери Holtec витримали удари руйнівного цунамі. А спеціально для України, де через Чорнобильську катастрофу особливе ставлення до проблеми, компанія сконструювала, замість одностінного, двостінний контейнер. Герметичність не порушиться, навіть якщо згори на нього впаде і вибухне великий літак.

Сьогодні сховище майже готове. Цього року обіцяють завершити, а восени наступного, після серії випробувань – ввести в експлуатацію.

Коли об’єкт запрацює, сюди вагонетками почнуть вивозити відпрацьоване ядерне пальне з Чорнобильської АЕС. Вона тут поряд, і сховище розраховане виключно на паливо з її реакторів.

SOT: «Ось ми бачимо з вами блоки – перший, другий, третій і об’єкт «Укриття».

Як пояснює заступник керівника проекту Володимир Дуда, за довгі роки експлуатації чотирьох реакторів ЧАЕС там накопичилось багато пального – майже 22 тисячі відпрацьованих тепловиділяючих збірок. Зараз усе це пальне зберігається у басейнах витримки, в старому сховищі при станції.

А ось і воно – збудоване ще за часів Союзу, давно перебрало свій експлуатаційний строк. Та й технологія мокрого зберігання менш безпечна порівняно з технологіями Holtec. Вода є вода. Тоді як сучасний сухий метод означає– жодного контакту з довкіллям.

Нове сховище здадуть в експлуатацію одночасно з новим конфайнментом – аркою над зруйнованим четвертим блоком. Разом вони гарантуватимуть безпеку.

Говорить голова Держагентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук:

«Об’єкт, який будує компанія Holtec, це один із об’єктів, який включає всю інфраструктуру, пов’язану з виведенням Чорнобильської АЕС з експлуатації і створенням тут екологічно безпечної території. Сховище відпрацьованого ядерного палива-2 будується за кошти міжнародної спільноти, за кошти донорів».

А за 16 кілометрів від цього місця, в глибині Чорнобильської зони, має з’явитися ще один об’єкт Holtec. Тут планують збудувати централізоване сховище для всієї України, куди зводитимуть пальне з трьох атомних станцй – Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської. Здача начебто в 2017 році, але тут і досі пустка – лиш вирубана ділянка лісу, два прапори і табличка. Щось постійно заважає розпочати будівництво. То закон ніяк не приймуть, то котрогось дозволу нема. Експерти кажуть, справжня причина – у спротиві проросійського лобі. Бо доки Україна не матиме власних сховищ для своїх станцій, доти муситиме платити за ці послуги російському монополісту. Ціна питання – сотні мільйонів доларів кожного року плюс енергетична незалежність.

Дивіться також: Зіка вже у США, але це не причина для паніки

Зіка вже у США, але це не причина для паніки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

XS
SM
MD
LG