Спеціальні потреби

Вчені сперечаються про масштаби Чорнобильської катастрофи


Аварія на Чорнобильській АЕС увійшла в історію як найгірша атомна катастрофа. Однак, навіть 25 років опісля, вчені все ще сперечаються про масштаби трагедії та її наслідки на довкілля і здоров’я людей.

Наталія Манзурова була серед 15 науковців, яких відправили на Чорнобильську АЕС невдовзі після вибуху четвертого реактора. Упродовж чотирьох років ця група дослідників вивчала вплив радіації на навколишнє середовище. З усієї групи Наталія – одна, хто залишився в живих.

Майже 350 тисяч людей, яких евакуювали з Чорнобильської зони, отримали небезпечну для здоров’я дозу опромінення. Вчені остаточно не визначили, скільки саме людей померло внаслідок катастрофи. Ці цифри коливаються від кількох сотень до одного мільйона.

У 2005-му Всесвітня організація охорони здоров’я видала звіт, у якому зазначено, що упродовж перших десяти років внаслідок аварії померло понад 2200 людей. Деякі експерти досі вважають, що наслідки аварії були не настільки трагічними, як про це думали. Голова Чорнобильського форуму Бартон Беннет зазначає:

«Травми отримали люди, які були на станції під час аварії. Але для більшості населення Чорнобильської зони, рівень опромінення був порівняно низьким і не мав би спричинити якихось серйозних проблем із здоров’ям».

Згідно із звітом ООН, понад чотири тисячі жертв Чорнобильської катастрофи, здебільшого діти, перенесли рак щитовидної залози. Наталія Манзурова – одна із таких пацієнтів:

«Найгірше те, що моя імунна система дуже ослабла. Я постійно хворію на застуду. Маю також певні проблеми з нервовою системою, особливо після інсульту».

Багато експертів переконані, що Чорнобильська аварія є причиною багатьох вроджених дефектів. Токсиколог Джанет Шерман написала кілька посібників про вплив радіації:

«Ми виявили, що лише 20% дітей у Білорусі можна вважати здоровими. Решта 80% мають ментальні проблеми, недостатню вагу при народженні, ураження мозку чи інші хвороби».

Але Бартон Беннет зазначає, що у регіоні з високим рівнем алкоголізму, куріння та бідності люди схильні звинувачувати Чорнобиль у всіх проблемах із здоров’ям.

Тим часом дослідник російської Академії наук Олексій Яблоков, який був науковим радником радянського уряду, каже, що ВООЗ замовчує правду про наслідки аварії на ЧАЕС:

«Згідно з нашими підрахунками понад один мільйон смертей пов’язані із Чорнобильською аварією упродовж 25 років. І це далеко не кінець».

Поки науковці сперечаються про масштаби трагедії, один факт залишається беззаперечним: радіоактивна Чорнобильська зона залишатиметься непридатною для життя упродовж щонайменше 300 наступних років.

XS
SM
MD
LG