Спеціальні потреби

Президент Конгресу українців: «Якщо Україна не стримає Росію, та піде далі на захід»


Євген Чолій виступає в програмі Української служби «Голосу Америки» Час-Тайм (06.03.2013)
Євген Чолій виступає в програмі Української служби «Голосу Америки» Час-Тайм (06.03.2013)

«Росія вкладає надзвичайно великі гроші й зусилля, щоб переконати світове співтовариство, що Україна – це збанкрутіла держава» – Чолій

Київ – За нинішніх складних обставин Україна потребує злагоджених дій влади і суспільства для подолання внутрішніх проблем та зовнішньої агресії. Тож державі не обійтись без кваліфікованих незалежних управлінців, серед яких є й іноземці, готові працювати у різних владних інституціях. Не менш важливо залучити світову спільноту на підтримку українських реформ та боротьби України проти воєнної агресії Росії. Своїми міркуваннями з цих проблем поділився президент Світового конгресу українців (СКУ) Євген Чолій у розмові з Радіо Свобода.

​– Україна у стані реальної війни – війни на сході країни й окупації Криму. Також точиться інформаційна війна. У той же час Україна намагається проводити далі процеси євроінтеграції й впроваджувати реформи, конче необхідні для того, щоби ця країна ставала більш демократичною, більш європейською. Я думаю, що в уряді потрібні такі працівники, які у повній мірі є незалежними, компетентними людьми, – такими, які дійсно хочуть впровадити корисні справжні реформи. Такі реформи, що допоможуть Україні стати державою, про яку ми мріяли давно, а зокрема, під час Євромайдану.

– Пане Чолій, Ви часто спілкуєтесь із політиками й громадськими активістами у різних країнах. Чи не розчарувались західні партнери в тому, що в Україні реформи просуваються вкрай складно?

Росія, її керівники вкладають надзвичайно великі гроші і зусилля, щоб переконати світове співтовариство у тому, що Україна – це збанкрутіла держава

– Насамперед, хочу сказати, що Росія, її керівники вкладають надзвичайно великі гроші і зусилля, щоб переконати світове співтовариство у тому, що Україна – це збанкрутіла держава. Тому нашим завданням (тобто, завданням Світового конгресу українців, діаспори у цілому) є переконати і надалі переконувати держави та владу країн, де живуть українці, цікавитись українськими питаннями. Ми також звертаємось до урядів цих країн підтримати Україну, тому що нині допомога Україні – це допомога також самим собі. Тому що коли західні держави допоможуть Україні захистити свої кордони, вигнати ворога з українських територій, то ми тим самим зупинимо імперські плани Росії. Адже якщо Україна не стримає Кремль, він піде далі на Захід. Адже те, що наразі відбувається в Україні, жодним чином не є українською кризою, а є кризою міжнародною.

Ці питання, як і взаємодію між СКУ та українськими дипломатичними місіями, ми обговорили у Києві з керівниками міністерства закордонних справ України.

Зазначу, що ми активно співпрацюємо з українськими дипломатами, наприклад, залучаємо їх до наших акцій на підтримку України, проти російської агресії тощо.

– Ви згадали Росію. Чи має СКУ можливості підтримати українську діаспору, яка проживає у Росії?

Кілька років тому наша крайова організація в Росії була ліквідована через російські суди

– Кілька років тому наша крайова організація в Росії була ліквідована через російські суди. Але від того часу ми працюємо, намагаємось тримати контакти з українцями Росії. Я скажу так: у Росії є регіональні організації українців, з якими ми спілкуємось, таким чином підтримуючи українців у Російській Федерації. Очевидно, що це є вкрай складним питанням, адже Світовий конгрес українців потрапив у так званий список небажаних, чи то заборонених у Росії організацій. Тому ситуація вимагає виважених кроків, щоб ми не зашкодили українським громадам у Росії і могли якнайкраще та якнайбільш ефективно допомагати нашим українцям, котрі живуть у Російській Федерації під сильним тиском.

– СКУ закликав міжнародну спільноту долучитись до підтримки Надії Савченко. Чи обговорювали Ви це питання під час зустрічей з керівниками України?

– Очевидно, що ми будемо долучатись до українського народу, який живе в Україні, щоб підтримувати Надію Савченко. І не тільки її – на сьогодні Надія Савченко є символом для усіх українців, які є жертвами російської агресії, які є політичними в’язнями у Росії, в анексованому Криму та на окупованих землях на сході України. Під час зустрічі 15 березня з президентом України ми обговорювали питання, щоб поєднати зусилля і намагатись заохотити міжнародну спільноту впровадити проти Росії санкції, як їх уже назвав президент Порошенко, «список Савченко», які будуть подібні до «санкцій Магнітського».

Мені здається, це дозволить посилити тиск на Росію, щоб Москва була змушена випустити народного депутата України Надію Савченко. І не тільки її – СКУ, як і держави західної демократії, вимагають звільнити усіх українців. яких російські суди незаконно арештували під час своєї гібридної війни проти України.

Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG