Спеціальні потреби

Навіщо знаменитості йдуть у політику?


Політичні сили визначилися зі списками своїх кандидатів. До партії Українська платформа «Собор» увійшли виключно діячі культури, митці та громадські діячі і жодного діючого політика. Серед кандидатів – письменники Брати Капранови, дипломати Володимир Огризко та Рауль Чілачава, кобзар Тарас Компаніченко. Футболіст Андрій Шевченко та актор Остап Ступка увійшли у першу трійку партії «Україна – вперед!», а письменниця Марія Матіос стала другим номером у списку партії УДАР, яку очолив спортсмен Віталій Кличко.

Партія регіонів також не залишилася без зірок – другим номером у списку партії іде співачка Таїсія Повалій.

Політолог Сергій Таран у коментарі Голосу Америки сказав, що цю тенденцію потрібно оцінювати, спираючись на попередній досвід громадської діяльності відомих осіб, які подалися у політику. Так можна визначити наміри знаменитостей: змінити ситуацію у країні, чи збільшити власні статки.

«Це добре, якщо різні платформи пропонують нові ініціативи, які ще не звучали у політиці, але політична партія – це не лише популярні люди – цього недостатньо, потрібні гарні менеджери. У суспільстві, в якому не діють демократичні інституції, суди, де немає навіть достатнього контролю за підрахунком голосів – хороший менеджмент архіважливий», – сказав Таран.

Представники Української платформи «Собор» пояснюють, що вирішили податися у політику через погіршення ситуації всередині країни і її міжнародного іміджу. Новоспечені політики переконують, що кожному було б простіше та дешевше пройти у парламент, якщо просто приєднатися до якоїсь політичної сили, але тоді складно було б «перезавантажувати» систему. Громадські діячі переконують, що не прагнуть забрати голосів в опозиції, а орієнтуються на тих виборців, хто не визначився.

«Є спроби залучити громадських авторитетів», – сказав історик та політолог Олександр Палій, член Української платформи «Собор». «У Кличка – Матіос, у Регіонів – співачка. Політики розуміють, що їхнього власного авторитету вже недостатньо. Цей проект – відмінний у тому, що люди, які заробляли авторитет роками, не намагаються стати тим, що затикає діри в політиці, а намагаються самі сформувати порядок денний».

Про те, що необхідно перезавантажити країну та пропонувати альтернативу, говорила і письменниця Марія Матіос, коли пояснювала своє рішення приєднатися до партії УДАР. Вона вважає, що саме нова політична еліта зможе врятувати Україну.

«Без перезавантаження всього суспільного життя, без кардинальної зміни нашої політичної волі, як держави та країни, без зміни суспільних спікерів ми маємо шанси залишитися в очах світу як недорозвинене плем’я в джунглях», – заявила вона, виступаючи на з’їзді партії УДАР.
Популярність деяких громадських діячів таки зіграє на руку політичним силам, до яких вони долучилися, особливо це стосується регіонів країни, де популярність зіркових політиків і так висока.rite.

Представники Партії регіонів членство співачки Повалій пояснюють тим, що вона давно співпрацює з ними, має стабільні політичні вподобання, відома, і вона – жінка. Заступник голови фракції Партії регіонів Володимир Рибак в інтерв’ю телеканалу ТВі пояснив, що до того, як список кандидатів був затверджений, партія проводила соціологічні дослідження. Вони підтвердили, що Повалій допоможе ПР оновитися.

«Коли ми проводили дослідження, у нас в першій десятці дві жінки. Жінки і молодь повинні оновити список... Коли ми обговорили, хто буде в першій п’ятірці з жінок, більшість наших регіональних організацій та керівництво партії беззастережно зупинилися на кандидатурі Повалій», – сказав Рибак.

Третій номер у виборчому списку партії «Україна – вперед!» актор Остап Ступка переконує, що прагне до парламенту, бо саме там зможе впливати на розвиток та вирішувати проблеми української культури.

Популярність деяких громадських діячів таки зіграє на руку політичним силам, до яких вони долучилися, особливо це стосується регіонів країни, де популярність зіркових політиків і так висока. Так, популярність Марії Матіос на заході зміцнить підтримку партії Кличко у цьому регіоні. Утім, те що все більше популярних осіб іде в політику, Таран називає тривожним знаком.

«Загалом, це нормальний демократичний механізм, коли громадяни намагаються впливати на політику, але якщо говорити чому саме зараз ці всі громадські діячі пішли в політику – це свідчить про незадоволеність українською політичною системою», – сказав Таран.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG