Спеціальні потреби

Україна ні з Росією, ні із Заходом - експерти


Геополітичне положення України, зазначають експерти, визначатиме той факт, що так чи інакше, вона завжди стоятиме перед дилемою – схід чи захід, Європейський Союз чи Росія. І якщо президенту Кучмі у свій час досить успішно вдавалося запроваджувати оголошену ним політику багатовекторності, говорить колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, президент Янукович програє в обох напрямках.

«Мені здається, що президент Янукович помилився і у відносинах з Росією, і у стосунках із Заходом. На мій погляд, цілком очевидно, що з росіянами буде дуже важко домовлятися. Вони не демонструють ніякої гнучкості, зокрема у питанні ціни на газ. Інша помилка - Янукович чомусь вважає, що Захід закриватиме очі на проблеми з демократією в Україні, що Захід просто ігноруватиме неповагу до їх цінностей. І тут він просто відверто помиляється», - говорить колишній посол.

Розчарування нинішньою ситуацією в України висловив і радник високого представника ЄС із зовнішньої політики Піркка Тапіола.

«Нажаль ми стали свідками значного погіршення, можливо, найбільшого у всьому регіоні регресу демократії. Від того часу, коли роками Україна проводила чесні парламентські вибори до тієї ситуації, в якій вона опинилась зараз. І це реальність, від якої ми не можемо відвертатись», - каже європейський політик.

Втім Європа залишається відкритою для України, зазначає Піркка Тапіола, щоправда за певних, дуже конкретних умов.

«Ми парафуємо угоду про асоціацію у п’ятницю, 30 числа. Це буде дуже важливим кроком. Наша пропозиція буде на столі, всі матимуть змогу її розглянути. Громадянське суспільство, спостерігачі, всі зможуть обговорити її положення. Наша пропозиція є всеосяжною – від політичного партнерства до економічної інтеграції. Втім ми не зможемо ні підписати, ні ратифікувати цей документ, поки в Україні не відбудеться значне покращення стану демократії», - зауважує пан Тапіола.

Окремою темою обговорень, як у контексті зовнішньої, так і у контексті внутрішньої політики України, стало газове питання. Зокрема, Едвард Чоу, співробітник Центру стратегічних та міжнародних досліджень, зазначив, що вирішення газової проблеми лежить на поверхні.

«Рішення цього питання є очевидним. Про це говорять як самі українці, так і міжнародні експерти протягом багатьох років. Це рішення – очищення бізнесу в енергетичній сфері, перетворення її на прозору галузь, і починати треба з цінової реформи», - говорить експерт.

Втім такі зміни потребують політичної волі. А в умовах постійної боротьби за виборців, ризик пов'язаний з проведенням радикальних реформ виглядає занадто високим, вважають учасники дискусії. Сьогодні увага влади в першу чергу на виборах, кажуть експерти, адже програшу, який у 2005 році їй занадто високо коштував, нинішня влада допустити не може.

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Захоплюється йогою.  

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG