Спеціальні потреби

Українська опозиція об’єднується


Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

«Народна Самооборона» приєдналася до партії «Батьківщина». Про це ідеться у зверненні лідера НС Юрія Луценка до делегатів з’їзду "Батьківщини". «Фронт Змін» долучиться до них протягом наступних трьох тижнів, повідомив її очільник Арсеній Яценюк. Саме в об’єднанні сил опозиція бачить свою можливість перемогти на виборах. Утім, деякі політичні експерти з цим не погоджуються.

"Дозволю запропонувати, щоб протягом трьох тижнів ми поставили крапку в питанні того, як об'єднана опозиція буде перемагати", - сказав лідер «Фронту Змін» Арсеній Яценюк на з'їзді "Батьківщини". "Думаю, ми вийшли на фінішну пряму щодо формату виборчої кампанії 2012 року".

Опозиційні лідери переконані в тому, що ідучи на вибори спільним списком вони зможуть ефективніше заручитися підтримкою виборців, і як результат отримати більше мандатів у парламенті.

«Вірю, що шлях об’єднання - це шлях до перемоги. Маю на увазі перемогу передовсім не партійну, а перемогу здорового глузду. Перемогу правди, перемогу України та її народу", - йдеться у зверненні Луценка.

В «Батьківщині» також переконані, що партію влади можна буде перемогти тільки якщо опозиція об’єднається. Так, Олександр Турчинов озвучив звернення лідера партії Юлії Тимошенко, яка перебуває у Качанівській колонії. Тимошенко закликає опозиціонерів забути про власні чвари і міжусобну критику, а також нагадує, що спільний список - це єдиний шлях до перемоги на виборах.

"Стратегія на парламентські вибори у нас може бути тільки така - одна команда, один список, одна перемога. Ми повинні облишити всі розмови про похід на вибори кількома колонами, мовляв, після приходу до парламенту об’єднаємось. Не об’єднаємося, бо не дійдемо. Ми не можемо собі дозволити ходити різними колонами... ", - ідеться у зверненні Тимошенко.

На сьогоднішньому з’їзді «Батьківщини» представники опозиційних сил також ухвалили резолюцію. В ній ідеться про те, що до початку травня список кандидатів у депутати від опозиціонерів повинен бути затверджений.

Плюси та мінуси спільного списку

Політичні експерти висловлюють думку, що до «Батьківщини», «Народної Самооборони» та «Фронту Змін» долучаться й інші опозиційні сили, проте не всі - в цьому є , як плюси, так і мінуси.

«Результати сьогоднішнього з’їзду партії «Батьківщина» засвідчили, що в опозиційних партій є бажання об’єднатися, але я сумніваюся, що всі об’єднаються, є такі партії та політичні сили, які залишаться поза об’єднанням - це може призвести до розриву голосів, сварок та суперечок», - сказав Голосу Америки президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов.

Оскільки раніше в Україні не було абсолютно позитивного досвіду співпраці опозиціонерів, то і цього разу на відміну від розрахунків представників опозиційних сил, єдиний список може не надати додаткової підтримки електорату.

«Якщо не буде спільного списку, то можливо ті люди, які не хочуть голосувати за Януковича, будуть голосувати за Яценюка, а якщо він буде в спільному списку з Тимошенко, такі виборці змушені будуть віддати свої голоси партії влади», - сказав Голосу Америки директор Київського центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський.

«З точки зору політтехнологій, я вважаю, якщо «Фронт Змін» і «Батьківщина» підуть окремо, то в сумі отримають більше голосів, ніж якщо будуть в одному списку».

З іншого боку, об’єднання в єдиний список може стати сигналом для виборців, що опозиція готова узгоджено працювати. Голова ради директорів Інституту політичних, соціологічних та маркетингових досліджень ім.Т. Шевченка Володимир Бондаренко вважає, що оскільки опозиційні лідери вже мають досвід співпраці, то цього разу оминаючи гострі кути будуть більш ефективно співпрацювати.

«Коли позиція розпорошена, шанси у неї менші, а коли політичні сили об’єднані та сконцентровані, їм легше завойовувати аудиторію», - сказав Бондаренко.

«Плюси в тому, що об’єднана опозиція буде центром тяжіння для всіх політичних сил, які не підтримують владу. Тоді є вірогідність, що знову буде будуватися кампанія за звичним для України принципом – свої проти чужих», - сказав Погребинський.

Експерти також нагадують, що об’єднання опозиції та її результати на виборах будуть показовими для президентських перегонів, адже якщо спільний список опозиції отримає більше голосів ніж партія регіонів, то його очільник стане найбільш вірогідним супротивником Віктора Януковича на президентських виборах.

XS
SM
MD
LG