Спеціальні потреби

Через братів Царнаєвих чеченський народ може втратити підтримку США


Бостонський теракт змінив ставлення США до Чечі
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

Бостонський теракт змінив ставлення США до Чечні

У 90-х роках, російські сили безпеки вбили десятки тисяч чеченців. Сотні тисяч були змушені залишити свої домівки. Такий результат двох війн за незалежність Чечні, які росіяни називали боротьбою з тероризмом. Обидві сторони звинувачують у численних військових злочинах, включно з вбивствами мирних мешканців.

Алі Тепсуркаєв - біженець з Чечні, який зараз живе у США. Він розповідає, що разом з братом став жертвою російських військових.

«Моєму брату вистрелили у живіт. Ми не могли в ночі залишити наше село і він помер у мене на руках», - говорить Тепсуркаєв.

З того часу ситуація в Чечні стабілізувалася під проводом близького до Кремля Рамзана Кадирова. Однак, частково через жорсткі утиски опозиції в Чечні опоненти режиму стали більш радикальними, зазначають аналітики.

«Багато чеченців, які спочатку були націоналістами, стали більш радикальними. Вони стали ісламістами», - пояснює Ендрю Кучінс, експерт Центру стратегічних та міжнародних досліджень.

Протягом останнього десятиліття чеченські ісламісти брали в заручники сотні росіян. У 2002-му році чеченські бойовики захопили театр в центрі Москви. У 2004-му – школу в Беслані. Чимало людей, серед них – діти, загинули як в результаті дій чеченців, так і через незграбні дії російських військових.
Американці тепер мають дуже негативне ставлення до чеченців через братів Царнаєвих. І пройде тривалий час, поки американський народ зможе про це забути чи хоча б розібратися в ситуації.
Ніколас Данілофф, професор Північно-східного Університету

Ніколас Данілофф - професор журналістики Північно-східного університету в Бостоні. Він допоміг багатьом чеченцям отримати притулок у США. До бостонських терактів, каже професор, саме порушення прав людини в Чечні та придушення чеченської опозиції стояло на заваді співробітництву між США та Росією у боротьбі з тероризмом. Тепер, каже він, рух за незалежність у Чечні та інших республіках Північного Кавказу може втратити підтримку американців.

«Американці тепер мають дуже негативне ставлення до чеченців через братів Царнаєвих. І пройде тривалий час, поки американський народ зможе про це забути чи хоча б розібратися в ситуації», – говорить Данілофф.

Ніколас Данілофф сподівається, що чеченський народ не стане розмінною монетою російсько-американських відносин у глобальній війні з тероризмом.
XS
SM
MD
LG