Спеціальні потреби

Білорусь перетворюється з авторитарної на тоталітарну країну


Президент Білорусі Олександр Лукашенко виступає в парламенті з щорічною промовою про стан країни.
Президент Білорусі Олександр Лукашенко виступає в парламенті з щорічною промовою про стан країни.

Одночасно зі спробами подолати економічну кризу, президент Білорусі Олександр Лукашенко, схоже, повертає країну до тоталітарного радянського минулого.

Минулого тижня Лукашенко закрив дві останні опозиційні газети країни. Головний редактор однієї з них – «Народної хвилі» – пообіцяв продовжити друк видання або за кордоном, або методом самвидаву, що був поширений в СРСР.

У вівторок, на річницю ядерної катастрофи в Чорнобилі, учасників неофіційного мітингу зустріли агенти КДБ. Вони обшукали та сфотографували кожного учасника.

Ворожість Лукашенка до свободи слова та свободи зібрань налаштовує проти нього все більше білорусів. Так, значна частина населення із недовірою ставиться до офіційної версії щодо вибухів у мінському метро та вважає, що справжніми організаторами теракту, в якому загинули 14 та отримали поранення 200 осіб, були спецслужби Білорусі. За версією Лукашенка вибухи здійснили двоє аполітичних молодиків.

Минулого тижня колишній полковник КДБ Білорусі, Володимир Бородач, заявив російському каналу НТВ, що підозрювані були використані як посильні, які доставили сумки з вибухівкою на місце.

Бородач, який перебуває в Німеччині, заявив, що підозрювані здійснили вибухи на вимогу КДБ, що прагне відвернути увагу населення від посилення в країні економічної кризи. Минулої п’ятниці двох підозрюваних – чиї імена досі не оголошено – були офіційно обвинувачені в тероризмі. Максимальне покарання за цим обвинуваченням – смертна кара.

Лукашенко дійсно перебуває під значним тиском. Коли минулого тижня, журналісти запитали його, чому він відмовився відвідати офіційний захід пам’яті, присвячений Чорнобильській трагедії в Україні, Лукашенко вибухнув тирадою непристойностей на адресу іноземних лідерів.

Тим часом купівельна спроможні білоруського рубля зменшилась майже вдвічі протягом лише двох днів. Валютних запасів країни вистачить лише на два місці покриття імпорту в країну, тож білоруси спостерігають за зникненням численних товарів з прилавків магазинів.

Через брак коштів, керівники білоруських заводів не можуть купувати імпортні комплектуючі – як наслідок підприємства зачиняються.

Державна статистика свідчить, що зменшення імпорту примусило білоруські компанії протягом минулого тижня відправити у відпустку 600 тисяч робітників – 13% робочої сили країни.

Допомогти країні обіцяє Москва, яка вже заявила про готовність надати тримільярдний кредит про який Білорусь попросила ще 8 місяців тому. Затримка з боку Росії викликана бажанням отримати під свій контроль більше білоруського майна, через поглиблення кризи в країні. Росія прагне придбати нафтопереробні підприємства Білорусі та державні трубопроводи. Москва також веде розмови про включення Білорусі до російської рублевої зони.

Допомоги з боку Заходу очікувати не доводиться. Минулого січня ЄС запровадив обмеження на поїздки щодо президента Лукашенка та 158-ми білоруських посадовців.

Наступного тижня ЄС обговорюватиме впровадження санкцій, до яких вже вдалась Америка, щодо державних компаній Білорусі, які дають більшу частину прибутку Білорусі від експорту. Експерти зазначають, що Захід вдаватиметься до санкцій у відповідь на посилення політичних переслідувань у Білорусі.

На даний момент в країні судять 12 політичних активістів. Їх кількість збільшиться цього тижня. Водночас найбільша опозиційна партія – Білоруський Народний Фронт – втратила свою будівлю в Мінську, одне з останніх місць в столиці Білорусі, де проходили заходи опозиції.

На фоні очікувань подальшого погіршення економічної ситуації та, відповідно, посилення соціальної напруги президент Лукашенко пробує повернути Білорусь у минуле, перетворити її на країну, подібну до колишньої радянської республіки.

Серед його останніх ініціатив – наказ білоруській поліції зібрати відбитки пальців усіх дорослих чоловіків в країні.

XS
SM
MD
LG