Спеціальні потреби

"Україна заслуговує на другий шанс щодо контрнаступу". Оглядачі й медіа закликають Конгрес схвалити додаткову допомогу для перемоги України


Пожежники працюють біля будівлі, зруйнованої внаслідок російського ракетного удару в Чернігові, 17 квітня 2024 р. Щонайменше 17 людей загинули в результаті влучання трьох ракет у центральній частині міста. (Фото: AP Photo/Франсіско Секо)
Пожежники працюють біля будівлі, зруйнованої внаслідок російського ракетного удару в Чернігові, 17 квітня 2024 р. Щонайменше 17 людей загинули в результаті влучання трьох ракет у центральній частині міста. (Фото: AP Photo/Франсіско Секо)

Напередодні ключового голосування у Палаті представників Конгресу США за пакети допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню, західні медіа та оглядачі продовжують обговорювати вірогідні сценарії подальшого перебігу подій у війні та шанси на перемогу України.

Багато з них пристає на думку, що попри складність ситуації на полі бою, Україна має реальний шанс на перемогу – за умови продовження сталого надання американської та загалом західної допомоги.

Бернс: без допомоги ризик програшу України – "цілком реальний"

З поштовхом, який надасть військова допомога, як практично, так і психологічно, українці цілком здатні протриматися до 2024 року та спростувати зарозумілу думку Путіна про те, що час на його боці
Вільям Бернс

У резонансній промові у Конгресі США у четвер, 18-го квітня, директор ЦРУ Вільям Бернс застеріг американських законодавців: якщо допомогу Україні не буде схвалено зараз, Київ може зазнати поразки у війні до кінця 2024 року.

“Є цілком реальний ризик того, що українці можуть програти на полі бою до кінця 2024 року або принаймні поставити (президента Росії Володимира) Путіна в положення, коли він зможе по суті диктувати умови політичного врегулювання”, – цитує Бернса видання Politico.

Водночас директор ЦРУ висловив стриманий оптимізм щодо перспектив України у війні у разі схвалення додаткового пакета допомоги США.

“З поштовхом, який надасть військова допомога, як практично, так і психологічно, українці цілком здатні протриматися до 2024 року та спростувати зарозумілу думку Путіна про те, що час на його боці”, – сказав він.

Годжес: Захід має припинити "самостримування" і ухвалити стратегію перемоги України

Набагато більш позитивний щодо здатності України перемогти є генерал Бен Годжес, колишній командувач силами НАТО в Європі. На його думку, найгірший сценарій для України – це якщо західні держави “продовжать робити те, що ми робимо, саме зараз”.

Спілкуючись з мовником Al Jazeera, Годжес висловив переконання, що Росія “не має можливості вивести Україну з війни”.

Відтак, на його думку, Заходу необхідно “припинити вигадувати виправдання, припинити наше самостримування та коливання”.

Годжес вважає, що союзники повинні просто прийняти стратегічну мету України – відновлення кордонів 1991 року. Втім, за його словами, 2024 рік є роком “промислової конкуренції”, й українській армії зараз необхідно виграти час та стабілізувати ситуацію на фронті, допоки Україна не наростить власну армію та не відновить оборонну промисловість.

Інші оглядачі є більш стриманими у своїх оцінках, водночас погоджуючись щодо необхідності подальшої підтримки України.

Шмідт: Росія виграє, якщо Захід не підтримає Україну

Надання 2,5 мільярда доларів для закупівлі артилерійських боєприпасів дозволило б Україні підтримувати свою оборону; 7 мільярдів доларів – здійснити значні контрнаступи
Ерік Шмідт

У своїй статті для видання The Hill колишній генеральний директор Google Ерік Шмідт зазначає, що як Україна, так і Росія мають шанси перемогти.

“Війна в Україні увійшла у третій рік, і він може стати вирішальним. В України є шлях до військової та дипломатичної перемоги, але у Росії він теж є. Президент Росії Володимир Путін нарощує стратегічний резерв для підготовки до весняного наступу. Після свого фіктивного переобрання він почувається посиленим для захоплення ще більшої території”, – пише Шмідт.

“Лише більше артилерійських снарядів і ракет протиповітряної оборони дозволить Україні зупинити наступ Росії та переломити хід війни, яка загрожує самому її виживанню. Україна виграє, якщо зможе продовжувати протистояти наступу Росії за підтримки союзників; Росія виграє, якщо Захід не підтримає Україну”, – додає він.

Шмідт зокрема вважає, що надання Україні близько 2,5 мільярда доларів для закупівлі артилерійських боєприпасів “дозволило б їй підтримувати свою оборону; 7 мільярдів доларів дозволили б її збройним силам здійснити значні контрнаступи”.

У війні, яку, на його думку, вирішує швидкість запровадження інновацій, Україна може виграти війну “не в одному наступі, а в серії менших наступів, кожен з яких спирається на попередній”.

Шмідт також закликав Палату представників проголосувати за пакет допомоги, який він назвав взаємно виграшним для двох країн.

О’Генлон: Україна заслуговує на другий шанс щодо контрнаступу

Маючи ще 60 мільярдів доларів допомоги США, посилення набору [до збройних сил] та захопливий військовий прорив через невелику ділянку лінії фронту, Україна може мати шанс наприкінці цього року або на початку наступного звільнити половину чи більше своєї окупованої території. Шанси важкі, але не безнадійні
Майкл О’Генлон

Тим часом Майкл О’Генлон, голова з питань оборони та стратегії в Інституті Брукінгса, вважає, що за певного збігу обставин, є шанси України на перемогу.

“Маючи ще 60 мільярдів доларів допомоги США, посилення набору [до збройних сил] та захопливий військовий прорив через невелику ділянку лінії фронту, Україна може мати шанс наприкінці цього року або на початку наступного звільнити половину чи більше своєї окупованої території. Шанси важкі, але не безнадійні”, – зазначає О’Генлон у своїй статті для видання The Washington Post.

На його думку, наступ для прориву російської лінії оборони лише на одній ділянці фронту – на відміну від кількох паралельних наступів у різних місцях одночасно – може стати запорукою успіху.

“Країна заслуговує на другий шанс щодо такого контрнаступу — щоб захистити світовий порядок, зупинити російську агресію і, що не менш важливо, звільнити власних громадян, які зараз живуть під владою Росії, і повернути собі Чорноморське узбережжя”, – продовжує експерт.

У разі ж провалу такого контрнаступу, США можуть зменшити свою підтримку і перевести її на рівень, достатній для оборони. Однак, зауважує О’Генлон, “підштовхувати Україну до цього варіанту ще зарано”.

“Новий український контрнаступ проти Росії був би надзвичайно складним і непевним. Але це могло б вдатися”, - підсумовує він.

Наостанок, напередодні голосування у Палаті представників, деякі американські медіа, як, наприклад, видання Los Angeles Times, вирішили оприлюднити думку редакції й прямо закликати до схвалення пакета допомоги.

“Краще пізно, ніж ніколи, що спікер взявся допомогти Україні захистити себе, і це надішле повідомлення Володимиру Путіну про те, що російська агресія в Україні чи деінде не терпітиметься. Палата повинна швидко схвалити допомогу, щоб Сенат міг діяти, а Байден міг поставити свій підпис”, – мовиться у редакційній статті впливового видання.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG