Спеціальні потреби

"Пройде без сповільнень". Аналітик оцінив шанси законопроєкту про допомогу Україні. Інтерв'ю


Експерт зауважує, що новим законопроектом Палата представників намагається змусити адміністрацію Байдена оголосити стратегію перемоги України. Фото: старший науковий співробітник Гудзонівського Інституту Деніел Кохіс, Голос Америки
Експерт зауважує, що новим законопроектом Палата представників намагається змусити адміністрацію Байдена оголосити стратегію перемоги України. Фото: старший науковий співробітник Гудзонівського Інституту Деніел Кохіс, Голос Америки

Палата представників Конгресу голосуватиме за законопроєкт про додаткові асигнування на безпеку України в суботу ввечері. Пропозиція передбачає 61 млрд доларів – ту саму суму, яка була прописана у сенатському законопроєкті, але економічна частина допомоги має відбуватись в кредит, а не безоплатно.

"Законопроєкт пройде, і ми не побачимо якихось сповільнень", – переконаний старший науковий співробітник Гудзонівського інституту (Hudson Institute) Деніел Кохіс.

В інтерв'ю журналісту Української служби Голосу Америки Олексію Коваленку він зауважив, що новим законопроєктом Палата представників намагається змусити адміністрацію Байдена оголосити стратегію перемоги України.

Окремий законопроєкт також передбачає нову санкційну політику щодо економіки Росії і використання російських заморожених активів для відновлення економіки України.

Раніше Голос Америки проаналізував новий законопроєкт про допомогу Україні разом із Дагом Кляйном — політичним аналітиком фонду Razom та співробітником Євразійського центру Атлантичної Ради.

Попередньо виглядає так, що якщо Конгрес таки проголосує цей законопроєкт, то він суттєво допоможе Україні, вважає Кляйн. Він також зауважує, що новий законопроєкт формалізує кінцеву мету стратегії щодо України — прискорення перемоги України. На думку аналітика, це посилює тиск на адміністрацію, через що їм буде важче відкладати надання допомоги Києву.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Олексій Коваленко: Вже опубліковано всі чотири законопроєкти щодо додаткового фінансування для України та партнерів, а також щодо національної безпеки. Як ви оцінюєте ці законопроєкти. Наскільки вони позитивні для України?

Деніел Кохіс, експерт Hudson Institute: Це надзвичайно важливо. Ми говоримо про $61 мільярд для України. Спікер вочевидь намагається додати кілька компонентів. Коли йдеться про позику для економічної допомоги, додаткових заходів для забезпечення прозорості. Це потрібно, щоб заспокоїти деяких людей у його кокусі (йдеться про фракцію в його партії республіканців - ред.). Але в кінцевому підсумку важливо довести ці $61 мільярд до фінішної прямої, отримати цю допомогу для України, щоб вони могли продовжити воювати, збільшити використання боєприпасів на передовій.

Важливо довести ці 61 мільярд до фінішної прямої, отримати цю допомогу для України
Деніел Кохіс

О.К.: Наскільки ці законопроєкти відрізняються від версії законопроєкту, який вже пройшов голосування у Сенаті?

Д.К.: Є певні відмінності. Звичайно, спікер розділив пакет на чотири законопроєкти. Є додаткові заходи з прозорості. Найбільша відмінність стосується економічної допомоги у форматі позики. Але зрештою, мабуть, це пакет, з яким можуть погодитись обидві сторони в Сенаті та Палаті представників.

О.К.: Версія законопроєкту, яка пройшла у Сенаті, мала потужну двопартійну підтримку законодавців. Чи ви очікуєте, що ці законопроєкти отримають підтримку в обох палатах Конгресу?

Д.К.: Саме так. І це правда про сенатську версію законопроєкту, але насправді в Палаті представників достатньо голосів, щоб проголосувати за допомогу Україні та Ізраїлю. Коли ми говоримо про Палату представників, є потужна більшість. Тож я думаю, що це буде проголосовано у Палаті представників і побачимо, яка буде фінальна версія законопроєктів. Але я думаю, що дуже добре, що спікер висуває це на голосування. Вже настав час для цього. І я підозрюю, що за це проголосують.

О.К.: Які часові рамки цього процесу? Чи можливі якісь сповільнення?

Д.К.: Не думаю. Очікую, що він пройде і що ми не побачимо якихось сповільнень. Так виглядає, що голосування буде цього тижня. І скоріш за все, буде просування вперед.

Очікую, що він пройде і ми не побачимо якихось сповільнень.
Деніел Кохіс

О.К.: Окрім питання надання Україні допомоги, у законопроєктах є статті щодо стратегії по Україні та щодо надання Україні ракет ATACMS. Як ви оцінюєте ці частини законопроєктів?

Д.К.: Палата представників намагається змусити адміністрацію Байдена оголосити якусь стратегію перемоги України. Вважаю, що адміністрація Байдена намагалась грати в гру, де вони дають Україні рівно стільки, щоб не програти, але недостатньо, щоб виграти. Ідея полягає в тому, щоб спробувати змусити адміністрацію сформулювати якусь стратегію просування вперед у тому, що США хочуть побачити у цій війні та як знайти шлях досягнення цього.

І це не погана річ, але це не обов'язково спрацює. Це зовсім інша історія. Адміністрація Байдена заявила, що вона підтримує зусилля Джонсона провести ці законопроєкти через фінішну смугу. Багато що із цього – питання політики. Я не думаю, що в них з'явиться натхнення створити якийсь великий план, як завершити війну в Україні.

Я справді не думаю, що адміністрація у рік виборів змінюватиме політику, тож виконання стратегії залишиться тим самим. Це матиме ефект сигналу, і це справді важливо з огляду на витрати боєприпасів на лінії фронту. Все це дуже позитивно з погляду спроб затримати просування Росії.

Але з погляду досягнення того, що українці здобудуть перемогу, має бути значно більш потужна позиція адміністрації Байдена, яка значно менше переймається ескалацією з російської сторони.

О.К.: Чи ви очікуєте, що Україні все ж таки доведеться платити за економічну допомогу, якщо США її надаватимуть в позику?

Д.К.: Ми говоримо про довгострокову перспективу. Питання в тому, чи відновиться українська економіка настільки, що вони зможуть виплатити цю позику.

Частково це залежить від політики наступної адміністрації. Якщо це буде адміністрація Трампа, то він сам принаймні риторично підтримував ідею позики як якогось другого Лендлізу.

О.К.: Стосовно четвертого законопроєкту – в ньому є статті щодо використання російських заморожених активів для відновлення економіки України, а також щодо санкцій проти російської економіки. Як ви оцінюєте такі оновлення законопроєкту?

Д.К.: Один з аспектів – надання адміністрації повноважень передати заморожені в американських банках російські активи Україні для економічної підтримки і відбудови.

Це важливий крок для Конгресу, який надасть повноваження президенту. Вже тривалий час в США та Європі тривають дебати щодо можливості передачі заморожених російських активів на відбудову України. Це – важлива можливість рухатись, що надсилає чіткий сигнал Росії, а також Китаю та Ірану.

Щодо санкцій, це, знову ж таки укріплення позиції США, щоб змусити адміністрацію зайняти більш жорстку позицію щодо санкцій російського режиму.
Деніел Кохіс

Щодо санкцій, це, знову ж таки зміцнення позиції Сполучених Штатів, щоб змусити адміністрацію зайняти більш жорстку позицію щодо санкцій російського режиму і, думаю, що це надзвичайно важливо.

О.К.: Декілька радикально налаштованих представників Республіканської партії погрожують Джонсону звільненням. Чи може ця ідея отримати достатню підтримку?

Д.К.: Всього кілька законодавців підтримали це. Але здається, що деякі голоси трохи відступились від цієї ідеї. Частково тому, що у разі, якби республіканці знов звільнили спікера, не виключно, що цей офіс міг би зайняти демократ. Політично це дуже ризикований крок. Ще вони б виглядали дилетантами в рік виборів.

  • 16x9 Image

    Олексій Коваленко

    Журналіст, ведучий щоденних телепрограм Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми розслідування воєнних злочинів, міжнародних санкцій, військової та економічної підтримки України від США та ЄС. Досліджую питання свободи медіа та протидії російській дезінформації і пропаганді.

Форум

XS
SM
MD
LG