Спеціальні потреби

Проблеми чорнобильцiв напередоднi чергової рiчницi


Київ - 25 квтiня. 26 квітня виповнюється 19 років від дня Чорнобильської катастрофи. Напередодні цієї дати представники громадських організацій знову звернули увагу уряду на проблеми чорнобильців, а представники Кабінету Міністрів, у свою чергу, пообіцяли ці проблеми вирішити.

За даними міжнародної організації “Союз Чорнобиль”, аварія на ЧАЕС, у період з 1986 по 2005 рік забрала життя понад 600 тисяч осіб. Ліквідатори аварії страждають на різні захворювання, багато з них інваліди. Данi вказують, що в Україні від цієї катастрофи постраждало близько трьох мільйонів людей.

Минулих вихідних у Києві відбувся масовий мітинг, учасники якого, представники організації “Союз Чорнобиль України”, вимагали збільшити допомогу та покращити медичне забезпечення ветеранів-чорнобильців та членів їх родин. На думку чорнобильців, держава має визнати постраждалими i їх дітей та призначити їм пенсії. Крім того вони констатували, що з 1997 року пенсії чорнобильців не підвищуються, і зараз їх сума коливається від 220 до 290 гривень.

Представники громадських організацій, що займаються проблемами чорнобильців, відзначають, що держава завжди ставила на перше місце проблему саркофага, а не людей. До того ж останнім часом усі українські уряди ставились до чорнобильців з підозрою і вважали, що кількість постраждалих від аварії є суттєво завищеною. Громадські організації вже пережили чотири перевірки і вважають такі дії – образливими, хоч і визнають, що проблема псевдоліквідаторів існує.

Уряд Тимошенко ще на початку своєї роботи також пообіцяв розібратись з усіма чорнобильськими проблемами. Першою ластівкою у цьому напрямку стали заяви віце-прем`єра з гуманітарних питань Миколи Томенка, який повідомив, що уряд вирішив проблему підвищення виплат людям, що працюють на підприємствах зони відчуження. Зволікання із тим питанням, за словами Томенка було пов`язано з необхідністю провести додаткові перерахунки, щоб виплатити підвищені зарплати і пенсії.

На зустрічі з журналістами віце-прем”єр також заявив, що звернувся до Генпрокуратури та Контрольно-ревізійного управління з приводу незаконного використання міжнародних коштів, передбачених на вирішення проблеми об’єкту «Укриття» на Чорнобильській АЕС. На його думку, кошти, що спрямовувались на оплату консультантів та експертів були використані неефективно. Жодних варіантів вирішення проблеми досі не було представлено. Все залишилось на рівні проекту. Микола Томенко:

«Я буду просити Генеральну прокуратуру і КРУ аналізувати дії і українських посадових осіб, і представників зарубіжних організацій, оскільки складається враження, що діяли вони спільно, оскільки фантастично велика кількість коштів пішла на надвисоку оплату консультантів, груп експертів, і в кінці-кінців жодних серйозних рішень стосовно того, як вирішувати цю проблему, я особисто не побачив… Ті міжнародні кошти, які виділялися на те, щоб вирішувати проблеми зони відчуження, вирішувати проблему проекту укриття, вирішувати проблему інфраструктури укриття, залишилося на рівні проекту».

Томенко висловив сподівання, що наступного року, у 20-ту річницю аварії на ЧАЕС новий уряд зможе доповісти - що реально зроблено для безпеки громадян і працівників в зоні відчуження. Він також повідомив, що вже ухвалено рішення про створення оргкомітету з підготовки до 20-их роковин чорнобильської трагедії. Оргкомітет очолить перший віце-прем’єр України Анатолій Кінах.

Тим часом, громадські організації, спостерігаючи за діями нового уряду, висловлюють побажання, щоб про чорнобильців згадували не лише напередодні квітня, адже це не лише їх проблема, а й проблема усього українського народу.

XS
SM
MD
LG