Спеціальні потреби

Громадськi настрої пiсля помаранчевої революцiї - 2005-03-30


Київ - 30 березня. Україна після помаранчевої революції. Грунтовне соціологічне дослідження на цю тему провела міжнародна Фундація виборчих систем IFES. Опитування, проведене наприкінці лютого, було тринадцятим дослідженням IFES в Україні починаючи з 1994 року і виявило кардинальні зрушення в громадській думці.

Після революції українці чітко поділилися на три групи: “помаранчевих” оптимістів, біло-синіх песимістів і скептиків. При цьому “помаранчевих”, які з ентузіазмом сприймають революцію і мають позитивні очікування на майбутнє, найбільше: 48%, майже половина всього населення України.

Фундація виборчих систем, яка ось уже одинадцятий рік проводить свої дослідження в Україні, виявила величезні зміни у громадській думці. Окрім небувалого оптимізму, опитування засвідчило фантастичний рівень довіри до інститутів влади. 65% громадян кажуть, що довіряють президентові Віктору Ющенку, 57% висловлюють довіру прем`єр-міністру Юлії Тимошенко та її уряду, 54% мають довіру до Верховної Ради. Для порівняння: Януковичу довіряє 27% опитаних, колишньому президентові Кучмі – 6%. Проте, як випливає з даних дослідження, і рівень оптимізму, і ставлення до революції, і довіра нинішній владі значно різняться по обидва боки тієї межі, що поділила Україну на виборців Ющенка і виборців Януковича. Так, чесними вибори 26 грудня вважають майже 90 % тих, хто голосував за Ющенка; з ними згодні лише 13% тих, хто віддав свій голос за Януковича. Помаранчеву революцію прихильники Ющенка в своїй абсолютній більшості вітають, прихильники Януковича впевнені, що її “інспірували зовнішні сили”. І в той час як 68% ющенківців мають позитивні очікування та висловлюють переконаність в тому, що Україна на правильному шляху, серед послідовників Януковича такої думки дотримується лише 7%.

Цікаво, що поділ проходить навіть в уявленні про те, що є демократія. Говорить науковий співробітник Фундації виборчих систем Шарма Ракеш: [переклад з англiйської] “Тут є чітка різниця між виборцями Януковича і Ющенка. Виборці Януковича розуміють демократію як насамперед економічні можливості; виборці Ющенка, говорячи про те, що означає жити за демократії, у першу чергу згадують про права і свободи”.

А відтак серед прихильників Ющенка 77% переконані, що живуть за демократії; вважати Україну демократичною схильні тільки 28% прибічників Януковича.

Коментуючи дослідження Фундації виборчих систем, науковий керівник Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна каже, що цифри дослідження адекватні з даними українських соціологічних служб:

«По-перше, хочу відзначити, що ніколи у нашій історії президент, не кажучи вже про Верховну Раду, уряд, не мав такого високого рівня довіри. І це, по-перше, дуже тішить, а по-друге, страшно, тому що це великий кредит на майбутнє, який слід виправдовувати. По-друге, на що, звичайно, слід звернути увагу, це те, що по всіх показниках ті регіони, які голосували за Януковича переважно, вони відчувають себе ображеними, і їхня думка радикально відрізняється від думки решти України. Тобто вони, наприклад, не вважають, що Україна є демократичною країною, а ті, хто голосували за Ющенка, вважають. Це ненормально, коли така різниця оцінок йде за лінією, за кого голосували на виборах», -- зазначила Iрина Бекешкiна.

Відео - найголовніше

Мистецтво про непереможну силу жінки. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:27 0:00
XS
SM
MD
LG