Спеціальні потреби

Звiт про заходи США на пiдтримку демократiї: Україна - 2005-03-29


Вашингтон - 28 березня. Після опублікування минулого мiсяця щорічного Звіту про стан прав людини у світі Держдепартамент США видав супровідний документ про заходи, до яких вдається американський уряд на підтримку людських прав та демократії в окремих країнах. Окремий розділ в ньому присвячений Україні.

Першим, що вражає, це обкладинка документа. Там, на одній із чотирьох фотознімок - нині уже славне на весь світ зображення Віктора Ющенка, коли цей в день своєї інавгурації запускає білого голуба з помаранчевим стягом.

В самому документi коротко перераховуються проблеми, зафіксовані в Українi під час торішньої президентської кампанії та самих виборів і відтак йде перелік заходів, до яких вдавалися Сполучені Штати для підтримки людських прав та демократії в цій країні.

Зазначається, що ці заходи в головному полягали у створенні умов для проведення вільних і справедливих президентських виборів. Серед них були зміцнення верховенства закону, незалежних мас-медіа, підтримка розвитку громадянського суспільства та роботи правозахисних організацій. Ці заходи здійснювалися дипломатичним шляхом, як також підтримкою різних допомогових програм, реалізацію яких Сполучені Штати координували з різними донорами та міжнародним співтовариством.

В документі підкреслюється, що американські дипломати та інші офіційні особи постійно наголошували під час зустрічей з українськими високопосадовцями, включно з президентом Леонідом Кучмою, що майбутнє членство України в таких євро-атлантичних структурах як НАТО залежатиме від рівня пошанування Києвом демократичних принципів та людських прав.

Згадується також про окремі візити в Україну, які протягом останнього року здійснили колишні та нинішні американські посадовці та про критику, висловлену після другого туру президентських виборів спецпредставником президента Буша сенатором Річардом Луґаром та держсекретарем Коліном Павеллом. У документі зазначається, що ця критика була важливим фактором у низці подій, які кінець-кінцем спонукали Верховний Суд України визнати оголошений результат другого туру виборів недійсним.

Щоб не допустити до порушення людських прав українськими силами безпеки, продовжується в документі, Посольство США в Києві продовжувало співпрацювати з українськими військовим істеблішментом.

Також зазначається, що хоч торішні події в Україні - виключно заслуга українського народу, американські заходи на підтримку вільних і справедливих виборів, верховенства закону, громадянського суспільства та незалежних медіа безумовно були позитивними факторами під час перебігу президентських виборів та в рамках кампанії народного опору, яка велася у відповідь на намагання влади придушити волю народу.

Підкреслено, що випливаюча з цієї кампанії опору «помаранчева революція», кінець-кінцем, спромоглася докорінно трансформувати як політичний ландшафт, так і медіа-простір в Україні.

Серед інших заходів, які велися або підтримувалися в Україні американським урядом, в документі названо зусилля для боротьби з трафіком людей та надання допомоги жертвам цього явища.

XS
SM
MD
LG