Спеціальні потреби

КВУ прогнозує бруднi вибори-2006 - 2005-03-28


Київ - 28 березня. Комітет виборців України відзначає непрозорість процесів партійного будівництва і прогнозує брудну виборчу кампанію на парламентських виборах 2006 року.

Виглядає на те, що брудні вибори в Україні не підуть у минуле разом з останньою президентською компанією. На парламентські вибори 2006 року Комітет виборців прогнозує не менше бруду. Говорить голова КВУ Ігор Попов:

«Можна вже зараз прогнозувати, що вибори будуть дуже брудними, дуже конфліктними, будуть супроводжуватись чорним піаром, викидами компромату, використанням будь-яких технологій і величезною кількістю судових позовів. На основі чого це можна говорити – кілька місцевих виборів, які пройшли, пройшли дуже брудно – найскравіший приклад це вчорашні вибори до Київради по 60-у виборчому округу, коли в новій політичній ситуації, в демократичній Україні вибори проходять так же напружено і так же брудно, як і всі минулі роки».

Парламентські вибори-2006 уперше проходитимуть за чисто партійним принципом. Тобто потрапити у Верховну Раду можна буде тільки від політичної партії. А відтак в Україні пішов процес партійного будівництва – бурхливий і не завжди прозорий.

Як констатує Комітет виборців, з усіх новостворених партій лише чотири були помічені за таким заняттям, як збір підписів. А тим часом закон вимагає від нової партії зібрати 10 тисяч підписів у двох третинах областей України. КВУ висловлює сумнів, що підписи дійсно збирались, а зареєстровані партії справді мають задекларовану кількість прихильників. Отож не виключена поява “технологічних партій” на виборах-2006, як і “технологічних кандидатів” на виборах-2004. Комітет відзначає також тривожну тенденцію: жодна з існуючих на сьогодні, навіть найбільших, партій не має осередків у всіх районах України, а відтак і не здатна забезпечити своє ідеологічне представництво на районному рівні. Занепокоєння Комітету викликають, окрім того, перші сигнали, що вже почали надходити, про розбудову вчорашньої опозиційної, а сьогодні провладної партії “Народний Союз Наша Україна” адміністративним шляхом. І знову Ігор Попов:

«Починають надходити скарги на використання адміністративних методів для нарощування кількості членів новоствореної партії "Народний союз Наша Україна". Ми ретельно перевіряємо всі ці випадки. Поки що не можна говорити про масову тенденцію, тому знову ж таки говоримо про перегиби на місцях.

Парламентська кампанія в Україні стартувала практично одразу ж по завершенню президентської. За останні місяці кількість партій в Україні зросла на третину. На сьогоднішній день Мін`юст зареєстрував 22 нові політичні партії, і заявки ще тринадцяти лежать на розгляді. Серед новостворених партій є не тільки “диванні”, а уже й “підземні”. Серед курйозів сучасного партійного будівництва експерти КВУ вказують, скажімо, на партію “Європейська столиця”, голова якої – власник мережі столичних підземних магазинів “Квадрат”. Партія має юридичну адресу: Київ, площа Слави, підземний перехід.

Попри партійне розмаїття, небагато партій та блоків мають шанс потрапити наступного року до Верховної Ради. Згідно з останнім дослідженням Центру Разумкова, за нинішнього бар`єру в 3% прохідними будуть тільки 5 політичних сил: Народний Союз Наша Україна Ющенка, Партія регіонів Януковича, “Батьківщина” Юлії Тимошенко, Компартія Симоненка і Соціалістична партія Мороза.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG