Спеціальні потреби

Нову владу закликають до бiльшої вiдкритостi - 2005-03-23


Київ - 23 березня. Харківська правозахисна група та альянс громадських активістів «Майдан» вдруге звернулись до президента України з вимогою припинення практики засекречування нормативно-правових актів. За їх словами, теперiшня влада засекречує більше документації, ніж попередня.

Відкритість влади – одна з обіцянок, що лунали під час помаранчевої революції. Проте досі нова влада не продемонструвала готовності її виконувати. Першими про це почали говорити представники Харківської правозахисної групи та альянсу «Майдан». Кілька тижнів тому активісти цих організацій звернули увагу президента на те, що громадськість не має можливості ознайомитись з частиною його указів, оскільки на них стоять секретні грифи, використання яких, твердять критики, суперечить законодавству. Не дочекавшись відповіді на своє звернення, представники громадських організацій вирішили вдруге надіслати листа президенту, і обіцяють, якщо реакції влади знову не буде, вони звертатимуться до суду. Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров каже, що свої документи засекречує не лише Секретаріат Президента, а й Кабінет Міністрів:

«Це тим більше дивно, що Юлія Володимирівна Тимошенко сказала нещодавно у телепередачі, що кожного засідання Кабмін розсекречує 5-10 нормативно-правових актів з тими грифами незаконними і звідси виникає питання, чому ж новий з`явився, і більш важливе – де ж ті акти правові, які розсекречені. Вони мають з`явитись. Було б дуже бажано, щоб ми подивились, що було в цих актах, які розсекречні. Ми вважаємо, що саме в цих актах і містяться ті корупційні оборудки, в яких звинувачують стару владу і суспільству бажано б було про це дізнатись».

Представники громадських організацій кажуть, що виступають не проти Ющенка, а проти чиновників, що його оточують. За словами координатора по зв`язках з громадськістю альянсу «Майдан» Володимира Мартинюка, президенту Ющенку нав`язують старий стиль поведінки у сфері відкритості інформації і якщо влада хоче демонструвати свою прозорість, то вона має відмовитись від такої поведінки:

«Те, що ми зараз оголошуємо йому фактично попередження, це не є ознака, що ми конфліктуємо з президентом Ющенком, але ми, очевидно, конфліктуємо з тим апаратом, який, по нашим даним, просто дістався йому у спадок від попередників і тою “технологією” роботи з громадянами, з тим відношенням до власного народу, який також успадкував цей апарат від старої влади і який чиновники хочуть нав`язати Ющенку».

Загалом президент підписав вже 36 указів, на яких стоять секретні грифи. Це більше, ніж практикувала попередня влада. Євген Захаров каже, що проблема полягає ще й у тому, що своїми діями влада подає негативний приклад регіональному керівництву.

У свою чергу представники влади наполягають на неможливості відмовитися від практики підписання секретних указів. Як вже раніше заявляв держсекретар Олександр Зінченко, подібні укази будуть мати місце, оскільки якщо цього не буде, то це означає, що немає державної таємниці і можуть постраждати інтереси України.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG