Спеціальні потреби

У суботу в Україну приїжджає Путiн - 2005-03-18


Київ - 18 березня. В Україну з робочим візитом їде російський президент Володимир Путiн. Програма візиту, призначеного на суботу 19 березня, передбачає переговори тет-а-тет з українським колегою Вiктором Ющенком, як також зустрічі з главою уряду Тимошенко та спікером парламенту Литвином. Як прогнозують експерти, друга зустріч президентів, на відміну від першої суто “ритуальної” зустрічі в Москві, визначить новий характер українсько-російських відносин.

Приїзд Путіна в Україну, після візиту Ющенка в Москву, експерти називають другим кроком у переході до нового стилю українсько-російських стосунків. Відмітна ознака цього нового стилю – прагматизм, коли обидві сторони дбають передусім про свої інтереси, і нема розрахунку на те, щоб залагоджувати проблеми у неформальному режимі, так би мовити, по-сімейному. Наскільки ефективним буде цей жорсткий прагматичний діалог між сусідами, що звикли до дипломатії без краваток? Політолог, наближений до адміністрації колишнього президента, Михайло Погребинський, вважає, що Україні доведеться тяжко:

«Просто будуть виникати у нас проблеми, які можна було раніше вирішити на свою користь, одночасно й на користь держави, України, за рахунок таких стосунків неформальних. Зараз це зробити буде неможливо».

Інші експерти, навпаки, переконані, що українсько-російські відносини, перейшовши в режим “дружби з розрахунку”, стануть на порядок конструктивнішими. Як вважає головний редактор журналу “Політична думка” Олександр Дергачов, вже ця друга зустріч президентів буде результативною, на відміну від численних зустрічей між Путіним і Кучмою, що часто мали вкрай низький коефіцієнт корисної дії:

«Ті зустрічі мало стосувалися міждержавних стосунків. А скоріше стосунків верхівок двох держав, а ще більш конкретно – допомоги з боку Кремля режиму, що слабнув тут. Тобто там було більше індивідуальних і дрібногрупових питань, і вони були основними. Тоді як зараз на порядку денному дійсно міждержавні відносини. І це важко, до цього нема звички, відповідних традицій, але вони будуть встановлюватись. І я думаю, що так, цей візит частково вирішить питання невизначеності у відчутті один одного за нових умов».

Від першого візиту російського президента в “Україну без Кучми” чекають сформування пріоритетів двосторонніх стосунків. І якщо для Росії це Єдиний економічний простір, то для України – це проблема газотранспортного консорціуму, як також зняття бар`єрів у взаємній торгівлі. Решта питань порядку денного будуть тільки позначені і обговорюватимуться пізніше. Ні Київ, ні Москва ще не готові окреслити повну програму стратегічних побажань в українсько-російських відносинах. Це буде зроблено згодом. Зараз головне – встановити ділові стосунки, -- каже експерт Центру Разумкова Валерій Чалий:

«Я не чекаю прориву, тому що це робочий візит, але це продовження прямого контакту між президентами Путіна з прем`єр-міністром, спікером, і звичайно, очікуються деякі конкретні угоди, вони будуть стосуватися полегшення перетину кордону для українських громадян і російських громадян, може, спрощеної процедури отримання громадянства замість дискусії, яка точилася у виборний період, стосовно подвійного громадянства. Тут є в української сторони конкретні пропозиції. Ну і звичайно, буде знову інтегруватися в порядок денний питання, які залишилися ще від старої влади. Ну і відповідно Путін хоче відчути, наскільки серйозна, наскільки послідовна позиція України у відстоюванні національних інтересів. Я думаю, Ющенко показав у Москві досить чітку, відкриту і чесну позицію, мені здається, що в Києві Путін також вже підготовлений, він вже їде, знаючи, як нова влада буде проводити зовнішню політику», - зазначив експерт Центру Разумкова Валерій Чалий.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG