Спеціальні потреби

Проти Мельниченка просять порушити кримінальну справу - 2005-03-17


Київ - 17 березня. Проти Миколи Мельниченка, який записував розмови в кабінеті президента Кучми, просять порушити кримінальну справу. Таке звернення до Генеральної прокуратури направив народний депутат Володимир Сівкович. Як відомо, пан Мельниченко отримав політичний притулок у Сполучених Штатах.

У той час, коли українська влада заявляє про розкриття справи вбивства Георгія Гонгадзе, головне питання – чи будуть долучені до справи плівки майора Мельниченка, на яких Леонiд Кучма говорить про викрадення журналіста з покійним нині екс-міністром Юрієм Кравченком (екс-президент вважає плiвки змонтованими). Однак це не єдина складова плiвок. На них записані голоси та розмови з президентом багатьох інших нині діючих українських політиків.

Олександр Мороз назвав плівки Мельниченка ящиком Пандорри української політики. Генеральна прокуратура просить майора надати всі записи та записуючий пристрій. Він у свою чергу чекає на зустріч з президентом Ющенком у Вашингтоні і вимагає для себе гарантій.

На цьому фоні депутат Сівкович вимагає від Святослава Піскуна порушити кримінальну справу проти Мельниченка за фактом прослуховування службового кабінету президента. Прес-служба Сівковича подає перелік злочину, ознаки яких вона бачить в діях майора - державна зрада, порушення статутних правил внутрішньої служби, розголошення відомостей військового характеру, які становлять державну таємницю, зловживання службовим становищем. Натомість голова слідчої комісії Григорій Омельченко каже, що дії Мельниченка є виправданими із точки зору права:

«Технічно документуючи злочини, які здійснював Кучма та його оточення, Микола Мельниченко діяв у стані крайньої необхідності, і в його діях немає складу кримінального злочину. І підтвердженням цього є постанова генпрокурора про закриття кримінальної справи проти нього».

Раніше криманільну справу проти Мельниченка таки справді закрили, оскільки інакше Генпрокуратура мала б визнати його плівки. Тепер ці записи стають важливим фактором у справі Гонгадзе, принаймні Леонід Кучма казав, що слідчі питали його саме про це. Відтак, наразі до Миколи Мельниченка в українського правосуддя і справді є багато питань. Зокрема, відповіді на деякі з них може дати інформація про записуючий пристрій, оскільки далеко не всі вірядть у версію про цифровий диктофон. Віктор Шишкін, який контактує з паном Мельниченком каже, що той готовий надати все, але лише якщо буде упевнений у збереженні цих доказів:

«Довіри немає у тому, що ці плівки можуть зникнути. Наскільки мені відомо, Мельниченко хоче віддати оригінали, оригінали пристроїв, оригінали записів. Але тільки в ті руки, яким він довіряє».

Втім, поки що Мельниченко не окреслив, за яких умов може передати плівки. Натомість він попросив допомоги в одіозного російського олігарха в екзилі Бориса Березовського. Той вже заявив, що багато знає про справу Гонгадзе. Близький друг Березовського Олександр Волков каже, що мільярдер просто хоче допомогти політичному біженцю з України:

«З тої інформації що мені відомо, Мельниченка трохи використали, а потім кинули на призволяще. І саме Борис Абрамович був тією людино, що дала йому, як то кажуть, і хату і кусок хліба».

Однак і така версія безкрисливості від Березовського мало кому видається правдоподібною. Можливо, деякі відповіді на ці питання дасть приїзд Березовського до Києва, та візит Ющенка до Вашингтона, де він матиме зустріч із відомим майором.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG