Спеціальні потреби

Путiн вiдвiдає Україну - 2005-03-15


Київ - 15 березня. Наприкінці цього тижня Україну відвідає російський президент Володимир Путiн. Крім політичних суперечностей, його діалогу із українською владою може зашкодити Борис Березовський, який планує відвідати Київ у той же час.

Російський президент Володимир Путін має приїхати в Україну вже цього тижня. Його перший візит після зміни влади запланований на суботу 19 березня. Однак українська сторона, за словами речника МЗС Дмитра Свисткова й досі не має інформації про зміст і характер перегворів:

«Зараз продовжується узгодження параметрів візиту, умов перебування, обговорення питань, які будуть винесені на цей візит».

Експерти вважають, що Росія свідомо гальмує узгодження умов візиту. Вони нагадують, що російські урядовці взагалі довго не підтверджували можливість приїзду Путіна в Україну. Навіть після того, як про це публічно повідомив Віктор Ющенко. У російських мас-медіа останнім часом все частіше лунають заклики зробити політику Кремля щодо Києва жорсткішою -- а саме, переглянути умови перебування українських заробітчан, підняти ціни на енергоносії, таким чином покарати Україну за назележну політику.

Характерно, що вже цього тижня тональність висловлювань українських урядовців щодо Росії трохи пом`якшала. Якщо раніше прихильники Ющенка говорили про недоцільність участі в Єдиному економічному просторі, то зараз Юлія Тимошенко каже, що мова йде про узгодження умов. Голова МЗС Борис Тарасюк, який заявляв про недоцільність існування іншого утворення – СНД -- вже цього тижня поїде до Мінська на нараду із колегами країн Співдружності. А напередодні адміністрація президента у авральному порядку зібрала термінову нараду із представниками великого російського капіталу. На ній президент Ющенко гарантував недоторканість інвестиціям північному сусіду.

Тим часом зіпсувати настрій Володимиру Путіну під час від візиту до Києва може колишній впливовий російський політик, а нині політемігрант Борис Березовський. Росія безуспішно домагається від Великобританії, де опальний олігарх отримав політичний притулок, його видачі за підозрою у скоєнні кримінальних злочинів. Березовський, який змінив ім`я на Платон Єлєнін, висловлював намір приїхати в Київ одночасно із російським президентом, а згодом, взагалі переїхати жити в Україну. У Москві наполягають, що українські правоохоронці мають затримати Березовського в Києві і видати його Росії.

Міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко вважає, що ймовірний приїзд Березовського ставить його відомство у незручне становище:

«Ми маємо дві однакові конвенції – це конвенції однакової сили. Одна каже, що ми маємо його видавати Росії, інша – що не видавати. Тому, аби не потрапляти в таке делікатне становище не тільки МВС, а всій державі, я б пропонував прийняти політичне рішення на рівні МЗС – видавати чи не видавати візу громадянину Березовському».

Начальник управління консульської служби МЗС України Микола Точицький підтвердив, що минулого тижня Березовський звернувся за візою до українського консульства в Лондоні. Право на в`їзд він поки що не отримав. Однак рішення, згідно з існуючою процедурою, буде прийматися не в МЗС:

«Питання візової політики в державі не належить лише до компетенції МЗС. Зараз іде міжвідомче узгодження цього питання. Іде опрацювання цього питання. І це рішення не прийматиме консул особисто – тому що він хоче, чи не хоче. Іде запит у центр і відповідні відомства вирішують щодо можливості надати візу чи ні».

Українські дипломати не знають, яким буде рішення, але кажуть, що видача дозволу на в`їзд іноземним громадянам є суверенним правом держави. В той же час прикордонники кажуть, що не мають підстав для затримання Березовського, якщо він приїде в Україну. Вони нагадують, що олігарх має російський паспорт, а тому може перетинати кордон взагалі без візи.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG