Спеціальні потреби

Звiт міністра фінансів Пинзеника - 2005-03-15


Київ – 13 березня. Уряд Віктора Януковича приховав минулого року понад 17 мільярдів гривень. Про це, звітуючи про результати виконання бюджету за 2004 рік, повідомив міністр фінансів Віктор Пинзеник. За його словами, новий уряд отримав у спадок невирішені проблеми із пенсійними виплатами, проте незважаючи на труднощі, Кабінет Міністрів виконає усі свої зобов`язання.

Від нового бюджетного процесу уряд давно лихоманить; міністри не сплять по ночах, зводячи до купи цифри, і прораховуючи зміни, які необхідно внести до законодавства, щоб головний фінансовий документ країни мав пристойний вигляд. Дається взнаки і важка спадщина попереднього року. Міністр фінансів Віктор Пинзеник, у розмові з журналістами пояснив, що не зважаючи на безпрецедентно високі надходження від приватизації у 2004 році, уряд Януковича збільшив державний борг, і обіцяючи пенсіонерам високі пенсії, не заклав необхідні суми у бюджет на наступний рік. Крім того, попередній уряд приховував справжні прибутки:

«60,7 було затверджено в бюджеті доходів, виконання – 70,3. Заниження цифр складає 9,6 мільярдів гривень. Я можу ще навіть одне уточнення зробити: оцінки, які ми робили по бюджету, стосувались зведеного бюджету. Зараз я називаю цифру тільки державного бюджету – 9,6 мільярда. Подивіться на дані по Пенсійному фонду – орієнтувались на 29,7 мільярда, виконання 37,5. Інакше кажучи, 7,8 мільярда на етапі затвердження бюджету було від суспільства приховано. Усього сума прихованих доходів при затверджені бюджету, занижених доходів, складає 17,4 мільярди гривень».

Навряд чи новому уряду вдасться приховати якісь прибутки цього року. За словами прем`єр-міністра Юлії Тимошенко, вже сьогодні, якщо брати до уваги попередні розрахунки, дефіцит бюджету становить близько 43 мільярдів гривень.

Амбітна ж команда урядовців пропонує парламенту затвердити бездефіцитний соціальний бюджет, із збільшеними зарплатами, пенсіями та іншими соціальними гарантіями. Тонкощі математично-фінансової еквілібристики Кабмін не розголошує, додаючи лише, що разом з бюджетом має бути ухвалений спеціальний пакет змін до законодавства.

Частина парламентарів поки що налаштована упереджено і вимагає показати розрахунки і запропоновані зміни до законодавства, щоб логіка дій уряду стала нарешті зрозумілою. Все це свідчить про те, що прийняття бюджету на 2005 рік може пройти не так гладко, як планувалось. Проте рішуче налаштована прем`єрка каже, що той, хто буде голосувати проти “народного” бюджету, голосуватиме проти свого народу і це знову спричинить масові акції протесту. Дехто з депутатів вже розцінив подібні заяви як тиск на парламент. Однак урядовці налаштовані на конструктив і поки що пропонують проводити мирні обговорення і консультації стосовно внесення змін до бюджету.

Затвердити новий бюджет на своєму засіданні Кабмін планує 19 березня, а подати його на розгляд Верховної Ради 21-го.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG