Спеціальні потреби

Ющенка закликають вiдмовитися вiд деяких грифiв - 2005-02-25


Київ - 25 лютого. Харківська правозахисна група звернулась до президента України Вiктора Ющенка з відкритим листом. У ньому висувається вимога припинити практику застосування деяких таємних грифів, що роблять дії влади непрозорими і, з погляду авторiв листа, не відповідають положенням Конституції.

Мова йде про грифи «не для друку», «опублікуванню не підлягає» та «для службового користування». Згідно з інформацією правозахисників, президент підписав вже 23 укази, зміст яких лишається невідомим.

Що ховається за секретними грифами, сьогодні мало хто знає. Документи з такими надписами, були характерними для часів правління Леоніда Кучми, і поява їх при новій владі викликає негативну реакцію громадськості. Співголова Харківської правозахисної групи, голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини Євген Захаров вважає ситуацiю прикрим непорозумінням i наслідком інерції старого апарату Адміністрації президента. Правозахисники вважають, що використання грифів «для службового користування», «опублікуванню не підлягає» та «не для друку» є порушенням 34-ої статті Конституції. Звичайно, не варто забувати і про існування Закону про державну таємницю, але на думку правозахисників, обмеження доступу до інформації – це швидше виключення, ніж правило. Тим більше, що нова влада обіцяла вести відкриту і прозору політику.

Євген Захаров стверджує, що раніше під такими грифами міністерства намагались приховати штатний розклад і використання коштів. Загалом, на його думку, за цими грифами попередня влада намагалась приховати дві категорії нормативних актів:

«Перше, це якісь політичні кулуарні домовленості. Наприклад, план дій Україна-НАТО; він спочатку ховався під грифом таким, тобто влада утаємничувала свої стосунки з закордоном. Крім того, наприклад, договiр про газовий консорціум між Газпромом та Нафтогазом України мав гриф ДСК і цю угоду не показали навіть членам Спостережної ради Нафтогаз Україна. Друга група таких указів – це укази з такими грифами, що були розкриті, вони стосуються різних привілеїв та преференцій різних посадовців держави».

Євген Захаров каже, що серед підписаних президентом Ющенком указів є й положення про розподіл владних повноважень між Кабінетом міністрів та Радою національної безпеки та оборони. Якщо це насправді так, то на думку правозахисників, ці дії можна вважати антиконституційними, оскільки не можна ділити компетенцію виконавчої влади за рахунок таких указів.

Ще одною слабкою ланкою у галузі секретності вважають Генеральну прокуратуру, яка, кажуть правоохоронцi, взагалі не передає на реєстрацію до Мінюсту свою документацію. Представник громадянської організації ПОРА Андрій Гнатов відзначає, що зараз в Україні фактично не існує інституцій, які б забезпечували громадянам вільний доступ до інформації.

«У нас немає інституцій, які би не засекречували інформацію, не ставили грифи, а які би забезпечували вільний доступ до інформації. За виключенням можливо Мінюсту, фактично жоден з офісів нашого уряду не слідкує за тим, щоб кожен з підрозділів уряду таки надавав цю інформацію, таки не ставив грифи там, де їх не треба ставити».

Правозахисники сподіваються, що президент Ющенко зверне увагу на відкритий лист, який вже підписали близько 600 осіб, і оприлюднить підписані ним документи, які зараз ховаються під грифом «опублікуванню не підлягає». В іншому разі Євген Захаров обіцяє, що Харківська правозахисна група та інші громадські організації вдадуться до акцій протесту, або будуть виборювати своє право на отримання інформації у суді.

Натомість представники влади наполягають на неможливості відмовитися від практики підписання секретних указів президента з грифом «не для друку». Держсекретар Олександр Зінченко каже, що подібні укази будуть мати місце. «Якщо цього не буде, то це означає, що немає державної таємниці і можуть постаждати інтереси України», - вважає він.

Однак на позитивні зміни все ж можна сподіватись. Держсекретар обіцяє відмовитись від практики "закривати грифом те, що було не для очей журналістів в уяві попереднього глави адміністрації».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG