Спеціальні потреби

Якими будуть податковi змiни для малого бiзнеу в Українi? - 2005-02-23


Київ - 23 лютого. Які податкові зміни чекають на малий бізнес? Після запровадження з 1 січня цього року додаткового внеску з підприємців у Пенсійний фонд соціальна напруга в підприємницькому середовищі зросла. Підприємці заявляють про посилення податкового тиску на дрібний бізнес, всупереч обіцянкам нової влади, які давались у передвиборчу кампанію. Проблему обговорювали в Національному прес-клубі реформ.

З 1 січня цього року Закон про держбюджет встановив нові правила для платників єдиного податку. В минулому сума податку, яку сплачував приватний підприємець, розділялася – частина йшла на місцевий бюджет, частина в Пенсійний фонд. Тепер усю суму цілком залишають місцевому бюджету. А в Пенсійний фонд треба заплатити ще один, додатковий внесок – 84 гривні. Таким чином, кажуть дрібні підприємці, їх сукупні податкові зобов`язання зросли у кілька разів. Говорить голова Профспілки таксистів Василь Попик:

«Беремо таксиста в конкретному місті. Івано-Франківськ. 40 гривень єдиний податок. Був. Лишився в такій величині. 40. Плюс 84 до Пенсійного фонду. Плюс з 1 квітня обов`язковий поліс страхування. Ітого ми маємо в 4-5 раз збільшене податкове навантаження. Що абсолютно дисонує з тим, що ми чули на Майдані».

Василь Попик каже – таксисти проти того, щоб нівелювалося саме поняття єдиного податку. Єдиний податок - це має бути єдиний платіж в єдине вікно. А там собі держава хай вирішує, як розділяти ці кошти. Однак протести дрібного бізнесу, каже він, не чують:

«Нас не чують. Я не розумію – нова влада така сама як стара, що нам треба перекривати вулиці, щоб нас почули»?

У чиновників з Пенсійного фонду – свої аргументи. Спрощений податок, твердять вони, увійшов в суперечність з принципами пенсійного страхування. До Пенсійного фонду від підприємців надходять копійки, а мінімальну пенсію в 300 гривень треба з чогось платити. Говорить начальник управління надходжень Пенсійного фонду України Василь Литвиненко:

«За рахунок нинішніх працюючих ми виплачуємо пенсії нинішнім пенсіонерам. Це обов`язок наш – сьогодні ми працюємо, завтра наші діти. Це є основне джерело. Якщо ми сьогодні будемо говорити, що, давайте, зменшимо внески до Пенсійного фонду цим підприємцям, то ми повинні сказати, а за рахунок чого – з яких джерел буде компенсуватися Пенсійному фонду втрати ці».

Не хочуть скорочувати свої надходження, перерозподіляючи їх на користь Пенсійного фонду, і місцеві бюджети. А тим часом, як твердять експерти – дрібні підприємці це не та частина бізнесу в Україні, яка здатна задовольнити бажання і місцевих бюджетів, і Пенсійного фонду. Не можна в одного бідного взяти, іншому бідному віддати, -- каже голова Ради приватних підприємців України Ксенія Ляпіна:

«Намагання за рахунок дрібних підприємців закрити всі дірки, які є в державі, це хибна політика. Цього неможливо зробити. Наша фінансова потужність, дрібних підприємців, не дозволяє закрити всі ті дірки, які утворилися через великих махінаторів».

За словами Ляпіної, єдиний податок має залишитись єдиним, а Мінфін і Пенсійний фонд повинні сісти за один стіл і домовитись між собою: хто яку частину бере для себе. Якщо ж єдиний податок не буде збережено, дрібний бізнес, прогнозує експерт, масово піде в тінь:

«Що буде – розкажу, що буде. Масова здача документів, тобто легальних підприємців в легальному полі залишиться обмаль. Якщо сьогодні їх біля 2 мільйонів... причому залишаться якраз ті, які заробляють великі кошти і можуть собі дозволити сплачувати. А якраз ті дрібні, які працюють, щоб заробити на прожиття, вони якраз і здадуть документи. За що ми тоді боролися, що ми отримаємо. Ми отримаємо страшенну корупцію, бо підприємець, який здав документ і продовжує свою роботу, а йому нема іншого виходу, він буде продовжувати, це єдине джерело годувати свою сім`ю, він є предметом величезної корупції. До нього приходить правоохоронець, до нього приходить податківець, вони отримують в кишеню і спокійно собі йдуть. Бюджет від цього не отримує, Пенсійний фонд від цього не отримує. Ми наприкінці року отримаємо колосальну дірку і в місцевих бюджетах, і в Пенсійному фонді», - говорить голова Ради приватних підприємців.

Сподівання на те, що компроміс все-таки буде знайдено, а єдиний податок збережеться, підприємці покладають, зокрема, на зустріч президента Ющенка з представниками бізнесових кіл, яка відбудеться 5 березня.

XS
SM
MD
LG