Спеціальні потреби

Ющенка просять заново “запустити” політреформу - 2005-02-23


Київ - 23 лютого. Низка провідних аналітичних центрів України звернулася до президента Ющенка з листом, в якому вказується на невідоповідність схвалення змін до Конституції правовим нормам. Експерти в галузі права твердять, що ці факти мають стати предметом розгляду Конституційного суду. У разі негативного висновку суддів парламент може скасувати політичну реформу.

У день народження президента українські аналітики піднесли йому своєрідний подарунок, вказавши на цілий ряд проблем із політичною реформою, яка має вступити у силу вже за півроку. По-перше, юристи кажуть, що процес схвалення конституційних змін відбувався з грубими порушеннями і це може бути підставою для подання до Конституційного суду. Саме це президента і просять зробити вісім аналітичних центрів. Втім самі експерти визнають, що їх непокоїть не лише порядок схвалення документу, але й його зміст. Говорить Ігор Коліушко, дикетор центру політико-правових реформ:

«Така наша увага до цього законопроекту продиктована не тільки переживанням за оцю букву процедурного закону, а в першу чергу тим, що він однозначно спрямований на погіршення Конституції України. Це в першу чергу стосується імперативного мандату, що призводить до згортання парламентаризму. Тоді всім в парламенті керуватиме вузьке коло вождів партії; всі інші депутати перетворюються на “кнопкодавів”».

Те, що конституційну рефому проводили поспіхом, призвело до того, що такі суттєві зміни зовсім не кореспондуються із тим, що залишили у тексті Конституції, і це призводить часом просто до смішних ситуацій – каже керівник Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук:

«Cтаття 141. Перша частина – до складу ради входять депутати, що обираються на 5 років, а друга частина говорить, що ради обирають голови на 4 роки. Ніхто не аналізував, як ця частина, що змінюється, кореспондується з цією частиною, що не змінюється».

Багато норм, які лише мають вступити у дію, не узгоджуються також із Європейським законодавством та практикою. Особливо експертів непокоїть функція загального нагляду прокурора, що дозволить цьому посадовцю втручатися у роботу всіх органів держави та навіть суду. На думку керівника Української гельсінської групи Ігора Вишневського, такі речі можуть стати серйозною проблемою у справі євроінтеграції:

«Європейських цінностей в цій реформі тут немає. Вони нехтуються, нехтується висновок Венеціанської комісії. Про яку євроінтеграцію йде мова?. Це крок назад».

Поки що невідомо, як сприйме таку пропозицію аналітиків президент України. Однак, очевидно, йому подібний поворот подій цілком зручний. Адже у разі вступу у дію реформи, повноваження президента різко уріжуть і передадуть до парламенту, над яким у нього немає контролю, та уряду, який може бути змінений. Однак оглядачі вважають, що зважати треба не на політичні обіцянки, мовляв політреформа – це наслідок компромісу, а на державу та її інтереси». Знову - Iгор Вишневський:

«Одні люди не хотять порушувати домовленості, інші люди розуміють, що це абсурд, але тут закладені їх інтереси. Але якщо ми бажаємо кращого для країни, а не кланів, то треба робити в інтересах країни».

Головна проблема тепер – це невеликий набір можливостей, як завадити реформі. Є лише один законний шлях – аби парламент переголосував власне рішення про внесення змін до Конституції. Підставою для цього може бути відповідне рішення Конституційного суду.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG