Спеціальні потреби

21.02.05  -  В цьому випуску---про вручення премії американської академії киномистецтв, відомої як Оскар, за науково-технічні досягнення.  - 2005-02-22


Вручення найпрестижнішої нагороди американських кінематографістів у номінації науково-технічні досягнення відбулося задовго до вступу на червоний килим претендентів на отримання заповітної статуетки Оскара у звичних глядачу категоріях найкращої ролі, спецефекта, або фільма. Подія відбулася не в самому Голівуді, а в місті Пасадена, де інженери і науковці, які досягли технічних проривів у галузі кінематографії, отримують своїх Оскарів. Для лауреатів премії з Франції, Жан-Марі Лавалу і Алена Массерона, співвинахідників спеціальних кранів для кінокамер, виплекана нагорода стала втіленою мрією. Їхній кран Лума́ вперше був застосований Стівеном Спілбергом понад чверті століття тому, і ним користуються ще й досі, наприклад, для зйомок сцен з серії про Гаррі Поттера. Лавалу каже, що вони обоє з дитинства були в захваті від голівудських картин:

«Для нас обох Голівуд ще змалку--це було щось! Усі ці камери, блиск діамантів, церемонія вручень Оскара, все це здавалося казковим. А ось зараз нам дають правдивого Оскара, і це є найзахоплюючим. Нам навдивовиж важливо і приємно здобути власного Оскара,» -- каже Лавалу.

Інші номінанти отримали відзначення і пам’ятні медалі за винаходи у галузі зменшення фонових шумів на кшталт системи Долбі, навіть подвійного Долбі, для досягнення абсолютної чистоти звуку, за впровадження цифрових систем звуковідтворення, створення спеціального силікону для кращого гриму. Особливих успіхів було досягнуто в галузі комп’ютерних програм і обладнання для спецефектів, де, за словами Френка Пітерсона, президента американської кіноакадемії, відбулася правдива революція:

«На мою думку, сучасні комп’ютерні і електронні медія настільки змінили те, що ми можемо робити з видовищними видами мистецтва, поєднанням звуку і образу, що наразі для нас немає меж для творчості, себто ми можемо буквально все.»

І такі революційні прориви вочевидь поширюють ментальні обрії акторів, які на знімальному майданчику під променями юпітерів просто не здогадуються про чудеса технології, які роблять сучасні фільми такими досконалими. В цьому зізнає́ться кінозірка Скарлетт Робінсон, відома з фільма «Загублений у перекладі»--Lost in Translation, яка вручала О́скарів залаштунковим геніям кіновидовищ:

«Я ніколи, буквально ніколи, не думала про це. Мені й на думку не спадало, хто ж це винайшов цей кран, ну, я думала, а чого це він тут, і як близько підходить до мого обличчя, але я ніколи не замислювалася про власне науково-технічний аспект цього. Отож, це все надзвичайно цікаво, щодня щось новенького дізнатись!»

А для Дейвіда Семуелсона з Британії, який допомагав своїм французьким колегам у створення крана Лума, урочиста церемонія якнайкраще вінчала його насичену технічно-артистичну кар’єру: адже чверть століття тому він вже був відзначений пам’ятною табличкою за своє дітище, а зараз він ще й повезе додому золотого Оскара, для якого вже заготовлено почесне місце в його будинку в центрі Лондона:

«О, я його поставлю на своє найулюбленіше місце--над комином, де вже є пам’ятна табличка, і це буде приводом для мого виходу на пенсію, мені вже вісімдесят, ви знаєте.»

А головна церемонія з вручення Оскарів для акторів, режисерів, сценаристів та інших творців казки на ім’я «кіно», відбудеться у Голівуді 27 лютого.

Підготував Володимир Звіглянич.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG