Спеціальні потреби

Кучма закликає до виведення українських миротворцiв з Iраку, США просять Україну дiяти зважено - 2005-01-11


Вашингтон – 10 сiчня. Сьогоднi дотепер ще дiючий президент України Леонід Кучма поставив завдання міністру оборони та міністру закордонних справ приступити до планування виводу українського військового контингенту з Іраку ще в першій половині поточного року. На це повідомлення негайно відреагував держдепартамент США, який висловив надію, що остаточне рішення про дальшу присутність в Іраку українського контингенту прийматиме уже наступний український уряд і що він підходитиме до цього питання зважено. Офіційний Вашингтон твердить, що не обвинувачує Леоніда Кучму в намаганні «провести» крізь урядові інстанції рішення про виведення українських підрозділів з Іраку ще перед передачею влади в Києві новообраному президентові. Втім державний департамент США рішуче зауважує, що вирішення цього питання слід залишити новому президенту, і що американські посадовці плекають надію, що питання буде розв’язане «зваженим шляхом», за вичерпних консультацій з коаліційними партнерами.

Такі зауваги надійшли з держдепартаменту після повідомлення з Києва, що Леонід Кучма до завершення свого президентського терміну поставив завдання міністру оборони Олександру Кузьмуку і мiнiстру закордонних справ Костянтину Грищенку розробити план виведення з Іраку впродовж наступних шести місяців усіх 1650 військовослужбовців українського контингенту.

Рішенню президента Кучми передував вибух у неділю на місці знешкодження боєприпасів в Іраку, в результаті якого вісім українських миротворців загинули, а шістьох поранено. Під час брифінґу у Вашингтоні, представник держдепартаменту Адам Ерелi висловив глибоке співчуття Сполучених Штатів з приводу загибелі українських солдатів. За словами американського посадовця, Сполучені Штати цінують внесок українських військових та шанують принесені ними пожертви. Таке ставлення США до України, - додав американський посадовець, - не зміниться, яке б рішення стосовно присутності українського контингенту в Іраку уряд України не виніс:

«Що буде зроблено в майбутньому, ні в якому разі не повинно затьмарювати надбань минулого, які, і я вже наголошував, являють собою сміливу та відважну службу заради підтримки великої справи, і за що, я гадаю, Україна має безсумнівне право пишатися тими, хто підтримував прагнення народу Іраку», - зазначив Ерелi.

Щойно проголошений Центрвиборчкомом офіційний переможець президентських виборів в Україні Вiктор Ющенко також закликав до виведення українських солдатів з Іраку. Тому, на погляд держдепартаменту, зміна уряду в Києві навряд чи означатиме зміну в політиці стосовно українського миротворчого контингенту, однак Вашингтон, за всіма ознаками, все ще покладає надії на нещодавню заяву Ющенка про те, що перед виведенням своїх військ Україна консультуватиметься із своїми союзниками.

Ерелi, який виступав ще перед оголошенням Центрвиборчкомом результатів виборів в Україні, відмовився коментувати, коли США збираються визнавати i вітати переможця президентських перегонів. Він сказав, що у зв’язку з можливим оскарженням офіційних результатів Вашингтон чекатиме повного завершення виборчого процесу. Представник держдепу також відмовився відповісти на запитання, чи США на інавгурації наступного президента України представлятиме держсекретар Колiн Павелл.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG