Спеціальні потреби

ЦВК: Вiктор Ющенко – переможець президентських виборiв - 2005-01-11


Київ – 10 сiчня. Центральна виборча комісія назвала ім`я переможця президентських виборів в Україні. Ним став Вiктор Ющенко, який набрав понад 15 мільйонів голосів, тобто майже 52% від загальної кількості виборців. Про це вчора пізно ввечері повідомив голова ЦВК Ярослав Давидович, оголошуючи офіційні результати президентських виборів. Представник Вiктора Януковича заявив, що його команда оскаржуватиме рішення Центрвиборчкому у Верховному Судi.

Центральна виборча комісія оголосила ім`я переможця в останню годину останнього дня, відведеного законом для встановлення підсумків президентських виборів в Україні. Доти в судових інстанціях розглядалися скарги, подані кандидатом Януковичем. Навіть і в день вирішального засідання ЦВК чекали розгляду чотирьох останніх скарг у Верховному Суді. Після того як і їх було відхилено, голова комісії заявив, що жодної скарги ні в апеляційних судах, ні у Верховному Суді, ні в ЦВК більше немає, і це дає правові підстави приступити до підбиття офіційних підсумків голосування 26 грудня. Процедура зайняла більше шести годин. Центральна виборча комісія, протокол за протоколом, аналізувала результати виборів в усіх 225-ти виборчих округах. Нарешті о 23:10 10 грудня голова Центрвиборчкому Ярослав Давидович оголосив остаточний результат:

«Кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на пост президента України: Ющенко Віктор Андрійович – 15 мільйонів 115 тисяч 712. Янукович Віктор Федорович – 12 мільйонів 848 тисяч 528… Відсоток голосів виборців, поданих за кожного кандидата на пост президента України у відношенні до кількості виборців, які взяли участь у повторному голосуванні: Ющенко Віктор Андрійович: 51 ціла 99 сотих, Янукович Віктор Федорович – 44 цілі 20 сотих… Президентом України обраний Ющенко Віктор Андрійович».

Протокол підписали всі члени комісії, двоє висловили особливу думку і відповідно, утримались при голосуванні. Уточнені результати виборів, порівняно з попередніми, оголошеними ЦВК одразу після виборів, майже не змінилися: різниця становить тисячні відсотка, буквально кілька сотень голосів.

Не обійшлося під час підбиття підсумків виборів і без курйозів. Представник Януковича в ЦВК Нестор Шуфрич, який вельми енергійно відстоював позицію свого кандидата впродовж усього виборчого процесу і прославився тим, що то носив, то забирав із ЦВК «томи» доказів порушень, навіть і після оголошення протоколу про остаточні результати продовжував мусувати тему буцімто глобальних та системних порушень, які, на його думку, не дають змоги встановити реальні результати волевиявлення. Після чергового запитання до членів ЦВК, в якому він таврував новий виборчий закон за те, що, за його словами, мільйони немічних громадян позбавили права голосувати, зустрічне запитання Шуфричу поставила член ЦВК Марина Ставнійчук:

«Шановний Нестор Іванович, я хочу вам задати одне питання, мабуть, це не є секрет, ви можете нам сказати, ви особисто голосували за закон України про особливості застосування закону України про вибори президента України при повторному голосуванні 26 грудня 2004 року? Ви особисто голосували за цей закон»?

На що Нестор Шуфрич вiдповiв:

«Марина Іванівна, я вже визнав на багатьох прес-конференціях одну чотирьохсот другу своєї вини за смерть тих дев`яти наших громадян, які загинули під час проведення голосування 26 грудня…».

Представник Януковича заявив, що його команда оскаржуватиме рішення Центральної виборчої комісії у Верховному Суді. На подання такого оскарження закон передбачає 7 днів, проте за словами пана Шуфрича, скаргу до Верховного Суду планується подати негайно. Як він повідомив, для ведення процесу команда Януковича виписує адвокатів із Швейцарії, а в разі відхилення скарги Верховним Судом звернеться до міжнародних судових інстанцій.

А тим часом прихильники Ющенка святкують перемогу. Його представник у ЦВК Юрій Ключковський каже, що відчуває радість навпіл з втомою:

«Велику радість, але радість таку втомлену. Оцей зал багато чого бачив, ми пам`ятаємо 24-те листопада і ту жахливу атмосферу, яка тоді була. І сьогодні торжествувала не якась політична сила і не якийсь кандидат, а сьогодні перемогла правда, демократія, перемогло право. І це найважливіший здобуток».

За законом, офіційні підсумки виборів мають бути оприлюднені у газетах “Голос України” та “Урядовий кур”єр” у 3-денний строк. Що ж до можливої дати інавгурації нового президента, то залежно від строків подання опонентами апеляції та строків розгляду її в суді як найближчу можливу дату називають 16-те січня і як максимальну – 22-те січня 2005 року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG