Спеціальні потреби

Яким шляхом пiдуть українськi ЗМI пiсля 26 грудня? - 2004-12-20


Київ – 19 грудня. Українські мас-медіа сьогодні опинились на роздоріжжі. Наприкінці року їм і їх власникам доведеться визначатись, чи пiти шляхом помаранчевої революції, чи повернутися у звичне русло. Про це йшлось на круглому столі “Зміни у медіа-середовищі та перспективи медіа-реформ”.

Зміни, що відбулись протягом останніх тижнів у телевізійному просторі, не побачить хіба що сліпий. Канали, які напередодні виборів займали однобоку позицію розхвалювання провладного кандидата, вже після першого туру голосування почали робити невеликі кроки до об`єктивної подачі інформації, а після другого туру виборів взагалі почали демонструвати дива політичної незаангажованості. Керівник проекту “Телекритика” Наталя Лігачова пояснює це тим, що у топ-менеджерів каналів були підписані спеціальні угоди щодо ведення інформаційної політики на час президентських виборів. 21 листопада дії угод припинились і це фактично розв`язало руки інформаційникам. Проте голова київської незалежної медіа-профспілки Єгор Соболєв каже, що наразі не всі журналісти усвідомлюють, наскільки їм самим необхідна свобода слова:

«Це не означає, що зараз сто відсотків журналістів розуміють, що свобода преси це головне. Щоб я працював нормально і щасливо, я за це мушу боротися, я мушу відслідковувати кожен найменший наступ на неї і давати жорстку відсіч. Ми вже маємо ситуацію на одному з каналів, де фактично почалися реакції і репресії проти тих, хто був, якби лідерами революції, і на жаль профспілка не змогла відстояти там людей. Не змогла через те, що члени профспілки просто здалися, злякалися і перестали підтримувати своїх колег, як це було під час революції».

Експерти згiднi, що сьогодні найважливішу роль у боротьбі за свободу слова в Україні відіграють власники ЗМІ. Саме від них залежатиме, чи буде збережено об`єктивні новини, чи ситуація стане такою, якою вона була напередодні виборів. Поки що власники вичікують, чим завершиться виборчий марафон, і вже після обрання нового президента вирішуватимуть, як діяти далі. Всі спроби журналістів обговорити ситуацію, що склалась закінчуються пропозиціями обговорити цю тему після виборів. Голова медіа-профспілки обіцяє, що незабаром така розмова відбудеться у широкому форматі:

«Після виборів ми, за допомогою Єврокомісії, маємо план посадити за круглий стіл усіх власників і активних представників журналістів, щоб обидві сторони розповіли своє бачення. Щоб показати власникам, з чим насправді пов`язана журналістська позиція, показати, що прозорі правила гри і незалежність їх же ЗМІ від них - це є корисним, і не тільки для суспільства, а й для них самих, бо вони так само мають вигравати від цього».

Не відомо, чи вдасться журналістам переконати власників у справедливості своїх вимог, проте вже сьогодні елементарні показники доводять, що на об`єктивності можна заробляти. Прикладом цьому став 5-й канал, який з 13-го місця у рейтингу телеканалів за кілька тижнів революції перескочив на третю позицію. Внаслідок цього канал збільшив ціни на рекламу і відповідно його прибутки значно зросли. У свою чергу рейтинги багатьох інших телеканалів, що подавали необ`єктивну інформацію – зменшились. Поки що навіть експерти медіа-ринку не можуть спрогнозувати, як зміниться ситуація з рейтингами після виборів, але фактом залишається те, що чесні новини також приносять прибутки і власникам ЗМІ варто взяти це до уваги.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG