Спеціальні потреби

КВУ про чеснiсть виборiв та можливiсть їх зриву - 2004-12-16


Київ – 15 грудня. Комітет виборців заявляє про високі шанси України провести 26 грудня чесні та вільні вибори. І водночас як найбільший ризик відзначає загрозу їх зриву. Україна має всі шанси провести повторне голосування більш чесно та вільно, ніж 31 жовтня і 21 листопада. Адмінресурс на місцях деморалізований і захитався. Засоби масової інформації вільні як ніколи. Новий виборчий закон не дасть використати випробувані методи фальсифікацій, а нові за такий короткий час навряд чи встигнуть придумати. Такий загалом оптимістичний висновок громадського Комітету виборців, що має 10 тисяч спостерігачів в усіх регіонах України.

Водночас Комітет виборців вказує на нову серйозну загрозу. Як каже голова КВУ Ігор Попов, сьогодні немає чіткої команди “зверху” забезпечити результат за будь-яку ціну. Але може надійти команда зривати вибори:

«Сьогодні адмінресурс настільки дезорганізований, що за час, що залишився до виборів, організувати його на досягнення якогось позитивного результату вже неможливо. Хоча, на жаль, можна організувати його на досягнення негативного результату – на зрив виборів…. Кандидат, який буде бачити, що програє з великим відривом, може прийняти політичне рішення працювати на зрив, і це може бути як відкликання своїх членів з комісій, так, власне, і поставити завдання фіксувати масові порушення, щоб подати у Верховний Суд кілька ящиків компромату. І такий варіант технологічно є реальним».

Найбільшу організаційну проблему і найбільший ризик для виборів КВУ вбачає наразі у формуванні виборчкомів – територіальних і, особливо, дільничних. Від кожного кандидата потрібно по 300 тисяч членів комісій і по 70 тисяч спостерігачів, і в штабах обох кандидатів вже зараз кадрова криза, надто ж на регіональному рівні. Комітет виборців пропонує Центрвиборчкому свої послуги у навчанні нових членів комісій і водночас закликає ЦВК відмовитись від реєстрації тих, хто був помічений у грубих порушеннях та фальсифікаціях під час голосування 31 жовтня і 21 листопада.

Іншою великою проблемою знову можуть стати списки виборців. З погляду закону, 2-го туру не було, і базою для формування виборчих списків стануть списки 1-го туру, які, як відомо, були дуже низької якості. Теоретично, у них мають перенести всі зроблені пізніше правки. Однак з огляду на кризу кадрів та брак часу, цілком може повторитись історія 31 жовтня, коли багато хто не знайшов себе в списку чи значився не під тим прізвищем. Відтак Комітет виборців поновлює акцію “Знайди себе” і закликає громадян з 20 по 25 грудня відвідати виборчі дільниці та перевірити своє прізвище в списку.

Комітет виборців свідомий також того, що через скорочену кількість відкріпних талонів та заборону голосувати вдома, більше мільйона, або 3% виборців можуть взагалі виявитись позбавлені можливості проголосувати. У зв`язку з чим КВУ закликає виборців докласти максимум зусиль, щоб реалізувати своє виборче право, а також поставитись до ситуації з розумінням. Як наголошує комітет, із двох зол краще, якщо частина виборців втратять своє право голосу, ніж якщо цей голос хтось сфальсифікує за них.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG