Спеціальні потреби

Українцiв опитано про подiї останнiх тижнiв - 2004-12-15


Київ – 14 грудня. Події останніх тижнів вплинули на настрої громадян України. Згiдно з новими соцiологiчними опитуваннями, більшiсть людей все ще думають, що фальсифікації під час голосування можливі, але вони переконанi, що вплинути на результати волевиявлення вони не зможуть. Найкритичніші оцінки своєї діяльності під час «помаранчевої революції» отримали президент Кучма та лідер Компартії Петро Симоненко.

Результат президентських виборів в Україні був сфальсифікований. Принаймні так вважають більшість опитаних соціологами громадян. Причому половина людей думають, що фальсифікації були на користь Віктора Януковича. Лише кожен десятий переконаний, що з них скористався його суперник – Віктор Ющенко. Відповідно, кажуть соціологи, майже дві третини опитаних схвалюють рішення Верховного Суду, який скасував оголошені ЦВК результати. Значно зросла після «помаранчевої революції» довіра громадян до Верховної Ради.

Зазнали змiн настрої людей щодо можливості фальсифікації переголосування 26 грудня. Хоча більшість громадян все ще думають, що підтасовки будуть, але вплинути на результати вони не зможуть.

Досліджували соціологи й рекацію громадян на сепаратистські заяви, що прозвучали на з`їзді в Северодонецьку. Директор політико-правових програм Центру Разумкова Ігор Жданов каже, що ідею федеративного устрою України підтримують лише 16% опитаних, не підтримують – майже 70%:

«Обєктивних умов для ідей сепаратизму немає. Навіть в тих регіонах, де керівники закликали до відділення, автономізації і так далі не підтримують такі ідеї, які їм штучно нав`язували керівники цих регіонів і державними чиновниками».

Найгірші оцінки люди дають діям під час «помаранчевої революції» президенту Кучмі. Майже половина українців вважають, що він завершує своє перебування на посаді з ганьбою. Три чверті громадян вважають, що дії Леоніда Кучми впродовж останніх місяців були спрямовані на захист власних інтересів та інтересів свого політичного оточення. Лише кожен десятий переконаний, що дії президента були спрямовані на захист загальнонаціональних інтересів

Тривожні сигнали і для лiдера Компартії Петра Симоненка – рівень повної підтримки до нього впав до рекордного рівня – 8,5 відсотки. Ще менший рівень довіри до самої КПУ – якби вибори відбулися зараз, за цю партію віддали б голоси лише 6 процентів громадян.

Найголовнішим же досягненням останніх тижнів соціологи називають те, що люди перестали боятися. Вони тепер значно вільніше висловлюють свої переконання і відкрито говорять про свої симпатії – незалежно від того, кого підтримували на виборах. Говорить соціолог Андрій Биченко:

«Як впала якась стіна. Власне ми повернулися до того, що мали протягом десяти років незалежності. Коли люди мали різні погляди, але не боялися їх висловлювати. Їх відкрито висловлювали й комуністи і націоналісти і помірковані і хто завгодно. Перед виборами була створена така атмосфера, коли люди перестали говорити це. Вони стали боятися. Зараз цього фактично немає», зазначив соцiолог Биченко.

Схвально оцінили громадяни також вчинки Верховної Ради та її спікера Володимира Литвина.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG