Спеціальні потреби

21 листопада буде проведено щонайменше три екзит-поли - 2004-11-12


Київ – 11 листопада. Українські соціологи оголосили, що 21 листопада, у день другого туру виборів президента України буде проведено, як мінімум, 3 екзит-поли. Соціологи кажуть, що застосовуватимуть різні методи опитування при виході з виборчих дільниць.

Українським соціологам, що розсварились відразу після оголошення результатів першого екзит-полу, так і не вдалось досягти згоди. Під час другого туру виборів "Національний екзит-пол" будуть проводити лише дві фірми замість чотирьох, КМІС та Центр імені Разумкова, координатором проекту буде Фонд "Демократичні ініціативи", про це йдеться у заяві, поширеній Консорціумом. Два інших члени консорціуму Центри “Социс” та “Соціальний моніторинг” збираються провести свій екзит-пол під назвою “Вибір народу”. І третій “Український екзит-пол” проведе Соціологічна асоціація України та 6 українських університетів.

Нагадаю, що дані жодного з проведених 31 жовтня екзит-полів не співпали з висновками Центральної виборчої комісії. З однієї сторони соціологи твердять про можливі фальсифікації, з іншої - про помилки під час проведення опитування виборців. Керівник Центру “Соціальний моніторинг” Ольга Балакірєва каже, що анонімний метод опитування із застосуванням таємничої скриньки для соціологів є новим і остаточно не перевіреним:

«Є така гіпотеза, що певні методи провокують певну поведінку респондентів, тобто такий метод, як таємнича скринька, в умовах політичного протистояння, вона провокує опозиційно налаштований електорат і більш активно налаштований електорат, а ми знаємо, що у Ющенка більш активний електорат, на більш активну поведінку в якості респондентів. Це моя гіпотеза, яку можна перевірити і мені здається, що ці розбіжності – 7%, які були показані компаніями КМІС і СОЦИС у порівнянні з даними ЦВК, навіть якщо вважати, не мати повної довіри до ЦВК, вони як раз цю гіпотезу певною мірою і підтверджують».

Директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ілько Кучерів стверджує, що в умовах, коли в країні чиниться тиск на виборців і рівень відвертих відповідей дуже низький, лише анонімне опитування, яке буде застосовувати “Національний екзит-пол” може показати справжню картину голосування:

«В другому турі ми будемо проводити опитування таким складом консорціума: Фонд “Демократичні ініціативи”, Київський міжнародний інститут соціології, Центр ім. Разумкова. Буде використана методика анонімного опитування, яка себе виправдала в усьому світі. Є досвід Росії, Сполучених Штатів, ми зараз вивчаємо. Ми запросимо міжнародних спостерігачів які зможуть перевірити яким чином ми працюємо. Перевірити на всіх етапах, робоча група вже створена і зараз працює. Ми чітко ставимо перед собою мету, перше – це проведення громадського контролю за чесністю і справедливістю виборів».

Один з керівників Соціологічної асоціації України Олександр Яременко каже, що третій екзит-пол, який має назву “Український екзит-пол”, буде проводитись анонімним методом, але традиційним для України:

«Проводять об`єднання соціологів Соціологічної асоціації України, Інститут соціальних досліджень, Центр політичного менеджменту, 6 національних державних університетів. Мета та ж сама - сприяння чесним і прозорим виборам, наукове значення вивчення електоральних настроїв, громадський контроль за ходом виборів. Методологія - та ж сама, традиційна, теж анонімна, але традиційна».

Яка з методик виявиться найефективнішою, поки що не відомо, проте вже зараз деякі експерти кажуть, що різниця у результатах трьох екзит-полів дозволить представникам політичних кіл та засобів масової інформації знову маніпулювати різними даними. А це у свою чергу знижуватиме рівень довіри до наступних подібних опитувань і поглибить кризу в українській соціології.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG