Спеціальні потреби

«Репортери без кордонiв» про свободу преси в Українi - 2004-10-28


Вашингтон - 27 жовтня. Стан свободи преси в Україні продовжує викликати глибоке занепокоєння, - зазначено у черговому звіті «Репортерів без кордонів». Висновки організації про Україну такi: на опозиційних журналістів і деякі незалежні і західні мас-медія чиниться тиск; кількість постраждалих і вбитих журналістів збільшується; вбивці Георгiя Ґонґадзе -- на волі.

У звіті «Репортерів без кордонів» Україна за станом свободи преси посіла 138-е місце. Всього у списку 167 країн. З колишніх сусідів по Радянському Союзу Україна обігнала лише Росію, Узбекістан, Білорусь і Туркменістан.

«Репортери» висловлюють стурбованість численними випадками фізичної розправи над журналістами, які проводять власні розслідування. У 2003 роцi щонайменше одинадцять працівників мас-медія постраджали під час збирання інформації про корумпованість та інші порушення обласних, районних і місцевих посадовців. Інколи міліція швидко знаходила нападників, однак у багатьох інших випадках постраждалі скаржилися на брак відкритості слідства. У січні 2004 року за нез’ясованих обставин загинули двоє журналістів, однак правоохоронці «не мали вагомих доказів», аби стверджувати, що їх вбили.

Автори звіту також вказують на досі нерозкриту справу Георгiя Ґонґадзе і звільнення з посади Генпрокурора Святослава Пiскуна після того, як той повідомив, що слідство перебуває на завершальному етапі. У документі наголошується і на іншій резонансній справі та чисельних помилках, допущених при розслідуванні вбивства журналіста Ігоря Александрова.

При цьому «Репортери без кордонів» відзначають поступ України на законодавчому рівні: про схвалені парламентом закопроекти і резолюції, які розширюють права і свободи журналістів, гарантують їм доступ до закритої інформації, засуджують цензуру, зокрема політичну, а також визнають незаконним тиск урядових чи проурядових структур на засоби масової інформації чи журналістів. Однак говорити про ефективність цих документів можна лише, якщо вони реалізуються в дії, - говориться у звіті організації, - а не коли представники мас-медія в Україні піддаються різного роду переслідуванням і цензурі. У 2003 році засоби масової інформації найбільше страждали від утисків податкової адміністрації, зазначається у документi.

В країні, де більшість мас-медія контролюються близькими до президента КУЧМИ людьми чи олігархами, організація «Репортери без кордонів» висловлює глибоке занепокоєння умовами, у яких незалежним журналістам доводиться працювати у передвиборчий період.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG